Firma 'Green Pack' istnieje na rynku gospodarczym od 1990 roku,specjalizuje się w produkcji toreb papierowych,dystrybucji i promocji opakowań i artykułów jednorazowego użytku.Opierając się na doświadczeniu rynkowym,firma Green Pack rozwija i utrwala w świadomości użytkowników opakowań,że mogą one być nie tylko funkcjonalne i nowoczesne,ale i przyjazne środowisku.

Kasy fiskalne Częstochowa,terminale płatnicze,Al. Wolności 66,Częstochowa

Jak Polki troszczą się o swoje zdrowie?

Ostatnie dwa lata, na które w dużej mierze wpłynęła pandemia, przyniosły zmiany zarówno stylu życia, jak i kondycji i samopoczucia Polek. Konieczność pracy z domu, reorganizacja codzienności oraz długotrwały stres spowodowały, że dziś ponad 50% kobiet skarży się na różnego rodzaju bóle. I mimo tego, że co druga mieszkanka naszego kraju deklaruje, że jej stan zdrowia jest dla niej ważny, to specjalistyczne badania takie jak USG lub badanie stomatologiczne w ciągu ostatnich dwóch lat wykonała tylko co trzecia osoba.

Jak Polki troszczą się o swoje zdrowie i na jakie dolegliwości się skarżą?

Jak wynika z badań przeprowadzonych dla marki Berimal, ostatnie dwa lata szczególnie mocno odbiły się na zdrowiu Polek. Ponad 50% mieszkanek naszego kraju odczuwa różnego rodzaju bóle, w tym bóle głowy, mięśni i stawów, 45% przybrało na wadze, 40% - boryka się z problemem szybkiego męczenia się, 37% ma problemy ze snem. W podobnej sytuacji jest również kondycja psychiczna: 58% kobiet odczuwa obecnie spadki nastroju, 47% żyje w ciągłym stresie, 42% ma poczucie wycofania, 36% boryka się z zaburzoną koncentracją. Już teraz wielu naukowców mówi o zjawisku zespołu stresu popandemicznego, a badania OECD wskazują, że jedna na sześć osób na świecie odczuła psychiczne skutki pandemii.
Stan nieustannego napięcia w tym stresu wpływa niekorzystnie zarówno na ciało, jak i psychikę.

Zdrowie Polek – jak o nie dbają?

Wśród wartości, które dla Polek stały się szczególnie istotne w minionych dwóch latach, jest nie tylko stan zdrowia bliskich, ale również ich własne samopoczucie. Czy jednak tę troskę o własny dobrostan widać również w postaci wizyt u lekarzy - specjalistów i wykonywanych badaniach? Niestety, niekoniecznie. Polki w ostatnich dwóch latach najczęściej wykonywały podstawowe badania krwi (podstawowa morfologia, glukoza, lipidogram) – 70%. Ale między morfologią a specjalistycznymi badaniami diagnostycznymi jest pewna dysproporcja. 45% mieszkanek naszego kraju wykonało w ostatnich dwóch latach badanie USG, 41% - badanie moczu oraz kału, 40% ma za sobą badanie stomatologiczne, 35% - badanie wzroku, a zaledwie 35% - niezwykle ważne badania ginekologiczne. A to oznacza, patrząc na tę ostatnią wartość, że ponad 2/3 kobiet w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonało żadnego badania ginekologicznego!

Ostatnie dwa lata były szczególnie wymagające dla kobiet.

Z badań, które zrealizowaliśmy, jasno wynika, że to panie bardziej dotkliwie odczuły negatywne konsekwencje związane z pandemią oraz zmianami, które zaszły zarówno w stylu życia, jak i w wielu innych obszarach codzienności. Niezwykle ważne jest to, abyśmy pamiętały, że nasze zdrowie jest w naszych rękach. Regularne badania krwi to tylko podstawowe działanie. Warto pamiętać, aby każda z nas przynajmniej raz w roku wykonała specjalistyczne badania, między innymi USG piersi czy badania ginekologiczne. Warto też wykonać np. badanie poziomu glukozy czy lipidogram, który sprawdza poziom cholesterolu. Zachęcajmy też do troski o zdrowie wszystkie kobiety w naszym otoczeniu. Budowanie silnych więzi między kobietami, opartych na wzajemnej, siostrzanej relacji, jest niezwykle istotne - podsumowuje Agata Polasz, Brand Manager USP Zdrowie, producenta suplementów diety Berimal. Ratujemy się zdrowym odżywianiem i sportem

Troska o zdrowie w oczach Polek to nie tylko wizyty u lekarza i wykonywanie badań.

To także zmiany w stylu życia.

Co druga kobieta w ciągu ostatnich dwóch lat podjęła jakieś działania prozdrowotne. Wśród tych, które postawiły na zmiany nawyków, najpopularniejszym było wprowadzenie zdrowego odżywiania (71% wskazań), aktywność fizyczna oraz ruch (46%), a także stosowanie suplementów diety (53%). W tej ostatniej grupie zanotowano największy wzrost – jeszcze dwa lata temu po suplementy diety sięgało o 11% mniej Polek. Wspomniana wcześniej regularna aktywność fizyczna jest istotna również ze względu na korzystny wpływ na samopoczucie psychiczne:
Na nasze zdrowie i samopoczucie wpływają nie tylko zdrowa dieta oraz cyklicznie wykonywane badania. Równie istotna jest regularna aktywność fizyczna, która nie tylko korzystnie wpływa na sylwetkę, ale też poprawia nasze samopoczucie psychiczne. Jak pokazują wyniki badań zrealizowanych dla marki Berimal, co druga Polka w ostatnich dwóch latach, chcąc zadbać o swoje zdrowie, postanowiła więcej się ruszać chodząc między innymi na spacery.

- Jako wieloletni sportowiec już teraz zachęcam panie nie tylko do samodzielnych treningów, na przykład walkingu, ale również do treningów wspólnie z przyjaciółkami. Trening w ducie to nie tylko wyraz troski o drugą osobę, ale także okazja do budowania niesamowitej, siostrzanej więzi między kobietami – podsumowuje Robert Korzeniowski, sportowiec i czterokrotny mistrz olimpijski. A jak pokazują wyniki cytowanych powyżej badań, wśród wartości związanych ze zdrowiem, które w ciągu ostatnich dwóch lat nabrały dla kobiet na znaczeniu, troska o zdrowie przyjaciół znalazła się w pierwszej trójce, ustępując miejsca tylko trosce o stan zdrowia bliskich (49%) oraz trosce o własne zdrowie (50%).
38pr,BADABUS rusza w Polskę! Kwiat Kobiecości rozpoczął niezwykłą podróż Mobilnym Gabinetem MedycznymOgólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości ruszyła z projektem BADABUS – innowacyjnym mobilnym gabinetem medycznym. Bus dociera do każdego zakątka Polski i umożliwia szybką diagnostykę w kierunku raka szyjki macicy, raka jajnika i raka prostaty wszędzie tam, gdzie dostęp do badań jest utrudniony i wymaga wielomiesięcznych oczekiwań. BADABUSa mogą wynająć prywatne firmy czy instytucje, które chcą zainwestować w zdrowie pracowników lub klientów.

W Polsce problem zachorowalności i umieralności zarówno kobiet, jak i mężczyzn na nowotwory narządów płciowych wciąż jest poważny. Każdego roku z powodu zbyt późnego wykrycia nieprawidłowości ponad 2 000 kobiet umiera na raka szyjki macicy, ponad 2500 z powodu raka jajnika, a 5500 mężczyzn na raka prostaty. Jak wynika z badań IQS 65% kobiet unika badań profilaktycznych, ponieważ boi się, że zostanie wykryta u nich choroba. Istotnym problemem jest też to, że spory odsetek kobiet uważa, że nie stać ich na prywatnego lekarza (49%), a jednocześnie na wizytę, szczególnie w ramach NFZ, czeka się zbyt długo (38%).

W odpowiedzi na ten problem powstał BADABUS, czyli profesjonalny, w pełni wyposażony i innowacyjny gabinet medyczny „na kółkach”, który umożliwi uratowanie życia tysiącom kobiet i mężczyzn w całej Polsce. Oprócz standardowego wyposażenia typowego dla gabinetu ginekologicznego, w busie znajduje się także wydzielone pomieszczenie z toaletą i bieżącą wodą, zapewniające komfortowe przygotowanie do diagnostyki. Badania przeprowadza wykwalifikowany personel medyczny i obsługa w skład których wchodzą: położne i pielęgniarki z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem pobierające materiał do badania u kobiet i mężczyzn, oraz osoby rejestrujące pacjentów.

Nigdy nie wiemy, kiedy choroba zagości w naszym życiu, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, aby odpowiednio wcześnie zareagować i dać sobie większe szanse na jej przezwyciężenie. Z tego powodu powstał BADABUS, miejsce, w którym szybko i bezpłatnie można wykonać badania diagnostyczne ratujące życie. Nasz mobilny gabinet medyczny mogą wynająć prywatne firmy czy instytucje, które chcą zainwestować w zdrowie i bezpieczeństwo pracowników czy swoich klientów, dając im warunki i motywację do zatroszczenia się o siebie samego. Każda okazja, aby zadbać o swoje zdrowie jest dobra – mówi Ida Karpińska, prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.

