Firma 'Green Pack' istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku,specjalizuje się w produkcji toreb papierowych,dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku.Opierając się na doświadczeniu rynkowym,firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Kasy fiskalne Częstochowa,terminale płatnicze,Al. Wolności 66,Częstochowa

Sposoby na zdrowy styl życia dla zabieganych

Chcesz uprawiać sport i zdrowo się odżywiać, ale zabieganie nie pozwala Ci na zdrowy styl życia? Zobacz, jak pogodzić zdrowy styl życia z obowiązkami.



Rosnąca świadomość społeczeństwa sprawia, że zdrowe odżywienie i sport pociągają za sobą coraz większą ilość ludzi. Niestety mimo chęci nie każdy ma czas na realizację swoich zamierzeń. Czy da się pogodzić codzienne obowiązki i zdrowy styl życia? Oczywiście! Poznaj proste sposoby na zdrowy styl życia dla zabieganych.

Proste sposoby na to jak znaleźć więcej czasu na zdrowy styl życia:

Określ swoje cele

Wiele osób chce żyć zdrowiej bez określenia jakichkolwiek celów. Jest to błąd bowiem w wielu przypadkach to ten właśnie cel pozwala nam nie zboczyć z obranego kursu. Jeśli jednak nie wiemy czego tak naprawdę chcemy, warto na początek określić to czego nie chcemy i co nam nie odpowiada. Po sporządzeniu listy niechcianych rzeczy cele niemalże wyklarują się same.

Zrób realny plan

Nawet najwięksi optymiści potrafią zrezygnować ze swoich postanowień, a często powodem okazuje się stworzenie nierealnego planu, który w wielu przypadkach po prostu nie ma racji bytu. Fitness 5 razy w tygodniu, podczas gdy w domu ma się dwójkę dzieci raczej nie jest prostym zadaniem. Realny plan polega na planowaniu z uwzględnieniem realiów panujących w naszym życiu. Dzięki trzeźwemu podejściu do realizacji naszych postanowień stajemy się mniej narażeni na rozczarowanie, a szanse na sukces znacznie wzrastają.

Poinformuj najbliższych o swoim postanowieniu

Nasze zmiany i nowe nawyki mogą spotkać się z dezaprobatą ze strony niektórych osób. Mimo wszystko warto poinformować najbliższych, że nasz styl życia ulega transformacji. Poproś o nieczęstowanie Cię niezdrowym jedzeniem, a także uprzedź, że nieco więcej czasu będzie zajmować Ci dbanie o swoje zdrowie.

Zastąp pokusy ich zdrowszymi odpowiednikami

Zdrowy styl życia może być fantastyczny, ale życie bez słodkości nie zawsze nam odpowiada. Zamiast sięgać po słodycze ze sklepowych półek warto samemu robić FIT przekąski. Niektóre pyszności można zrobić na zapas dzięki czemu oszczędzimy wiele czasu. Pamiętajmy także, że zdrowe słodkości warto mieć zawsze pod ręką.

Nie trać czasu na przygotowywanie jedzenia

Zdrowe jedzenie i aktywny styl życia w połączeniu z realiami dnia codziennego mogą okazać się frustrujące. Żyjemy w wiecznym niedoczasie, mamy coraz mniej czasu na relaks, brakuje nam tych kilkudziesięciu minut na samodzielnie przygotowany w domu zdrowy. W pracy nie mamy energii i bez zastanowienia sięgamy po niezdrowe przekąski. Jak temu zaradzić? Okazuje się, że XXI wiek niesie za sobą wiele wspaniałych możliwości. Jedną z nich jest fenomenalne odkrycie ostatnich lat – catering dietetyczny. To proste rozwiązanie w kilka chwil rozwiązuje problemy milionów ludzi na całym świecie. Zamiast tracić czas na stanie przy garach możemy sprawić, że zbilansowana dieta będzie nam podsuwana pod nos bez jakiegokolwiek wysiłku z naszej strony. Jeśli dieta pudełkowa nie jest Ci straszna i czujesz, że catering dietetyczny to fantastyczne rozwiązanie Twoich problemów, koniecznie zajrzyj na stronę http://apeteat.pl/dieta-pudelkowa-catering-dietetyczny/



Dieta na pamięć i koncentrację - hit czy kit? Czy jedzenie naprawdę może poprawiać kondycję mózgu?

Nasz mózg pracuje bez wytchnienia. Nawet podczas snu pozostaje aktywny, segregując informacje i tworząc nowe powiązania między neuronami. W momentach dużej aktywności intelektualnej potrafi zużywać nawet do 20% wszystkich kalorii spalanych przez organizm. Jak wspomóc jego pracę, aby służył nam przez długie lata?

Mózg to bez wątpienia najważniejszy narząd w naszym ciele. Stanowi swoiste centrum dowodzenia, bez którego wszystkie inne funkcje życiowe ustają. Jest organem niezwykle skomplikowanym i delikatnym, ale na szczęście każdy z nas ma duży wpływ na to, w jakiej kondycji będzie nam służył. Niebagatelną rolę odgrywa w tym procesie dieta.

Zanim spojrzysz w jadłospis

Jeśli cierpimy na problemy z pamięcią i koncentracją, w pierwszej kolejności powinniśmy wyeliminować prawdopodobieństwo chorób, które mogą upośledzać pracę mózgu. Są to m.in. problemy z wątrobą, niedoczyność tarczycy, lęki i depresje oraz zaburzenia odżywiania. Także zaawansowany wiek oraz niektóre lekarstwa mogą powodować wadliwe funkcjonowanie mózgu i osłabiać sprawność intelektualną. Jeśli jednak wyniki badań mamy w normie, ale z trudem przychodzi nam zapamiętywanie imion nowo poznanych osób i wciąż zapominamy, gdzie położylismy klucze, powinniśmy bliżej przyjrzeć się naszej diecie.

Nieoceniona moc witamin

Podstawowym paliwem naszego mózgu są glukoza, witaminy, minerały oraz tlen. O ile każdy z nas zdaje sobie sprawę z wagi regularnej aktywności fizycznej, o tyle odpowiednio zbilansowana dieta wspomagająca koncentrację stanowi dla wielu niemałe wyzwanie. Zacznijmy od glukozy. Jej źródłem są węglowodany, które najlepiej dostarczać w postaci złożonej, czyli takiej, która zaopatruje w energię przez długi czas. Dlatego na śniadanie, zamiast słodkiej drożdżówki pszennej, lepiej zdecydować się na pieczywo pełnoziarniste, a w ramach przekąski, zamiast kalorycznego batona, sięgnąć po garść orzechów lub nasion dyni. Kolejnymi elementami, które odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, są witaminy z grupy B. Znaleźć je możemy w wielu produktach spożywczych, m.in. mięsie i rybach morskich - które dodatkowo są bogate w kwasy omega-3, kolejny składnik wspierający pracę neuronów, a także w roślinach strączkowych. Niestety, jednym z podstawowych problemów żywieniowych, z którymi zmaga się obecne pokolenie jest niedobór witamin, zwłaszcza tych z grupy B – zauważa Katarzyna Barwińska, General Manager firmy Rabenhorst. Z tego względu konieczna może okazać się ich suplementacja, jednak w tym wypadku warto zastanowić się nad jej formą – tabletki czy suplementacja bliska naturze. Warto mieć na uwadze, że niektóre preparaty mogą niepotrzebnie obciążać naszą wątrobę. Bliskim naturze sposobem na dostarczenie organizmowi witamin, których tak potrzebuje nasz mózg, są naturalne soki funkcjonalne wzbogacone koktajlem witamin, które aktywizują system nerwowy. Zawierają przede wszystkim tak cenione witaminy z grupy B, które są niezbędne dla sprawnego funkcjonowania naszego mózgu, często też bazują na tym, co oferuje sama natura – na przykład wykorzystując nieocenione właściwości miłorzębu japońskiego. Miłorząb japoński, czyli inaczej ginkgo biloba, to jedna z najważniejszych roślin stosowanych od lat w zaburzeniach pamięci i trudnościach w koncentracji uwagi - zaznacza Barwińska.

Minerały w akcji

Nie należy zapominać także o minerałach. Żelazo, cynk, magnez i potas dotleniają mózg, wzmacniają koncentrację i zapobiegają spadkom nastroju. Badania wskazują także, że składniki mineralne odgrywają ważną rolę w hamowaniu niektórych schorzeń, jak anemia czy choroba Alzheimera. Upewnijmy się więc, że nasze posiłki zawierają wystarczającą ilość warzyw i owoców – głównych źródeł składników mineralnych. Przestrzeganie powyższych wskazówek w połączeniu z odpowiednią dawką snu oraz co najmniej dwoma litrami wody mineralnej dziennie zapewni nam sprawną pamięć i moc sił witalnych. O naszą pamięć i koncentrację warto dbać nie tylko przed egzaminem, czy ważną rozmową z szefem. Nasz mózg będzie nam wdzięczny, jeśli zawczasu zadbamy o to, by dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. On z pewnością odwdzięczy nam się długą i wydajną pracą.

TokTok Pr
Rabenhorst.de



Chcesz zbudować masę mięśniową? Sięgnij po te odżywki!



Dziś wiele osób marzy o pięknych, wyrzeźbionych mięśniach. Jednak, aby osiągnąć taki efekt, trzeba poświęcić wiele czasu i energii. Prawda jest taka, że najważniejszym etapem jest wykonywanie regularnych ćwiczeń. Następnie rozsądną decyzją wydaje się być dobranie odpowiednio dopasowanych odżywek, które pozwalają przyspieszyć ten proces i zbudować niezbędną masę.