Z badań mogą skorzystać wszyscy, niezależnie od wieku. Zarówno osoby nieubezpieczone oraz te, które nie posiadają obywatelstwa polskiego. BADABUS dojedzie wszędzie tam, gdzie jest potrzebny. Badania mogą być wykonywane w zakładach pracy, na piknikach i eventach, w mieście czy przed galeriami handlowymi.

Mobilny Gabinet przyjeżdża na zaproszenie prywatnych firm, instytucji, urzędów miasta czy gmin. W BADABUSIE można wykonać następujące badania:

Badania dla kobiet:

- Cytologia zwykła lub LBC - pozwala na wykrycie wczesnej postaci raka szyjki macicy w stadium bezobjawowym
- Test DNA HPV - służy do wykrywania materiału genetycznego tych typów wirusa HPV, które stwarzają wysokie ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy
- Test połączony - cytologia LBC + test HPV - test dający największe szanse na rozpoznanie raka szyjki macicy
- Test DNA BRCA1 - test oparty jest na badaniu genu BRCA1, nierzadko związanego z zachorowaniem na raka piersi i jajnika

Badania dla mężczyzn:

- Test PSA z krwi - test wykorzystywany do wykrywania oraz śledzenia przebiegu raka prostaty, a także wykrywania łagodnego przerostu gruczołu krokowego

Mobilny Gabinet Medyczny jest w pełni zabezpieczony przed wszelkimi wirusami, bakteriami, grzybami, pleśniami i lotnymi związkami organicznymi, dzięki zaaplikowanej specjalnej powłoce tytanowej, którą tworzą zaawansowane technologicznie nanocząsteczki. Powłoka dezynfekuje wszystkie powierzchnie przez 24 godziny na dobę.

Miejsca i daty, w których będzie można wykonać bezpłatne badania profilaktyczne w BADABUSIE można śledzić na stronie internetowej kwiatkobiecosci.pl/badabus/

Fundatorami BADABUSA są firmy Amica i Volvo Trucks.

O Kwiat Kobiecości:

Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości jest inicjatywą Idy Karpińskiej i kobiet, które tak jak ona walczyły i wygrały walkę z rakiem szyjki macicy. Postanowiły powołać ją do życia, ponieważ statystyki zachorowań na RSM w Polsce były i są przerażające. Organizacja stawia przede wszystkim na profilaktykę, dostęp do informacji, edukację i zmianę świadomości w podejściu do zdrowia, nie tylko samych kobiet, ale również i mężczyzn. Solski prBezpłatne badania mammograficzne w kwietniu

Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust – zapraszają mieszkanki województwa śląskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym

W kwietniu na parkingach wybranych sklepów Kaufland pojawią się mobilne punkty badań mammograficznych. Mammobusy zaparkują również w miastach województwa śląskiego, między innymi w Bytomiu, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu. Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi mogą skorzystać panie w wieku 50-69 lat.

Będzin, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Myszków, Piekary Śląskie, Pszczyna, Radzionków, Rybnik, Sosnowiec, Wodzisław Śląski, Zabrze i Zawiercie – to miasta, w których już w kwietniu panie będą mogły wykonać bezpłatną mammografię. Darmowe badanie przysługuje kobietom, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne i nie chorowały do tej pory na raka piersi. Aby skorzystać z bezpłatnej mammografii, wystarczy zarejestrować się telefonicznie lub przez stronę internetową. Podczas rejestracji nastąpi weryfikacja pacjenta w systemie prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Swój udział w badaniu mogą zgłosić wszystkie kobiety spełniające kryteria programu, w tym pracownice sieci Kaufland.

Bezpłatną mammografię można wykonać co dwa lata. Wyjątek stanowią kobiety będące w grupie ryzyka – obciążone mutacją w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, które mogą wykonać badanie co dwanaście miesięcy. Coroczna darmowa mammografia możliwa jest też w przypadku stwierdzenia nowotworów piersi w rodzinie, na przykład u mamy, siostry lub córki. Aby zapisać się na badanie, należy zadzwonić pod numer 58 767 34 44 (Geneva Trust) lub 58 666 24 44 (LUX MED), w zależności od lokalizacji i daty badania. Szczegółowy „rozkład jazdy” mammobusów dostępny jest na stronie: Zaangażowanie społeczne | Kaufland: https://firma.kaufland.pl/odpowiedzialnosc/zaangazowanie-spoleczne.html

Profilaktyka mimo epidemii

Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju mammografia jest wykonywana przy zachowaniu reżimu sanitarnego, z uwzględnieniem wszystkich zasad i środków bezpieczeństwa. Technicy przeprowadzający badanie są wyposażeni w niezbędne środki ochrony osobistej, a aparatura diagnostyczna jest poddawana systematycznej dezynfekcji. Również pacjentki korzystające z mammografii są zobowiązane do dezynfekcji rąk, zmierzenia temperatury oraz pozostania w maseczkach ochronnych. Ze względu na wprowadzone środki ostrożności w mammobusie mogą przebywać nie więcej niż trzy kobiety, a badanie jest umawiane na konkretną godzinę – tak, aby móc zapewnić zachowanie bezpiecznego dystansu.

W 2021 r. mammobusy zaparkowały na parkingach sklepów Kaufland ponad 1000 razy. Z bezpłatnego badania mammograficznego skorzystało aż 70 000 kobiet. W tym roku sieć ponownie zachęca do odwiedzania mammobusów, które pojawią się przy wybranych marketach Kaufland. W kwietniu mobilne punkty badań zaparkują w ponad 90 lokalizacjach.

WYBRANE LOKALIZACJE:
· Będzin – 21.04, parking Kaufland przy ul. 11 Listopada 10 – Geneva Trust
· Bytom – 05.04, parking Kaufland przy ul. Zabrzańskiej 9 – Geneva Trust
· Chorzów – 05.04, parking Kaufland przy ul. Tadeusza Kościuszki 9 – Geneva Trust
· Częstochowa – 01-04.04, parking Kaufland, przy ul. Generała Leopolda Okulickiego 50 – Geneva Trust
· Dąbrowa Górnicza – 01.04, parking Kaufland przy ul. Gustawa Morcinka 2 – Geneva Trust
· Jastrzębie-Zdrój – 12.04, parking Kaufland przy ul. Harcerskiej 1D – Geneva Trust
· Myszków – 26.04, parking Kaufland przy ul. Kazimierza Pułaskiego 6 – Geneva Trust
· Piekary Śląskie – 07.04, parking Kaufland przy ul. Bytomskiej 41 – Geneva Trust
· Pszczyna – 20.04, parking Kaufland przy ul. Broniewskiego 1A – Geneva Trust
· Radzionków – 28.04, parking Kaufland przy ul. Unii Europejskiej 8-10 – Geneva Trust
· Sosnowiec – 01-04.04, parking Kaufland przy al. Józefa Mireckiego 23 – Geneva Trust
· Wodzisław Śląski – 13.04, parking Kaufland przy ul. Wincentego Witosa 28 – Geneva Trust
· Zabrze – 06.04, parking Kaufland przy ul. Wojciecha Korfantego 5 – Geneva Trust
· Zawiercie – 04.04, parking Kaufland przy ul. Ignacego Paderewskiego 10 – Geneva Trust
· Jaworzno – 19.04, parking Kaufland przy ul. Jana Matejki 27 – LUX MED
· Rybnik – 08.04, parking Kaufland przy ul. Zebrzydowickiej 1 – LUX MEDInauguracja działalności Szpitala Mazovia w Częstochowie - pierwszy robot chirurgiczny da Vinci na Śląsku

Już pod koniec marca w Częstochowie będzie dostępna nowoczesna, małoinwazyjna technologia operacyjna – robot da Vinci. Oznacza to dla pacjentów większą precyzję zabiegów urologicznych oraz szybszy powrót do zdrowia.

Szpital Mazovia rozpoczyna działalność 21 marca w Częstochowie przy ul. Warszawskiej 30. Jako pierwsza placówka medyczna w regionie wprowadza do swojej oferty zabiegi urologiczne z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci i stawia sobie za cel bliską współpracę z publicznym system ochrony zdrowia w regionie.

31 marca w Szpitalu Mazovia w Częstochowie odbędzie się pierwszy w regionie zabieg prostatektomii radykalnej w asyście robota da Vinci. Będzie to zabieg usunięcia nowotworu prostaty, który wykonają doświadczeni urolodzy ze Szpitala Mazovia w Warszawie.