Daj szansę odżywkom białkowym

Obecnie istnieje bardzo duży trend na tzw. odżywki białkowe. W końcu główną cechą tych suplementów jest właśnie przyrost mięśni i ich budowa. Główną substancją, która znajduje się w tych odżywkach, jest białko, które zostało wyizolowane z takich produktów, jak choćby soja. Bardzo ważne jest to, aby dawkowanie tych odżywek było dostosowane przede wszystkim do naszej aktywności fizycznej. Oznacza to, że wraz z jej wzrostem zapotrzebowanie na odżywkę białkową również się powinno się zwiększyć. Warto zaznaczyć, że najczęściej odżywki białkowe przyjmowane są zaraz po treningu.

Trzy najpopularniejsze grupy odżywek białkowych

białka serwatkowe,
białka roślinne,
białka zwierzęce niemleczne.

Potęga odżywki Gainer

Innym rodzajem odżywek na masę jest Gainer, czyli odżywka węglowodanowo-białkowa. Toteż oczywiste jest, że w jej składzie dominują przede wszystkim węglowodany — około 60-90 g, a dopiero po tym można znaleźć w nich białko - około 10-30 g. Ta odżywka jest zalecana głównie osobom, które mają problemy z dostarczeniem odpowiedniej ilości węglowodanów w ciągu dnia w posiłkach, a przy okazji chcą też zwiększyć objętość swoich mięśni. Oznacza to, że grupą docelową dla tej odżywki są osoby szczupłe, które nie boją się lekkiego wzrostu tkanki tłuszczowej.

Trzeba pamiętać, że przy stosowaniu tej odżywki bardzo ważne jest zażywanie też dodatkowych witamin oraz minerałów. Bardzo przydatna może okazać się też kreatyna, czy też arginina.

Postaw na kreatynę i zwiększ swoją masę mięśniową

Kreatyna jest znana również ze swoich zdolności związanych z przyrostem masy mięśniowej. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że zaleca się jej stosowanie również osobom, które intensywnie trenują i zależy im na zwiększeniu swojej wytrzymałości.

Obecnie istnieje bardzo wiele rodzajów kreatyny, które można zakupić w sklepach.

Przede wszystkim zaleca się jednak wybieranie następujących typów tej odżywki:

cytrynianu,
jabłczanu,
czy choćby monowodzianu.

Gdzie kupić odżywki na masę?

Tak naprawdę dziś istnieje bardzo duży wybór miejsce, gdzie można nabyć różnego typu odżywki wspomagające budowę masy mięśniowej. Jednak trzeba pamiętać, że na rynku dostępne są także produkty niskiej jakości, które mogą wywoływać negatywne efekty. Dlatego też nie zaleca się kupować odżywki na bazarach, podejrzanych stronach, czy od osób trzecich. Sklep z odżywkami, który warto wziąć pod uwagę, powinien wyróżniać się przede wszystkim dobrymi opiniami wcześniejszych klientów oraz oczywiście dużą ilością wysokiej jakości produktów od znanych i cenionych producentów.



Wkładki do butów: nie tylko wygoda, ale także zdrowie!

Prawidłowo dobrane wkładki do butów pozwalają nie tylko zwiększyć komfort użytkowania obuwia, ale także na różne sposoby zmniejszają ryzyko wystąpienia pewnych chorób, w tym grzybic, zwyrodnień, i różnych chorób skórnych.

Choroby? Przede wszystkim z drobnoustrojów!

Zdecydowana większość chorób stóp to choroby dermatologiczne, a w tej grupie przeważnie występują choroby grzybicze i bakteryjne. Drobnoustroje w wysokiej temperaturze i wilgotności znakomicie się rozwijają, a ponieważ większość obuwia dziś produkowana jest z tworzyw sztucznych, to możliwości wentylacji stopy są bardzo ograniczone. Stosuje się więc dwa podstawowe rodzaj wkładek ochronnych:

kratki wojskowe to wkładki z dość sztywnego tworzywa, które mają zwiększyć możliwość cyrkulacji powietrza, a tym samym szybkość odprowadzania wilgoci; wkładki antybakteryjne z węglem lub nanosrebrem, które bezpośrednio unieszkodliwiają zanieczyszczenia i drobnoustroje, które mogłyby na nich bytować.

Wkładki tych rodzajów zapewniają pośrednią lub bezpośrednią eliminację szkodliwych mikroorganizmów. Dzięki temu grzybice nie będą mogły się rozwijać albo przynajmniej ich rozwój zostanie spowolniony. Efektem ubocznym, ale równie cennym, będzie eliminacja przykrego zapachu, który powstaje wskutek metabolicznych przemian mikrobów.

Prawidłowe podparcie stopy leczy… kręgosłup!

Jednym z podstawowych warunków, które muszą być spełnione, aby człowiek ewolucyjnie był przystosowany do pozycji wyprostowanej, jest wysklepiona stopa. Jednak wiele osób ma problem z prawidłową budową profilu stopy (płaskostopie pierwotne lub wtórne). Prawidłowa wkładka najczęściej problemu całkowicie nie usunie, ale może go znacznie zmniejszyć.

Stosując profilowane wkładki klasy premium, można pozbyć się nie tylko dokuczliwego bólu stóp, ale także zmniejszyć obciążenie kręgosłupa i kolan. Choć z pozoru wydaje się to nierealne, przeprowadzono szereg badań, które potwierdzają, że u osób mających pracę stojącą, zmiana wkładek na profilowane zmniejsza bóle kręgosłupa.

Tu jednak ważna uwaga: takie wkładki muszą być doskonale dopasowane i prawidłowo zaprojektowane oraz dobrze ułożone w bucie. Stąd też nie można ich kupić w hipermarkecie za parę złotych – te, które udają profilowane, mogą najwyżej pogłębić kłopoty, a nie je zmniejszyć.

Dobra wkładka nawet krążenie wyleczy!

Bóle stóp i uczucie ciężkich nóg mogą być związane z nieprawidłową pozycją stopy w bucie. Zakup lepszych wkładek obuwniczych na insoles.pl/, czyli takich, które poprawiają ułożenie stopy i zapewniają jej odpowiednie podparcie, może pomóc w zwalczaniu problemów ze strony układu krwionośnego. Poprawa ukrwienia stopy pozwala na łatwiejszy przepływ krwi w całej kończynie, a tym samym może lepiej, szybciej i bezpieczniej uśmierzyć ból i niewygodę niż jakikolwiek potencjalnie toksyczny suplement diety.



Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zaprasza do obejrzenia fotografii ukazujących rozwój dziecka od 7 tygodnia do 6 miesiąca od momentu poczęcia.

Czytaj więcej: http://www.pro-life.pl/baza-wiedzy/galerie/czlowiek-przed-narodzeniem

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka



Fot. Andrzej Zachwieja i Jan Walczewski

Naucz się udzielać pierwszej pomocy swojemu dziecku

Jeśli spodziewasz się dziecka, nie możesz przegapić bezpłatnych warsztatów Kampanii Bezpieczny Maluch, które 19.10.2017 odbędą się w Częstochowie. Uczestnicy tego spotkania będą mieli okazję nauczyć się jak udzielić pierwszej pomocy swojemu dziecku oraz dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy o bezpiecznym rodzicielstwie.



Kampania Bezpieczny Maluch to największa akcja dla przyszłych rodziców dotycząca bezpiecznego macierzyństwa. W ramach Kampanii na terenie całego kraju odbywają się bezpłatne warsztaty dla ciężarnych. Spotkania te cieszą się dużym zainteresowaniem, gdyż są przygotowane przez ekspertów, którzy od lat zajmują się tematyką bezpiecznego rodzicielstwa.

W 2017 roku Kampania spotka się z przyszłymi rodzicami aż 110 razy w całej Polsce, w Częstochowie już 19 października. Głównym punktem spotkania będzie warsztat z pierwszej pomocy u niemowląt, prowadzony przez doświadczonego ratownika medycznego. Do dyspozycji rodziców Kampania przygotowała kilkadziesiąt lalek, tak by rodzice mogli razem z ratownikiem przećwiczyć omawiane zagadnienia. Podczas spotkania mamy dowiedzą się również jak bezpiecznie podróżować samochodem będąc w ciąży, oraz jak prawidłowo wybrać, a później użytkować fotelik samochodowy, tak by ich dziecko podróżowało bezpiecznie. Eksperci poruszą także temat odpowiedniego żywienia niemowląt oraz metod wsparcia laktacji. Na koniec spotkania będzie możliwość wygrania atrakcyjnych nagród przygotowanych przez Partnerów Kampanii, mogących ułatwić pierwsze chwile z maluszkiem.



W Częstochowie najbliższe spotkanie odbędzie się 19.10.2017 w godz.17.00-20.30 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP przy ul. Bialskiej 104/118. Na to bezpłatne spotkanie wymagana jest rejestracja na stronie www.bezpiecznymaluch.pl. Informacje o warsztatach przekażcie wszystkim przyszłym rodzicom, a sami śpieszcie się z zapisywaniem bo liczba miejsc jest ograniczona!

Medikurs



Fundacja NEUCA dla Zdrowia zadba o serca mieszkańców Częstochowy - kolejna edycja badań kardiologicznych!

Fundacja NEUCA dla Zdrowia rozpoczęła serię bezpłatnych badań profilaktycznych poświęconych diagnozie chorób serca. To już trzeci raz, gdy kardiobus wyjedzie na ulice 100 miejscowości w całym kraju, docierając także do Częstochowy, gdzie pojawi się 16 października.