„Pacjenci onkologiczni, w tym chorzy na raka prostaty, oraz cierpiący na inne schorzenia urologiczne, powinni mieć dostęp do najbardziej nowoczesnych technik leczenia stosowanych na świecie. Jako Szpital Mazovia jesteśmy gotowi świadczyć takie usługi, współpracując zarówno z partnerami publicznymi, jak i środowiskiem medycznym” – mówi prof. dr hab.n.med. Igal Mor, dyrektor Szpitala Mazovia, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Dzięki wykorzystaniu robota chirurgicznego da Vinci w laparoskopowej radykalnej prostatektomii zmniejsza się ryzyko operacji, a czas rekonwalescencji jest krótszy. Po trzech dobach od zabiegu pacjent jest wypisywany do domu bez cewnika, co znacznie skraca okres gojenia i rekonwalescencji, a tym samym oznacza szybszy powrót do pełnej aktywności.

Szpital Mazovia w Częstochowie będzie oferował pełny zakres diagnostyki i leczenia zabiegowego z zakresu urologii oraz onkourologii. Szpital dysponuje trzydziestoma łózkami, dwiema salami operacyjnymi oraz pełnym zapleczem diagnostycznym. Placówka specjalizuje się w leczeniu nowotworów urologicznych, m.in. prostaty, nerki, jądra, pęcherza, a także zajmuje się urologią dziecięcą, jak również leczeniem innych schorzeń takich jak: kamica moczowa, czy nietrzymanie moczu.

Szpital Mazovia to nowoczesna placówka urologiczna, działająca od 12 lat na rynku medycznym w Polsce. Pierwsza placówka Szpitala Mazovia funkcjonuje w Warszawie od 2009 roku. Częstochowa jest drugą lokalizacją, w której będą operowali urolodzy Szpitala Mazovia. W tym roku otwarty zostanie również trzeci Szpital Mazovia w Ząbkach pod Warszawą. Specjaliści Szpitala Mazovia współpracują także z ośrodkami w Legnicy, Radomiu oraz Wołominie.

Wizytówką Szpitala Mazovia jest najwyższa jakość świadczonych usług, profesjonalizm i unikalne doświadczenie zespołu medycznego. „Do każdego pacjenta podchodzimy jak do człowieka, który w trudnym momencie swojego życia potrzebuje pomocy i wsparcia, a nie jak do kolejnego przypadku. Od 2009r. w Szpitalu Mazovia w Warszawie pomogliśmy już ponad 30 tys. pacjentów. Każda osoba, przekraczająca próg naszego Szpitala, traktowana jest w sposób indywidualny. Nadrzędną wartością jest dla nas przestrzeganie wszystkich praw pacjenta. Przykładamy dużą uwagę do ochrony godności i intymności chorych” - mówi prof. dr hab.n.med. Igal Mor.

Szpital Mazovia jest ważnym punktem na urologicznej mapie placówek medycznych w Polsce. Współpracuje ze Stowarzyszeniami oraz Fundacjami pacjentów, bierze udział w akcjach oraz kampaniach społecznych oraz profilaktycznych. Specjaliści Szpitala Mazovia są ekspertami mediów ogólnopolskich i regionalnych, biorą udział w programach telewizyjnych, radiowych, występują w prasie oraz w mediach elektronicznych (m.in. TVP2, TVP3, Polsat, Onet, RMF, Radio ZET, Gazeta Wyborcza, Fakt, Rynek Zdrowia, Medexpress, TV Trwam).

Informacje na temat działalności Szpitala Mazovia w Częstochowie udzielane są pod numerem telefonu: 34 334 33 50

szpitalmazovia.plJoga dla początkujących. Dlaczego warto ją ćwiczyć?

Joga już od kilku lat zyskuje coraz więcej sympatyków w Polsce. Jest chętnie uprawianą dyscypliną sportu i samodoskonalenia. Łączy ze sobą pozycje fizyczne zwane asanami wraz z ćwiczeniami. Joga zarówno poprawia kondycję, wzmacnia i uelastycznia ciało, a jednocześnie pozwala zachować wewnętrzny spokój i ćwiczyć umysł.

Podpowiadamy dlaczego jeszcze warto zacząć praktykować jogę i jak zachęcić do ćwiczenia bliską osobę.

Joga stała się bardzo popularną i chętnie uprawianą dyscypliną sportu także w Polsce ze względu na delikatne ruchy i spokojną praktykę poprawiającą samopoczucie. Swoje pochodzenie wywodzi z Indii, gdzie praktykowana jest jako dyscyplina samodoskonalenia. Z biegiem czasu i zmian cywilizacyjnych joga uległa ewolucji na przestrzeni wieków i stała się na tyle popularna, że na całym świeci zaczęły powstawać stowarzyszenia zrzeszających miłośników jogi, a kluby fitness zaczęły, również w Polsce, oferować zajęcia z instruktorami jogi.

Mimo swojej delikatności joga ma duży wpływ na nasze ciało, zarówno w aspekcie fizycznym, jak i duchowym. Pozycje jogi, tak zwane asany, posiadają różne stopnie trudności. Najczęściej praktykę jogi zaczyna się od najprostszych, sięgając po bardziej wymagające. Istotna jest dokładność i poprawność ruchów, dzięki czemu każdy trening może być efektywny. W miarę rozwoju w ćwiczeniu wzrasta świadomość naszego ciała. Przy regularnej praktyce poprawia się wydolność oraz polepsza kondycja fizyczna i wzmacniają mięśnie, a w efekcie zwiększa się siła. Praktyka jogi dobrze rozciąga ciało wpływając pozytywnie na utrzymanie prawidłowej postawy. Wśród korzyści wynikających z regularnej praktyki jogi można wymienić na przykład: dotlenienie organizmu, poprawę trawienia, odciążenie kręgosłupa czy wyszczuplenie sylwetki. Prawidłowo i systematycznie wykonywane ćwiczenia wpływają także pozytywnie na zwiększenie ruchomości w stawach, pobudzenie krążenia krwi i zmniejszenie nadciśnienia tętniczego.

Ważnym aspektem jest także wpływ jogi na psychikę. Świadomy relaks ciała pomaga praktykować uważność umysłu. Skupiając się na swoich myślach i odczuciach podczas praktykowania jogi uspokajamy i wyciszamy także swoją psychikę. Joga to wyjątkowa dyscyplina wpływająca korzystnie na nasze ciało i psychikę, szczególnie gdy funkcjonujemy w podwyższonym stresie, jak wielu z nas w obecnych czasach. Warto więc, spróbować praktyki jogi, jak również zainteresować bliskie nam osoby tą wyjątkową dyscypliną, poprawiającą nie tylko kondycję, ale także samopoczucie.

Możemy skorzystać z kilku lekcji jogi dla początkujących pod okiem doświadczonego instruktora, który udzieli cennych wskazówek. Szczegóły i dokładność są niezwykle istotne w praktyce jogi, bo dzięki nim trening przyniesie oczekiwane efekty. Trzeba także pamiętać, że joga, tak inne aktywności fizyczne, gdy jest nieodpowiednio wykonywana może przynieść kontuzje czy uczucie zmęczenia. Dlatego, na początek warto skorzystać z jednej lub kilku sesji w studiu, gdzie zostaniemy wprowadzeni w świat jogi dla początkujących. Możemy również podarować lekcje jogi bliskiej osobie w formie vouchera, pozwalającego na skorzystanie z zorganizowanych zajęć prowadzonych przez profesjonalistę. – podpowiada Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń.

Jeśli zaczniemy praktykę jogi i przekonamy się, że jest to dla nas dobra i kojąca forma ćwiczeń, możemy ją kontynuować zarówno na zorganizowanych, grupowych zajęciach, jak również w domowym zaciszu. Wygodną opcją są także lekcje jogi online, dzięki którym możemy ćwiczyć z profesjonalistą we własnym domu. Taką formę ćwiczenia jogi, możemy także podarować bliskiej osobie w formie vouchera, pozwala na uzyskanie na przykład miesięcznego dostępu do platformy z nagraniami różnych rodzajów aktywności.

Warto wykonać pierwszy krok i spróbować praktyki jogi, jak również zainspirować bliskie osoby to podjęcia tej przygody. Aby zacząć ćwiczyć jogę nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu ani dużej ilości miejsca. Wystarczy wygodne ubranie i mata antypoślizgowa, a ćwiczyć najlepiej jest bez obuwia. Przed sesją nie należy spożywać zbyt obfitego posiłku, wystarczy mała przekąska na godzinę przed zajęciami. Joga, szczególnie w dzisiejszych czasach, może nam efektywnie pomóc w wyciszeniu, ale także w poprawie kondycji fizycznej. Coraz więcej osób dostrzega korzyści wynikające z praktykowania jogi. Jej rosnąca popularność pokazuje, że staje się ona jedną z coraz chętniej wybieranych form ruchu wśród Polaków.