Jak wynika z raportu GUS pt. „Zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia a sytuacja demograficzna Polski”, choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci. Dlatego też oprócz prowadzenia zdrowego trybu życia, niezwykle ważne jest systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych.

Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Mimo postępów w diagnostyce i leczeniu, w naszym kraju co roku z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego umiera około 200 tysięcy osób - alarmuje Paweł Starczewski, lekarz, specjalista z zakresu chorób wewnętrznych, kardiolog. Aby w pełni cieszyć się zdrowiem, bardzo ważna jest profilaktyka, czyli działanie mające na celu zapobieganie poprzez propagowanie zdrowego stylu życia, kontrolowanie czynników ryzyka, a następnie wczesne ich wykrywanie i leczenie, dodaje kardiolog.

W odpowiedzi na tę potrzebę Fundacja NEUCA dla Zdrowia, współpracująca

z aptekami działającymi w ramach programu PARTNER+, rozpoczyna kolejną akcję bezpłatnych badań profilaktycznych. W ciągu kilku tygodni kardiobus, czyli mobilny gabinet lekarski, odwiedzi wybrane miejscowości w całej Polsce, gdzie ze specjalistycznego sprzętu kardiologicznego i wykwalifikowanego personelu medycznego będzie mógł skorzystać każdy zainteresowany. Po każdym badaniu pacjent otrzyma ulotkę z praktycznymi informacjami na temat profilaktyki chorób układu sercowo – naczyniowego.

W ramach badania będzie można:

wykonać EKG, które pozwala ocenić częstotliwość oraz miarowość pracy serca, a także rozmiar oraz położenie komór serca,

wykonać pomiar ciśnienia, który umożliwia rozpoznanie nadciśnienia tętniczego krwi oraz kontrolę jego leczenia,

sprawdzić wskaźnik BMI, który określa stopień ewentualnego nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Dlaczego systematyczne przeprowadzanie badań kardiologicznych jest takie istotne?

Serce człowieka działa jak pompa. Nieprzerwanie tłoczy krew do naczyń całego organizmu, przetaczając nawet 350 litrów krwi w ciągu godziny. Podczas swojej pracy, przy każdym skurczu i rozkurczu przez mięsień sercowy przepływają impulsy elektryczne. Za pomocą elektrod umieszczonych w odpowiednich miejscach na ciele można zdiagnozować wiele nieprawidłowości w pracy organu, np. zawał, niedokrwienie mięśnia sercowego czy zaburzenia rytmu serca. Z kolei sprawdzenie wskaźnika BMI pozwala ocenić zagrożenie wystąpienia chorób związanych z otyłością i nadwagą, np. cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca czy miażdżycy - odpowiada Bogusława Golus-Jankowska z Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

Kardiobus będzie stacjonował w Częstochowie 16 października przy Placu Walecznych 1, między godzinami 10.00 a 16.00, przy siedzibie partnera akcji. Następnie ruszy do Radziejowa. Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać w okresie czternastu dni przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.

Aby uzyskane wyniki były jak najbardziej miarodajne, zaleca się, aby na godzinę przez badaniem nie pić kawy i nie palić papierosów, ponieważ przyspieszają one pracę serca.



Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie - Izabella Wentz

Hashimoto to najpowszechniejsza przewlekła choroba autoimmunologiczna – zmaga się z nią co trzecia kobieta na świecie. Jest bezpośrednią przyczyną między innymi zapalenia tarczycy. I jak dotąd jest nieuleczalna.

Gdy w 2009 roku u farmaceutki Izabelli Wentz zdiagnozowano chorobę Hashimoto, kobieta postanowiła zmierzyć się z nią na własnych warunkach. Wykorzystując swoje doświadczenie i medyczną wiedzę mamy lekarki, opracowała kurację, dzięki której… może żyć normalnie! Teraz chce pomóc także innym.

Każdy rozdział tej książki to kolejny etap terapii.

Autorka łączy w niej medycynę klasyczną z niekonwencjonalnymi sposobami leczenia. Podpowiada, jak współpracować z lekarzami, stomatologami i farmaceutami dla uzyskania najlepszych efektów. Daje wskazówki dotyczące zmiany nawyków żywieniowych i trybu życia, by choroba nie miała szans.



Częstochowska odsłona cyklu „Kobiece Wieczory”



28 września w Częstochowie odbyła się kolejna odsłona ogólnopolskiego cyklu „Kobiece Wieczory”. Partnerem wydarzenia była specjalistyczna marka Amoena, a celem spotkania integracja lokalnego środowiska Amazonek z wyspecjalizowanym personelem medycznym i terapeutycznym.

Spotkanie zorganizowano w sklepie Salonik Amazonka, który założyła Pani Aleksandra Giero 18 lat temu, z potrzeby serca. Właścicielka, która sama przeszła przez proces leczenia raka piersi marzyła o przytulnym miejscu, gdzie kobieta po operacji znajdzie nie tylko fachową pomoc w doborze protezy, bielizny i akcesoriów, ale przede wszystkim spotka się ze zrozumieniem i wsparciem.