Innovation PRDomowe SPA – dobry sposób na odprężenie

Każdy z nas ma czasem takie dni, kiedy wyjątkowo mocno potrzebuje relaksu – nerwowe sytuacje, stresujący dzień w pracy czy zmęczenie organizmu dają się we znaki. Jak sobie z tym radzić? Niestety na wymarzony urlop trzeba jeszcze poczekać, ale można skorzystać z możliwości, którą mamy pod ręką – czas na relaksującą kąpiel w domowym zaciszu. Podpowiadamy, jak przygotować domowe SPA!

Już starożytni Rzymianie wierzyli w dobroczynne działanie wody na ciało i umysł, budując termy dla obywateli. Dziś tę ideę kontynuują centra odnowy biologicznej i salony SPA, które swoją nazwę zawdzięczają właśnie łacińskiemu „Sanus Per Aquam”, czyli „zdrowy przez wodę”. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować stworzyć relaksujący klimat w swojej łazience. Od czego zacząć?

Zadbaj o klimatyczną oprawę

Odpowiedni nastrój to słowo klucz. Aby go wprowadzić, włączmy relaksującą playlistę. Nie od dziś wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje – ta harmonijna i spokojna potrafi ukoić nerwy i wprowadzić spięte ciało w stan odprężenia. Pamiętajmy także o ciepłym świetle – tutaj podpowiedzią służą Duńczycy z własną filozofią szczęścia – hygge. Światło odgrywa w niej niebagatelną rolę – rozświetla ciemność i nadaje przytulny klimat. Dlatego zaopatrzmy się w świece i ustawmy je w pobliżu wanny, pamiętając o bezpieczeństwie. Przydatne będą także kominki wypełnione zapachowymi olejkami – lawenda, drzewo sandałowe czy aromat różany wyciszają i uspokajają. Mając tak przygotowaną przestrzeń, czas na przygotowanie kąpieli.

Dużo piany!

Z pachnącej, wypełnionej po brzegi wodą z pianą nie chce się wychodzić. I właśnie taki jest przepis na udaną kąpiel – gorąca woda z dużą ilością bąbelków! W tym celu warto wykorzystać olejki do kąpieli nawilżające skórę lub musujące kule, które po rozpuszczeniu sprawią, że łazienka wypełni się intensywnym, przyjemnym zapachem kwiatów, cytrusów czy czekolady, a woda delikatnie się spieni. W takim otoczeniu zdecydowanie powinniśmy wygospodarować trochę więcej czasu na odpoczynek, aby spokojnie zebrać myśli i odprężyć się. Lektura książki, czasopisma, peeling całego ciała albo relaksacyjny masaż z wykorzystaniem gąbki z pewnością umilą czas tylko dla siebie.

Gąbka w domowym SPA

Choć wiele osób nie wyobraża sobie bez nich kąpieli, przez innych są uważane jako zbędny element łazienki. A to błąd!

– Gąbka do kąpieli ma wiele twarzy, dlatego warto po nią sięgnąć podczas domowego SPA. Jej porowata, miękka i przyjemna dla skóry struktura ma delikatne działanie peelingujące, po którym skóra jest gładsza. Jeśli zależy nam na delikatnym masażu, warto wybrać model ze specjalnymi wypustkami. Można zaopatrzyć się także w gąbkę na rączce, która pozwoli w komfortowy sposób umyć plecy, bez gimnastykowania. Tak wypielęgnowana skóra będzie gotowa na kolejny krok, jakim jest nałożenie balsamu nawilżającego – opowiada Marta Krokowicz, Brand Manager marki Paclan i dodaje: co ważne, gąbki kąpielowe w połączeniu z ulubionym żelem pozwolą zadbać o czystość skóry, minimalizując przy tym zużycie produktu myjącego. Wykorzystanie takich akcesoriów sprawia, że kosmetyki są bardziej wydajne i wystarczą na dłużej, ale także obficie się pienią – a to obowiązkowy element dłuższej kąpieli.

Na koniec warto wspomnieć, że zanim wyrzucimy zużytą gąbkę do śmieci, możemy wykorzystać ją do czynności gospodarczych – np. czyszczenia auta czy mebli ogrodowych.

Według legend jednym z sekretów piękna Kleopatry były codzienne kąpiele w kozim mleku. Dziś niemalże każdy może zafundować sobie domowe SPA, które jest „ucztą” zarówno dla umysłu, jak i ciała.

Korzystajmy!
https://czest.info/zdrowieDbaj o zdrowie. Jedz zupy!

Zupy to bogate źródło składników mineralnych, w tym potasu, który normuje ciśnienie tętnicze krwi, żelaza zapobiegającego anemii, a także fosforu
i wapnia, które zapewniają zdrowie kościom i zębom.

To również skarbnica witamin, a zwłaszcza tzw. witamin antyoksydacyjnych, które zapobiegają szkodliwemu wpływowi wolnych rodników na organizm.
Wraz z zupą zjadasz bardzo cenne kwasy organiczne oraz błonnik, regulujący poziom „złego” cholesterolu we krwi.
W zupach zwykle znajduje się dużo witaminy B – zbawiennej dla układu nerwowego oraz białka i tłuszczów z wywaru mięsnego, które ułatwiają przyswajanie witamin.
Dbaj o zdrowie. Jedz zdrowe, sycące i nie tuczące zupy!
Wykwintne zupy i całe dania zamawiaj do domu i do pracy na wynos!
Zdrowa i smaczna kuchnia może znaleźć się na co dzień w Twoim domu i pracy!
Każdego dnia Szefowie Kuchni polecają inną, smaczną zupę.


W NOWYM MENU Astorii znajdziesz codziennie coś dla siebie: Restauracja Astoria

Dbaj o zdrowie. Jedz zupy!
#RestauracjaASTORIA zaprasza do zamawiania posiłków od poniedziałku do piątku,
w godz.12-17.
Dołącz do akcji #SŁOIK i zamawiaj wykwintne i pięknie podane dania z dowozem do domu, biura, firmy - gdzie chcesz.
Na terenie Częstochowy dowóz gratis!
Zamówienia już od 35 zł.

#ASTORIA - Twoje smaczne jedzenie pod tel.: 504 255 295


Restauracja Astoria, Hotel Sonex,
Częstochowa, u. Krakowska 45, Sonex

Polecamy na: zdrowie.Bezpłatne badania mammmograficzne

Kaufland wraz z partnerami – LUX MED oraz Geneva Trust – zapraszają mieszkanki województwa śląskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym

W marcu na parkingach wybranych sklepów Kaufland pojawią się mobilne punkty badań mammograficznych. Mammobusy zaparkują również w miastach województwa śląskiego, między innymi w Chorzowie, Częstochowie, Pszczynie, Sosnowcu i Zabrzu. Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi mogą skorzystać panie w wieku 50-69 lat.

Będzin, Chorzów, Lubliniec, Czechowice-Dziedzice, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie-Zdrój, Lubliniec, Myszków, Piekary Śląskie, Pszczyna, Radzionków, Rydułtowy, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Tarnowskie Góry, Wodzisław Śląski, Zabrze oraz Zawiercie – to miasta, w których już w marcu panie będą mogły wykonać bezpłatną mammografię. Darmowe badanie przysługuje kobietom, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne i nie chorowały do tej pory na raka piersi. Aby skorzystać z bezpłatnej mammografii, wystarczy zarejestrować się telefonicznie lub przez stronę internetową. Podczas rejestracji nastąpi weryfikacja pacjenta w systemie prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Swój udział w badaniu mogą zgłosić wszystkie kobiety spełniające kryteria programu, w tym pracownice sieci Kaufland.

Bezpłatną mammografię można wykonać co dwa lata. Wyjątek stanowią kobiety będące w grupie ryzyka – obciążone mutacją w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, które mogą wykonać badanie co dwanaście miesięcy. Coroczna darmowa mammografia możliwa jest też w przypadku stwierdzenia nowotworów piersi w rodzinie, na przykład u mamy, siostry lub córki. Aby zapisać się na badanie, należy zadzwonić pod numer 58 767 34 44 (Geneva Trust) lub 58 666 24 44 (LUX MED), w zależności od lokalizacji i daty badania. Szczegółowy „rozkład jazdy” mammobusów dostępny jest na stronie: Zaangażowanie społeczne | Kaufland.

Profilaktyka mimo epidemii
Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju mammografia jest wykonywana przy zachowaniu reżimu sanitarnego, z uwzględnieniem wszystkich zasad i środków bezpieczeństwa. Technicy przeprowadzający badanie są wyposażeni w niezbędne środki ochrony osobistej, a aparatura diagnostyczna jest poddawana systematycznej dezynfekcji. Również pacjentki korzystające z mammografii są zobowiązane do dezynfekcji rąk, zmierzenia temperatury oraz pozostania w maseczkach ochronnych. Ze względu na wprowadzone środki ostrożności w mammobusie mogą przebywać nie więcej niż trzy kobiety, a badanie jest umawiane na konkretną godzinę – tak, aby móc zapewnić zachowanie bezpiecznego dystansu.

W 2021 r. mammobusy zaparkowały na parkingach sklepów Kaufland ponad 1000 razy. Z bezpłatnego badania mammograficznego skorzystało aż 70 000 kobiet. W tym roku sieć ponownie zachęca do odwiedzania mammobusów, które pojawią się przy wybranych marketach Kaufland. W marcu mobilne punkty badań zaparkują w blisko 140 lokalizacjach.

WYBRANE LOKALIZACJE:
· Chorzów – 8.03, parking Kaufland przy ul. 3 Maja 185 – LUX MED
· Czechowice-Dziedzice – 4.03, parking Kaufland przy ul. J. Słowackiego 31 – LUX MED
· Lubliniec – 11.03, parking Kaufland przy ul. Skłodowskiej-Curie 3 – LUX MED
· Piekary Śląskie – 3.03, parking Kaufland przy ul. Bytomskiej 41 – LUX MED.
· Pszczyna – 1.03, parking Kaufland przy ul. Broniewskiego 1A – LUX MED
· Siemianowice Śląskie – 14.03, parking Kaufland przy ul. Jana Kapicy 10a – LUX MED
· Tarnowskie Góry – 10.03, parking Kaufland przy ul. Zagórskiej 187 – LUX MED
· Zabrze – 7.03, parking Kaufland przy al. Korfantego 5 – LUX MED
· Będzin – 16.03, parking Kaufland przy ul. 11 Listopada 10 – Geneva Trust
· Częstochowa – 01-03.03, parking Kaufland przy ul. Generała Leopolda Okulickiego 50 – Geneva Trust
· Dąbrowa Górnicza – 02.03, parking Kaufland przy ul. Gustawa Morcinka 2 – Geneva Trust
· Jastrzębie-Zdrój – 09.03, parking Kaufland przy ul. Harcerskiej 1D – Geneva Trust
· Lubliniec – 29.03, parking Kaufland przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 3 – Geneva Trust
· Myszków – 21.03, parking Kaufland przy ul. Kazimierza Pułaskiego 6 – Geneva Trust
· Piekary Śląskie – 04.03, parking Kaufland przy ul. Bytomskiej 41 – Geneva Trust
· Pszczyna – 15.03, parking Kaufland przy ul. Broniewskiego 1A – Geneva Trust
· Radzionków – 30.03, parking Kaufland przy ul. Unii Europejskiej 8-10 – Geneva Trust
· Rydułtowy – 11.03, parking Kaufland przy ul. Raciborskiej 140 – Geneva Trust
· Sosnowiec – 09-10.03, parking Kaufland przy al. Józefa Mireckiego 23 – Geneva Trust
· Wodzisław Śląski – 14.03, parking Kaufland przy ul. Wincentego Witosa 28 – Geneva Trust
· Zabrze – 01-02.03, parking Kaufland przy ul. Wojciecha Korfantego 5 – Geneva Trust
· Zawiercie – 17.03, parking Kaufland przy ul. Ignacego Paderewskiego 10 – Geneva TrustOstatni tydzień ferii przed nami. Wykorzystaj go dobrze.

Skorzystaj z wolnych chwil i zadbaj o oczy swojego dziecka.

Za chwilę kolejna część roku szkolnego, a przed Waszym oczami nowe wyzwania.
Skorzystajcie z badań i porad specjalisty, a następnie wybierzcie najlepsze okulary!
Zaburzenia widzenia dotykają coraz więcej dzieci i młodzieży.
Przeważnie to krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.
Bardzo ważna jest więc profilaktyka i wizyty kontrolne u specjalisty.
Przyczynami występowania wad wzroku u dzieci są zarówno czynniki genetyczne, etniczne, oraz środowiskowo-cywilizacyjne.
Specjaliści wiążą pogorszenie widzenia u dzieci m.in. z procesem edukacji, która wymusza długą i systematyczną pracę oczu na bliskie odległości. Coraz wcześniejsze obcowanie dzieci ze sprzętem elektronicznym sprawiają, że oko od najmłodszych lat wykonywać musi długotrwałą pracę wzrokową z bliska. Trzeba zatem zachować czujność, zdrowy rozsądek i pamiętać, że najważniejsza jest profilaktyka.

Jak zauważyć?
Zwróć uwagę czy Twoje dziecko dziecka łzawi, przeciera lub mruży oczy, ma bóle głowy lub karku.
Profilaktyka – kiedy na badanie wzroku?
Wzrok dziecka należy kontrolować już od pierwszych miesięcy życia.
Badania należy przeprowadzać w regularnych odstępach czasu.

Regularne wizyty u specjalisty pomogą na bieżąco dopasowywać wartość soczewek do aktualnej wady wzroku i w konsekwencji zapewnić maluchom zdrowe i aktywne dzieciństwo.

Okulary dla dziecka
Okulary dla najmłodszych powinny być wygodne, wytrzymałe i lekkie. Nie powinny przeszkadzać w trakcie zabawy i generować niebezpieczeństwa podczas codziennych aktywności. Niezwykle ważne jest, aby były wyposażone w filtry UVA i UVB chroniące wzrok przed szkodliwym promieniowaniem. Powinny także dobrze wyglądać, aby dziecko nie czuło się w nich gorzej od rówieśników.

Po wybór odpowiednich okularów zapraszamy do salonu Promed w Częstochowie, Al. NMP 9

Sprawdź ofertę: http://optyk-promed.pl/oferta/okulary-korekcyjne-i-przeciwsloneczne

Polecamy na: zdrowieDrugi podbródek – jak się go pozbyć?

Powszechnie uważa się, że problem drugiego podbródka dotyka przede wszystkim osoby otyłe. Prawda jest jednak o wiele bardziej złożona. Z defektem tym walczą również osoby, które bardzo szybko straciły na wadze, starsze, a także te, które genetycznie mają predyspozycje do dodatkowych fałdek.

Na szczęście, medycyna estetyczna przychodzi z pomocą wszystkim, którzy chcą pozbyć się drugiego podbródka. Jakie zabiegi mamy do wyboru, by skutecznie pożegnać się z niechcianym tłuszczykiem i utratą jędrności skóry w tej okolicy? Które z nich warto wykonać, aby efekty były długotrwałe, a sam zabieg bezpieczny i mało uciążliwy?

Drugi podbródek – zmora nie tylko osób otyłych Drugi podbródek to jeden z najczęstszych powodów, dla których kobiety odwiedzają gabinety medycyny estetycznej. Nadprogramowa fałdka dodaje lat i kilogramów, sprawia, że twarz traci swój naturalny profil i wygląda na bardziej zmęczoną oraz zaniedbaną. Mankament ten powoduje kompleksy, niską samoocenę i frustrację, jako że wymusza konkretne wybory stylistyczne, takie jak noszenie golfów, czy określonych fryzur. Czasami, na powstanie drugiego podbródka rzeczywiście nie mamy wpływu, gdyż główną rolę odgrywają tu czynniki genetyczne, choroby tarczycy lub zaawansowany wiek, jednak często sami dokładamy cegiełkę do jego formowania się. Nadmierne opalanie, powodujące utratę elastyczności skóry, czy wielogodzinne wpatrywanie się w telefon z pochyloną głową, wpływa na kondycję naszej skóry bardziej, niż moglibyśmy się spodziewać. Gdy wreszcie zdamy sobie sprawę z zaawansowania problemu, warto działać konkretnie, stawiając na metody, które dość szybko i widocznie wyszczuplą problematyczne miejsce, jednocześnie przywracając gładkość i sprężystość skórze w tym obszarze.

Domowe sposoby vs. medycyna estetyczna
Domowych sposobów na ujędrnienie skóry podbródka i niwelowanie niechcianego tłuszczyku jest w zasadzie sporo. Jak bardzo są efektywne i jak długo trzeba czekać na widoczne rezultaty? Trudno powiedzieć. Masaże, specjalne ćwiczenia, kremy, mogą wspomagać ujędrnianie, jednak stosowanie ich wymaga niemałej systematyczności, cierpliwości i przede wszystkim – czasu. Co więcej, efekty ciężko będzie zauważyć przy bardzo zaawansowanych zmianach – masaże i kremy mogą wspomóc walkę, ale tylko w przypadku, kiedy tkanka tłuszczowa nie uległa jeszcze przesadnemu rozrostowi, a „face-fitness” rozpocznie się odpowiednio wcześnie. Dlatego osoby, którym zależy na czasie i widocznych rezultatach, często decydują się na zabiegi medycyny estetycznej. Tutaj jest w czym wybierać, więc zanim podejmie się decyzję, który z zabiegów będzie odpowiedni, warto dobrze przeanalizować dostępne metody, aby w pełni świadomie wybrać tę, która gwarantuje nie tylko widoczny i satysfakcjonujący efekt, ale także bezpieczeństwo i komfort związany z przeprowadzonym zabiegiem.