Zorganizowany wieczór cieszył się sporym zainteresowaniem, a wśród licznie zgromadzonych Pań wymienić należy m.in. członkinie klubu częstochowskich Amazonek wraz z prezes stowarzyszenia, Panią Elżbietą Markowską oraz stale współpracujące z lokalnym środowiskiem: doktor Małgorzatę Bigosz-Kubicę, specjalistę chirurga oraz Patrycję Patyk, psychologa-terapeutę.

- Cieszę się ze spotkania z pacjentkami w innych okolicznościach niż szpitalne sale – mówi doktor Małgorzata Bigosz-Kubica. - Wydarzenie przebiegło we wspaniałej atmosferze, a sama inicjatywa stanowiła doskonałą okazję do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielkami różnych środowisk – dodaje specjalista chirurg.

Dorota Dominiczak, która reprezentowała firmę Amoena, opowiedziała o trendach w modzie bieliźniarskiej na nadchodzący sezon, a scenografię wydarzenia uświetniła wystawa obrazów autorstwa Alicji Bykowskiej, Amazonki działającej od roku w sekcji plastycznej częstochowskiego stowarzyszenia.

Organizatorzy zadbali o upominki dla gości i wykwintny poczęstunek, a dodatkową atrakcję koktajlowego wieczoru stanowił konkurs dla uczestniczek wydarzenia, w wyniku którego Panie obdarowane zostały przez organizatora atrakcyjnymi nagrodami.

Zaproszeni

zgodnie potwierdzili ciepłą i rodzinną atmosferę spotkania oraz kameralny i przytulny klimat sprzyjający otwartym rozmowom o potrzebach środowiska. ***

Amoena to wyspecjalizowana marka, lider na światowym rynku protez piersi. Szeroka oferta sprzedażowa obejmuje duży wybór protez, nakładek, biustonoszy, kostiumów kąpielowych, bielizny nocnej i sportowej oraz specjalistycznych akcesoriów. Amoena to globalna firma z ponad 40-letnim doświadczeniem, nieustannie ciesząca się zaufaniem klientek na całym świecie. Od 1993 roku obecna również na rynku polskim.

www.amoena.pl



S jak sport, S jak senior

Zdrowy senior to aktywny senior, bez względu na to, czy wspomnianą aktywnością są codzienne spacery, pływanie, czy coraz popularniejszy nordic walking. Rodzaj aktywności to kwestia preferencji i możliwości motorycznych. Liczy się przede wszystkim motywacja do działania, regularność i świadomość dobroczynnego wpływu ruchu na jakość życia.

Już 20-minutowy spacer 3 razy w tygodniu zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia czy udaru mózgu, poprawia samopoczucie, kondycję i wzmacnia odporność. Przejście dziennie około 2 km jest jednym z najlepszych sposobów fizjoprofilaktyki osteoporozy, która może dotyczyć co trzeciej kobiety po 50. roku życia. Aktywność ruchowa człowieka w każdym wieku jest naturalną potrzebą organizmu przez co warunkuje prawidłowe jego funkcjonowanie – wyjaśnia dr Piotr Dominiak, Dyrektor ds. Fizjoterapii Vratislavia Medica.

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje starość jako etap życia przypadający umownie na wiek od 6o lat wzwyż. Umownie, ponieważ dzisiejsi 60-latkowie to bardzo często osoby aktywne i pełne energii do działania. Szacuje się, że do 2025 roku osoby starsze będą stanowiły 1/6 mieszkańców świata. Starzenie się społeczeństw jest faktem, a odpowiedzią na nie są wszystkie działania aktywizujące i usprawniające seniorów, by jak najdłużej cieszyli się samodzielnością i dobrym zdrowiem.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Trend aktywnego stylu życia przybiera na sile, a co za tym idzie nie dotyczy on wyłącznie osób młodych, ale również seniorów. Uniwersytety trzeciego wieku, dzienne domy opieki, osiedlowe kluby seniora, świetlice to tylko niektóre z miejsc, gdzie osoby starsze mogą poznawać i rozwijać swoje pasje, nawiązać relacje z rówieśnikami, a także poznać różne formy aktywności fizycznej.

Dla części seniorów najbardziej problematyczne jest samo „wyjście z domu”, czyli z tak zwanej strefy komfortu. Pojawienie się w nowym środowisku wiąże się dla nich z pewnym wysiłkiem i lękiem przed nieznanym. Tymczasem integracja ma dobroczynny wpływ na samopoczucie poprzez tak potrzebny w tym wieku efekt socjalizacji – komentuje prof. dr hab. Anna Skrzek, Kierownik Zakładu Fizjoterapii w Dysfunkcjach Narządu Ruchu, AWF Wrocław, ekspert kampanii „Otwarcie dla rehabilitacji”.