Chirurg czy strzykawka?
Zacznijmy od tego, że inwazyjność metod medycyny estetycznej jest bardzo zróżnicowana. Warto przy okazji wytłumaczyć co to znaczy, że zabieg jest inwazyjny lub nie. W encyklopedii medycznej można przeczytać, że wyrażenie "nieinwazyjny" może być użyte do opisania zarówno chorób, zabiegów jak i urządzeń. „(...) Zabiegi nieinwazyjne nie wymagają zastosowania narzędzi, które naruszają INTEGRALNOŚĆ skóry lub zostają fizycznie umieszczone wewnątrz ludzkiego ciała. (...)". Ten termin powszechnie rozumiany jest właśnie w ten sposób. W przypadku zabiegów medycyny estetycznej zaczęto jednak wymiennie stosować słowo „nieinwazyjny” z „niechirurgicznym”. Są to dwa różne pojęcia, które już z samej definicji nie są tożsame, aby więc uniknąć zaskoczenia, przed wyborem zabiegu koniecznie trzeba zapoznać się z jego przebiegiem oraz okolicznościami, jakie będą mu towarzyszyć przed i po zakończonej procedurze. Najbardziej inwazyjnymi, a przy okazji znanymi od lat, zabiegami wyszczuplania miejscowego są liposukcja oraz lifting twarzy i szyi. Oba zabiegi wymagają odpowiedniego przygotowania i późniejszej rekonwalescencji.

Liposukcja podbródka jest zabiegiem jednorazowym; w trakcie jej przeprowadzania, lekarz wykonuje niewielkie nacięcia na skórze, przez które wprowadza się sondę odsysającą tłuszcz. Po liposukcji konieczne jest założenie szwów oraz noszenie specjalnej maski uciskowej przez okres jednego do dwóch tygodni. Należy też uzbroić się w cierpliwość, jeśli chodzi o widoczność efektów – na końcowy rezultat czeka się ok. 2 miesiące, ponieważ opuchlizna musi się wchłonąć, a skóra odpowiednio dopasować do nowego podbródka.

Lifting twarzy i szyi.
Osoby, które są gotowe na poważną ingerencję w wygląd podbródka, mogą zdecydować się właśnie na to rozwiązanie. Jest to zabieg chirurgiczny obejmujący nie tylko skórę, ale i tkanki głębokie. Przed jego przeprowadzeniem, konieczne jest wykonanie pakietu badań potwierdzających stan zdrowia pacjenta. Sam zabieg, który przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, polega na wykonaniu odpowiednich cięć i naciągnięciu mięśni twarzy i szyi. Po operacji konieczna jest kilkutygodniowa rekonwalescencja, kilkukrotne powroty do kliniki w celu zdjęcia szwów oraz regularne wizyty kontrolne. Czy jednak tak poważna ingerencja jest konieczna?

To oczywiście zależy od indywidualnej sytuacji, jednak w większości przypadków sprawę da się załatwić bez „skalpela”, np. za pomocą lipolizy iniekcyjnej lub mezoterapii preparatem na bazie tropokolagenu. Co ciekawe, ten ostatni sposób pozwala wyszczuplić podbródek skutecznie i niemalże bezboleśnie, ale do tego dojdziemy w kolejnej części artykułu. Lipoliza iniekcyjna to z punktu widzenia medycyny estetycznej zabieg nieinwazyjny, gdyż jest zabiegiem niechirurgicznym, minimalnie ingerującym w strukturę tkanek. Polega na podskórnym wprowadzeniu za pomocą serii zastrzyków, specjalnego preparatu, który ma za zadanie rozpuścić tłuszcz w żądanym miejscu. W miejscu podania preparatu, wytwarza się kontrolowany stan zapalny tkanki tłuszczowej; jest to celowe działanie, prowadzące do zniszczenia komórek tłuszczowych. Następnie, tłuszcz metabolizowany jest przez wątrobę i naturalnie usuwany z organizmu. Zaletą lipolizy jest jej niewielka inwazyjność – zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, nie są wymagane żadne wcześniejsze badania ani opatrunek pooperacyjny. W zależności od ilości tkanki tłuszczowej, zabieg wykonuje się 2-3 razy. Wadą tego rozwiązania jest możliwa bolesność, pieczenie i opuchlizna spowodowana wysoką wrażliwością miejsca podania oraz charakterystyką iniekcji i działania preparatu. Taka reakcja organizmu jest normalna i może utrzymywać się od 1 do 2 tygodni. Dodatkowo, trzeba się liczyć z koniecznością wykonywania masażu w miejscu powstania opuchlizny pozabiegowej, co może być niekomfortowe i dość bolesne.

Mezoterapia tropokolagenowa to innowacyjna metoda wyszczuplania podbródka, polegająca na wykorzystaniu mechanizmu mezoterapii igłowej do wprowadzenia pod skórę specjalnego preparatu na bazie tropokolagenu, połączonego z innymi pomocniczymi naturalnymi substancjami aktywnymi. Iniekcje preparatem na bazie tropokolagenu, dedykowanym do miejscowej redukcji tkanki tłuszczowej, działają dwutorowo: nie tylko eliminują lokalne nadmiary tłuszczu, ale także wzmacniają biorusztowanie i architekturę tkanek podskórnych - wyjaśnia Alessandro Perra, ekspert włoskiej firmy farmaceutycznej GUNA, producenta wysokojakościowych, kolagenowych wyrobów medycznych w iniekcjach.

Co to oznacza w praktyce?
- Mezoterapia wyszczuplającym preparatem tropokolagenowym dodatkowo ujędrnia, przywraca sprężystość i właściwe napięcie skóry w obszarze poddawanym zabiegowi. Sprawia to, że pacjent może cieszyć się nie tylko z redukcji tkanki tłuszczowej w wybranym miejscu, ale także z przywrócenia twarzy właściwego owalu i idealnie zdefiniowanej linii żuchwy – dodaje doktor Perra. Zabieg tropokolagenowej mezoterapii wyszczuplającej podbródek, jest nieco podobny do lipolizy iniekcyjnej ze względu na iniekcyjne wprowadzanie preparatu i brak konieczności przygotowania się do zabiegu. Kluczową różnicą jest działanie podanego preparatu w tkankach. W przeciwieństwie do zabiegu lipolizy iniekcyjnej, mezoterapia specjalnym preparatem z tropokolagenem, nie wywołuje bolesnego stanu zapalnego ani utrzymującej się tygodniami opuchlizny, ponieważ cały proces odbywa się w naturalny sposób, dzięki witaminie B oraz kwasowi cytrynowemu, które miejscowo przyspieszają metabolizm tkanki tłuszczowej. - Po zabiegu nie trzeba rozmasowywać miejsca podania preparatu - komfort związany z brakiem obrzęku i bolesności oraz możliwość natychmiastowego powrotu do codziennych aktywności, bez konieczności ukrywania obolałych i opuchniętych miejsc, jest szczególnym atutem, który wyjątkowo cenią sobie zadowoleni z zabiegów pacjenci. Biorąc pod uwagę nieinwazyjność zabiegu, bezpieczeństwo, naturalność preparatu i potwierdzoną badaniami klinicznymi skuteczność, wyszczuplająca mezoterapia tropokolagenowa, będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą w bezpieczny i bezbolesny sposób pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z podbródka lub innego miejsca, wymagającego redukcji niewielkiej, lokalnie nagromadzonej tkanki tłuszczowej – dodaje lek. Dorota Bednarczyk-Kocwa, dyrektor naukowy Ambra Group, dystrybutora produktów GUNA w Polsce.

Skutecznie, bezpiecznie i bezboleśnie? Można!
Podsumowując, mezoterapia igłowa preparatem wyszczuplającym na bazie tropokolagenu, to nowa alternatywa dla standardowych zabiegów wyszczuplających medycyny estetycznej, wykonywanych przy redukcji lokalnych nadmiarów tkanki tłuszczowej. Wiele osób rezygnuje z liposukcji, a nawet z lipolizy iniekcyjnej, gdyż obawia się bólu i rekonwalescencji. Mezoterapia odpowiednio dobranym do tego celu preparatem z tropokolagenem, jest zabiegiem nieinwazyjnym i niewymagającym od pacjenta żadnych przygotowań. Nie pozostawia trwających długi czas dolegliwości bólowych, nie powoduje opuchlizny, od razu po zabiegu można wracać do codziennych aktywności. Można ją określić ‘estetycznym 2w1’, gdyż po usunięciu tłuszczu z podbródka, nie trzeba wykonywać dodatkowych zabiegów celem eliminacji zwiotczałej skóry – tutaj oba efekty idą ze sobą w parze. I wreszcie, mezoterapia wybranym preparatem tropokolagenowym o właściwościach wyszczuplających, jest zabiegiem o najwyższym stopniu bezpieczeństwa, wykorzystującym wyłącznie naturalne substancje.