Oferowane przez wspomniane wcześniej placówki zajęcia umożliwiają aktywizację osób starszych, również poprzez ofertę dostosowanych do możliwości seniorów aktywności sportowych. Zanim jednak zapadnie decyzja o tym, która dyscyplina będzie najbardziej korzystna dla zdrowia seniora konieczna będzie konsultacja z lekarzem rehabilitacji medycznej bądź fizjoterapeutą. Lekarz w pierwszej kolejności dokonuje oceny zdrowia pacjenta, przeprowadzając szczegółowy wywiad pod kątem chorób przewlekłych, dotychczasowych zabiegów, operacji czy doznanych kontuzji. Fizjoterapeuta natomiast dokonuje oceny funkcjonalnej seniora, dobierając do możliwości pacjenta dane aktywności. Bardzo często okazuje się, że poza zaleceniem codziennej aktywności konieczne mogą być zabiegi rehabilitacyjne.

Pierwszy krok za nami, co dalej?

Według badań osoby zdrowe powinny dziennie wykonać około 6000–8500 kroków, a osoby z chorobami przewlekłymi oraz niepełnosprawne w granicach od 3500 do 5500.

Jakie wskazówki powinien znać każdy aktywny senior?

Zamiast windy korzystajmy ze schodów.

Wysiądźmy przystanek wcześniej niż powinniśmy, a resztę drogi pokonajmy pieszo.
Tuż po przebudzeniu wykonajmy proste ćwiczenia rozciągające, np. kilka przysiadów, pajacyków czy skłonów.
Przed położeniem się spać wyjdźmy na 20-30 minutowy spacer.
W czasie wykonywania domowych czynności, takich jak zmywanie, prasowanie czy przygotowywanie posiłków, róbmy przerwy na zmianę pozycji i choćby krótki ruch. Ważne jest również, by podejmując codzienne aktywności na świeżym powietrzu, w tym przede wszystkim spacery czy marsze, starać się wykonywać je w różnych miejscach, być może dotąd nieznanych. Wspomaga to plastyczność mózgu i poprawia funkcje poznawcze, co jest bardzo istotne dla przedstawicieli tej grupy.

Recepta na ruch

W przypadku części seniorów do zachowania sprawności konieczne jest systematyczne korzystanie z usług rehabilitacyjnych.

Niepełnosprawność osób w podeszłym wieku, to wynik patologii w obrębie narządów i układów, ale także zmian inwolucyjnych postępujących z wiekiem. U każdego pacjenta wygląda to nieco inaczej. Obniżenie sprawności może być konsekwencją wieloletnich zaniedbań, na co dodatkowo nakładają się zmiany osteoporotyczne, zmiany zwyrodnieniowe i skutki przebytych w przeszłości chorób lub urazów. Dodatkowym utrudnieniem jest wielochorobowość, która pogarsza stan psychoruchowy pacjenta geriatrycznego. Upośledzona sprawność obniża jakość życia i ogranicza możliwość pełnienia ról społecznych. Rehabilitacja, zabiegi fizjoterapeutyczne i zaopatrzenie ortopedyczne pomagają w powrocie do możliwie jak najlepszej sprawności – wyjaśnia prof. dr hab. Anna Skrzek, ekspert kampanii „Otwarcie dla rehabilitacji”.

Kluczowa jest więc konsultacja z ekspertem, lekarzem rehabilitacji medycznej lub fizjoterapeutą, który przepisze tzw. „receptę na ruch”. Jak wynika z badania zrealizowanego w ramach kampanii „Otwarcie dla rehabilitacji” połowa Polaków wie, że rehabilitacja i aktywność fizyczna są ze sobą ściśle związane

***

Vratislavia Medica, Szpital im. Św. Jana Pawła II (dawniej Wrocławskie Centrum Rehabilitacji i Medycyny Sportowej) – inicjator i pomysłodawca kampanii „Otwarcie dla rehabilitacji”. Misją ośrodka jest przywracanie sprawności pacjentom, zmagającym się z ograniczeniami narządu ruchu o charakterze przewlekłym lub po różnego rodzaju urazach i kontuzjach. Vratislavia Medica wspiera osoby niepełnosprawne w uzyskiwaniu aktywności fizycznej oraz społecznej i zawodowej. Ważnym filarem działalności ośrodka jest wdrażanie spersonalizowanych procesów terapeutycznych, tak aby jak najszybciej poprawić jakość życia pacjenta.

O kampanii

„Otwarcie dla rehabilitacji” to kampania edukacyjno-informacyjna skierowana do ogółu społeczeństwa, której nadrzędnym celem jest zwiększanie świadomości Polaków na temat rehabilitacji, jej znaczenia w przywracaniu oraz utrzymaniu sprawności fizycznej i psychicznej u pacjentów z różnych grup wiekowych, a także z różnym rodzajem dysfunkcji. Zadaniem kampanii jest także zwiększenie świadomości społeczeństwa na tematy związane ze sprawnością oraz propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia.

Działania kampanii wspierają Polskie Towarzystwo Fizjoterapii, Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej oraz Polskie Towarzystwo Rehabilitacji Neurologicznej oraz eksperci, którzy weszli w skład Rady Programowej.



Naukowcy, lekarze o początku życia człowieka

Zapraszamy do zapoznania się z cytatami naukowców i lekarzy o początkach życia człowieka.

"Człowiek jest już człowiekiem od momentu, gdy męski plemnik zapłodni żeńską komórkę jajową." - prof. dr hab. med. E. Blechschmidt, dyrektor Instytutu Anatomii Uniwersytetu w Getyndze. Niemcy

„Komórkę jajową od momentu zapłodnienia nazywamy zarodkiem, ale nie ulega wątpliwości, że jest to człowiek." - prof. dr hab. med. B. Chazan. specjalista krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Warszawa

„Szacunek dla nowego życia od samego poczęcia i uznanie dziecka za partnera w dialogu są bardzo ważne. Ten dialog rozpoczyna się w momencie poczęcia." - prof. dr hab. P G. Fedor -Freybergh. psycholog. Sztokholm
v „Od momentu poczęcia istnieje żywa istota. Nienarodzone dziecko jest osobą." - prof. dr med. A. Ingelman-Sunberg, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Sztokholmie

„Żywot człowieka rozpoczyna się w momencie poczęcia, to jest zapłodnienia i kończy się w momencie śmierci." - prof. zw. dr hab. med. R. Klimek, członek Królewskiego Towarzystwa Lekarskiego w Londynie

"Dzięki nadzwyczajnemu postępowi techniki wtargnęliśmy do prywatnego życia płodu. Przyjęcie za pewnik faktu, że po zapłodnieniu powstała nowa istota ludzka, nie jest już sprawą upodobań czy opinii. Ludzka natura tej istoty od chwili poczęcia do starości nie jest metafizycznym twierdzeniem, z którym można się spierać, ale zwykłym faktem doświadczalnym." - prof. dr med. J. Lejeune. kierownik Katedry Genetyki na Uniwersytecie im. R. Descartesa w Paryżu

"Życie człowieka nie zaczyna się z chwilą narodzin, ale od momentu poczęcia." - prot. dr hab. n. med. J. Roszkowski, członek-współzałożyciel Międzynarodowego Towarzystwa Ginekologicznego, członek Rady Naukowej Instytutu Matki i Dziecka

„Połączenie komórki jajowej i plemnika, czyli gamety matczynej i ojcowskiej daje początek odrębnemu życiu. W wyniku zapłodnienia powstaje w pełni genetycznie uformowany nowy człowiek, którego rozwój dokonuje się w czasie życia ludzkiego. Tak więc embrion, płód, noworodek, niemowlę, dziecko, dorosły, starzec to określenia poszczególnych biologicznych etapów rozwoju zawsze tego samego człowieka." - dr n. med. A. Marcinek, dyrektor Szpitala Położniczo-Ginekologicznego im. R. Czerniakowskiego w Krakowie

„Z naukowego punktu widzenia poprawne jest stwierdzenie, że pojedyncze ludzkie życie zaczyna się w momencie poczęcia." prof. M. Matthews-Roth. Uniwersytet Harvarda. USA

„W świetle obecnej wiedzy nie ulega wątpliwości, że życie człowieka zostaje zapoczątkowane w następstwie połączenia się dwu komórek rozrodczych - gamet - żeńskiej i męskiej w postać komórki macierzystej zwanej zygotą, która od tej chwili zaczyna żyć własnym rytmem."- prof. dr hab. med. M. Rybakowa. Komitet Rozwoju Człowieka Wydziału Nauk Medycznych PAN Warszawa-Kraków

„Po zapłodnieniu, to jest zespoleniu się jądra komórki jajowej z jądrem plemnika (co następuje w jajowodzie, blisko jego ujścia od strony jajnika) powstaje całkowicie nowa, odbiegająca od genotypów rodzicielskich, odrębna jakość genetyczna - nowa osoba ludzka. Zestaw jej genów w komórkach somatycznych nie ulegnie już zmianie do końca życia." - prof. dr hab. B. Suszka, biolog, pracownik naukowy PAN. Poznań

„Rozwój człowieka zaczyna się od połączenia dwu komórek - gamety żeńskiej, czyli komórki jajowej (oocytu), i gamety męskiej - plemnika, w akcji zapłodnienia." - prof. dr hab. med. M. Troszyński. ginekolog-położnik. Warszawa

Zestawiła: dr Krystyna Cygorijni

Zachęcamy do regularnego korzystania z serwisu www.pro-life.pl, gdzie znajdą Państwo aktualności, filmy, informacje dotyczące obrony życia człowieka.



<<< Strona 8 >>>