Warto wiedzieć, że medycyna estetyczna daje mnóstwo możliwości poprawy wyglądu, po które śmiało można, a nawet warto sięgać, aby realnie poprawić nie tylko swą urodę, ale także jakość życia. Wyższa samoocena i znacznie lepsze samopoczucie, zwiększają pewność siebie i często inicjują pozytywne zmiany w wielu obszarach. Nowoczesne rozwiązania medycyny estetycznej, coraz mniej inwazyjne, a jednocześnie skuteczne zabiegi oraz przebadane klinicznie preparaty o potwierdzonej efektywności, są doskonałym rozwiązaniem, które pozwala osiągnąć prawdziwą satysfakcję w stosunkowo krótkim czasie. Jednak, decydując się na estetyczne poprawki, w pierwszej kolejności najważniejsze jest zapoznanie z możliwościami i wybór odpowiedniego zabiegu oraz preparatu, który zagwarantuje bezpieczeństwo, naturalne efekty bez powikłań oraz możliwie największy komfort okołozabiegowy. Po drugie, szalenie istotny jest wybór godnego zaufania, doświadczonego lekarza specjalisty. Należy mieć na uwadze, że zabieg powinien być wykonany tylko i wyłącznie przez lekarza, wykwalifikowanego specjalistę, posiadającego odpowiednią wiedzę oraz umiejętności, gwarantujące bezpieczeństwo i brak efektów ubocznych.
Tok Tok prChwila zwątpienia? Wylecz się inhalacjami z nebulizatorem na kaszel

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się przeziębić. Ten stan, w którym nie możesz normalnie oddychać przez nos, bo jest całkowicie zatkany, przyprawia Cię o zawroty głowy – dosłownie. Ból zatok sprawia, że nie możesz skupić się na codziennych obowiązkach i na domiar złego, drapie Cię w gardle.

Mimo iż stosujesz swój standardowy sposób na pozbycie się objawów przeziębienia, po kilku dniach nie widać różnicy i nadal czujesz się tak samo, czyli źle. Nic nie idzie po Twojej myśli i zaczynasz wątpić w swoją wiedzę na temat leczenia przeziębienia? Jeżeli stare sposoby nie działają, zawsze możesz sięgnąć po nebulizator na kaszel i nie tylko.

O działaniu z głową w czasie przeziębienia czytaj:
https://czest.info/inhalacje-nebulizator-na-kaszelDbaj o zdrowie. Ćwicz JOGĘ w Snake Dance

Dlaczego warto ćwiczyć Jogę?

*relaksuje ciało i umysł
*redukuje skutki stresu
*przeciwdziała bólom kręgosłupa i koryguje wady postawy
*dotlenia i oczyszcza organizm co pomaga zwalczyć depresję
*bóle głowy i bezsenność, a także nastraja pozytywnie do życia
*przeciwdziała i redukuje istniejącą już otyłość (prowadząc do uzyskania ładnej i harmonijnej sylwetki)
*daje siłę i elastyczność
*biologicznie odmładza

JOGA NOWE ZAJĘCIA - NOWY NABÓR!

Zajęcia w CNT Snake Dance odbywają się w środy, o godz.19.45, trwają 75 minut.

Zabierz getry, legginsy, koszulkę i matę.
ZAREZERWUJ MIEJSCE JUŻ DZIŚ:
* 792-001-003
* biuro@snake-dance.pl
* biuro SNAKE DANCE, AL.NMP 21, w podwórku, 2 piętro,
wejście obok kawiarenki DANCE COFFEE.

Polecamy zdrowieDlaczego warto ćwiczyć zimą na świeżym powietrzu?

Zima to czas, który w powszechnej opinii nie sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. Krótki dzień, śnieg i niskie temperatury nie zachęcają do wychodzenia z domu, przez co część osób w ogóle rezygnuje z aktywności fizycznej, a pozostali wybierają ćwiczenia w pomieszczeniach. Tymczasem ruch zimą na świeżym powietrzu przynosi wiele korzyści i naprawdę warto z niego korzystać. Co nam daje?Bardziej efektywne spalanie kalorii Trenując na świeżym powietrzu przy niskiej temperaturze, nasz organizm zużywa więcej energii na utrzymanie stałej ciepłoty ciała. Dzięki temu wykonując te same ćwiczenia, spalamy więcej kalorii i szybciej pozbywamy się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Trening zimą na świeżym powietrzu to najkrótsza droga do wymarzonej figury na wiosnę!

Zwiększenie siły i wytrzymałości Podczas treningu zimą na świeżym powietrzu, nasze mięśnie muszą wykonać większą pracę by pokonać opór śniegu, a to przyczynia się do zwiększenia siły i wytrzymałości. Dzięki temu zimowy trening na świeżym powietrzu nie tylko będzie bardziej efektywny, ale też zaprocentuje w cieplejszych miesiącach, kiedy to trening na suchym, równym podłożu nie będzie sprawiał nam najmniejszych trudności.

Hartowanie organizmu i wzrost odporności Zima kojarzy się nam z czasem, kiedy łatwo się przeziębić, a tymczasem regularna aktywność na świeżym powietrzu hartuje organizm i znacznie wzmacnia odporność. Po wysiłku rośnie produkcja białych krwinek, które chronią nasz organizm przed wywołującymi choroby drobnoustrojami. Do zimowych ćwiczeń jest nam potrzebna jedynie odrobina motywacji i odpowiedny ubiór. Po około 30 - 45 minutach aktywności fizycznej w organizmie zaczynają wydzielać się endorfiny – hormony szczęścia, niezależnie od tego, czy na dworze jest ciepło, czy zimno będziemy czuli się lepiej. Jedną z możliwości aktywności fizycznej jest Nordic walking sport dla każdego bez względu na wiek, kondycję, czy masę ciała. Takie ćwiczenia można uprawiać wszędzie, niezależnie od pory roku. – mówi Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń

Nordic walking to całkowicie bezpieczna dyscyplina, do której praktycznie brak jest przeciwwskazań. Aby zaktywizować leniuchów można podarować taką aktywność w postaci pierwszej lekcji z instruktorem. Aby trening był efektywny pokaże on jak opanować prawidłową technikę marszu z kijkami, które ułatwiają zachowanie równowagi oraz odciążają stawy i kręgosłup, dzięki czemu nordic walking może uprawiać każdy również kobiety w ciąży i osoby starsze. - dodaje Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń

Lepsze dotlenienie i więcej energii Każda z komórek naszego ciała potrzebuje tlenu by mogła sprawnie funkcjonować. Zimą, kiedy większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, tego tlenu może nam czasem brakować, co zwykle objawia się ospałością, uczuciem ciągłego zmęczenia i zniechęcenia, problemami z pamięcią i koncentracją. Wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu sprawia, że nasz oddech i tętno przyspiesza, w wyniku czego krew krąży szybciej i dostarcza do komórek większą ilość tlenu. Tym samym regularne treningi zapobiegają negatywnym skutkom niedotlenienia oraz sprawiają, że mamy więcej energii i cieszymy się lepszym samopoczuciem.

Zapobieganie niedoborom witaminy D Witamina D wytwarzana jest w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych i odgrywa ważną rolę w procesie mineralizacji kości. Zimą, kiedy dzień jest krótszy i mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, nasz organizm często nie może wytworzyć odpowiedniej dawki witaminy D, co prowadzi do jej niedoboru. Trening na świeżym powietrzu zorganizowany kiedy na zewnątrz jest jeszcze widno, pozwala zapobiegać niedoborom witaminy D.

Trening zimą na świeżym powietrzu przynosi wiele korzyści dla naszego organizmu, a co więcej jest też źródłem ogromnej satysfakcji. Warto pokonać pokusę pozostania w kapciach przed telewizorem by zaznać tego niezwykłego uczucia i móc na własnym ciele doświadczyć dobrodziejstw zimowego treningu na świeżym powietrzu.
Innovation PRCzy to już czas na OKULARY PROGRESYWNE? Sprawdź to w profesjonalnym salonie

Jesteś po 40 - stce?
Sprawdź swoje oczy!
To może być: CZAS NA OKULARY PROGRESYWNE

Niemal wszyscy po 40 roku życia zaczynamy mieć problemy ze wzrokiem.
Zaczyna się rozmazywać tekst w gazecie, powiększamy wiadomości na smartfonie, często szukamy lepszego oświetlenia.

To presbiopia.
Presbiopia jest efektem naturalnych zmian układu wzrokowego, które zachodzą z wiekiem. Zdecydowana większość z nas nie wie o tym i nie wie jak można sobie z tym radzić.

Presbiopia to nie choroba. Wystarczą dobrze dobrane okulary przez wykwalifikowanego optometrystę.

CENTRUM OKULARÓW PROGRESYWNYCH Promed - OPTYK zaprasza:

- Optyką zajmujemy się od ponad 20 lat. Kształciliśmy się w tym zakresie, a teraz pracujemy dla Was. 20 lat to czas doświadczeń, stałego rozwoju, zdobywania wiedzy i umiejętności.
Już od drugiego roku działalności, od 2004 roku jesteśmy corocznie odznaczani tytułem specjalisty w dziedzinie szkieł progresywnych.

- mówi wykwalifikowana kadra, prowadząca wykłady na uczelniach (UAM Poznań – Uniwersytet Varilux) oraz dla członków Cechów Optycznych i indywidualnych salonów optycznych.

PROMED - OPTYK jako jeden z nielicznych salonów w Polsce, oferuje szkła progresywne najnowszej generacji X, wykonane na zamówienie w systemie obróbki cyfrowej z wykorzystaniem nanotechnologii - Varilux X 4D.

- Jesteśmy pewni swojej pracy. Zarówno pod kątem badania wzroku (wykonujemy specjalne testy przy doborze szkieł progresywnych), jak i co do produktu, który oferujemy- dodaje właściciel salonu, optometrysta Paweł Szczerbiński.

W Centrum Okularów Progresywnych Promed Optyk możesz przymierzyć próbne okulary progresywne o Twoich mocach. Specjaliści zdiagnozują problem i podpowiedzą rozwiązanie. Korzystając z usług Promed Optyk będziecie zadowolonymi użytkownikami szkieł progresywnych.

PROMED-OPTYK zaprasza do Salonu: Al. NMP 9, Częstochowa

****
Centrum Okularów Progresywnych Promed - Optyk z Częstochowy plasuje się w pierwszej dziesiątce w rankingu najlepszych optyków w Polsce przeprowadzonego przez magazyn Gentleman

***** Polecamy na: https://czest.info/zdrowieNoszenie maseczki może pogorszyć stan uzębienia. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec?

Maseczki chirurgiczne na stałe wpisały się w krajobraz naszego kraju. Od kilkunastu miesięcy praktycznie się z nimi nie rozstajemy, pragnąc ochronić siebie i innych przed przenoszeniem wirusa. Takie podejście jest oczywiście godne pochwały, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że noszenie maseczek może negatywnie wpływać na higienę naszej jamy ustnej. Jaki jest związek maseczek z próchnicą, co to jest mask mouth i co możemy zrobić, by wspomóc nasz organizm w walce z nieświeżym oddechem – o tym przeczytasz w poniższym artykule.

Przyczyny problemów dentystycznych w dobie pandemii

Od niedawna dentyści zauważają wzrost przypadków próchnicy oraz chorób dziąseł u osób, które ostatnimi czasy nie zmieniały swoich nawyków higienicznych. Po zakrojonych na szeroką skalę badaniach okazało się, że głównymi winowajcami pogorszenia się stanu uzębienia są maseczki, które powszechnie nosimy w celu ochrony organizmu przed wirusami. Amerykańscy stomatolodzy ukuli nawet termin odnoszący się do zmian w jamie ustnej spowodowanych długotrwałym noszeniem maseczki – mask mouth. Jak to się dzieje, że kawałek materiału potrafi w tak dużym stopniu wpłynąć na kondycję jamy ustnej?

Mechanizm, który doprowadza do pojawienia się chorób zębów i dziąseł jest w zasadzie prosty: maseczki sprawiają, że łatwiej jest nam oddychać przez usta, podczas gdy naturalną drogą dostarczania tlenu do organizmu jest nos. – wyjaśnia Romana Markiewicz-Piotrowska, lekarz stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz. Oddychając przez buzię doprowadzamy do nadmiernego przesuszenia jamy ustnej, co skutkuje stanem, który stomatolodzy nazywają kserostomią. Kserostomia charakteryzuje się uczuciem suchości, pieczeniem, a nawet utrudnionym mówieniem, czy odczuwaniem smaków. Co jednak najważniejsze, brak wystarczającej ilości śliny prowadzi do powstania różnego rodzaju infekcji, owrzodzeń i zmian próchniczych. – dodaje ekspert z kliniki Piotrowscy i Bejnarowicz.

Ślina bowiem jest jednym z najważniejszych sprzymierzeńców w walce o zdrową jamę ustną. Pomaga pozbywać się resztek pokarmów, które osiadły na zębach, neutralizuje działanie kwasów, przywraca jamie ustnej naturalne pH, a także wspiera remineralizację szkliwa. Dzięki jej działaniu rozwój bakterii i grzybów jest zahamowany, a infekcje tłumione są w zarodku. Nie dziwi więc fakt, że brak wystarczającej ilości śliny w niedługim czasie może doprowadzić do zaburzenia naturalnej równowagi jamy ustnej, co skutkuje ubytkami i stanami zapalnymi dziąseł. Innymi możliwymi konsekwencjami są nieświeży oddech (bakterie beztlenowe produkują lotne związki siarki odpowiedzialne za niemiłą woń), owrzodzenia, a nawet paradontoza. Co możemy zrobić, aby uchronić się przed negatywnymi skutkami kserostomii?

Sposoby na pozbycie się syndromu mask mouth To prawda, że za pogarszający się stan uzębienia odpowiada noszenie maseczek, jednak rezygnacja z nich w żadnym wypadku nie jest akceptowalnym rozwiązaniem. Potwierdzone jest, że maseczki chronią przed rozprzestrzenianiem się wirusów (w tym koronawirusa) i są najłatwiej dostępną bronią w codziennej walce z pandemią. Zamiast więc zdejmować maseczkę, warto zaznajomić się z regułami, które pozwolą nam na zachowanie optymalnego nawilżenia jamy ustnej i zapobiegną niepotrzebnemu namnażaniu się bakterii.

Podstawową zasadą jest regularne zmienianie maseczki na nową. Syndrom mask mouth pojawia się najczęściej u tych osób, które przez długi okres noszą jedną i tę samą maseczkę. Trzeba bowiem pamiętać, że wraz z upływem czasu na jej powierzchni gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia, wirusy i grzyby, które mogą przeniknąć do jamy ustnej. Z tego względu należy wyrzucać zużytą maseczkę po każdym przyjściu do domu. Jak sama nazwa wskazuje, są one jednorazowe, dlatego nie przechowujmy ich do następnego dnia z myślą, że „jeszcze się nadadzą”, ale pozbywajmy się ich najpóźniej pod koniec dnia. Co natomiast robimy z maseczkami materiałowymi? Po każdym powrocie do domu należy zalać je wrzątkiem, a następnie dokładnie wyprać. Warto również przed każdym następnym użyciem wyprasować je żelazkiem, by mieć pewność, że wszystkie mikroby zostały wyeliminowane.

Co jeszcze możemy zrobić, aby zredukować zagrożenia płynące z syndromu mask mouth? Przede wszystkim powinniśmy zrewidować nasze przyzwyczajenia dotyczące noszenia maseczek. Dobrze jest wyrobić sobie nawyk oddychania przez nos, nawet jeśli na początku będzie nam to sprawiało trudność. W internecie znaleźć można liczne ćwiczenia, które pomogą nam uregulować oddech, sprawić, by nasz organizm był optymalnie dotleniony, a dodatkowo – uspokoić się i wyciszyć. Jak już wiemy, główną przyczyną problemów z uzębieniem w przypadku osób noszących maseczki jest suchość w jamie ustnej, a oddychanie przez nos może ten dyskomfort znacznie ograniczyć. Zwracajmy więc uwagę na ten aspekt, a wizyty stomatologiczne nie będą nam tak często potrzebne.

Do utrzymania prawidłowego nawilżenia jamy ustnej konieczne jest także optymalne nawodnienie całego organizmu. Z tego względu dobrze jest pamiętać o przyjmowaniu co najmniej 2,5 litra płynów dziennie, z czego większość powinna stanowić woda. Zbyt mała ilość płynów jest szkodliwa nie tylko dla jamy ustnej, ale i dla całego ciała: woda bierze udział w procesach przemiany materii, chroni nas przed przegrzaniem i pomaga oczyszczać ciało z toksyn. Jej niewystarczająca ilość powoduje bóle głowy, duszności i zmęczenie. Jeśli jednak pomimo regularnego uzupełniania płynów oraz oddychania przez nos odczuwamy dyskomfort, suchość w ustach i nieświeży oddech, warto udać się do apteki po preparaty, które zwiększą produkcję śliny (tabletki, spraye, preparaty ślinozastępcze).

Jednak absolutną podstawą dobrego stanu uzębienia są regularne wizyty u dentysty: W czasie pandemii bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy pamiętać o odwiedzinach w gabinecie stomatologicznym. – przypomina Romana Markiewicz-Piotrowska, lekarz stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz. Wiele osób ignoruje pojawienie się pierwszych symptomów, takich jak np. utrzymujący się nieświeży oddech, pocieszając się myślą, że maseczka wytłumi nieprzyjemną woń. Wielu z nas zaniedbuje podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, takie jak szczotkowanie zębów z uwagi na częstsze przebywanie w domu. Częściej niż wcześniej pozwalamy sobie na niezdrowe przekąski i napoje, których spożywanie nie jest obojętne dla naszej jamy ustnej. To wszystko sprawia, że stan naszych zębów pogarsza się w bardzo szybkim tempie. Z tego względu wizyty kontrolne należy planować dwa razy częściej niż przed pandemią. – dodaje ekspert.

By nie dopuścić do pogorszenia się stanu uzębienia, należy przede wszystkim pamiętać o codziennej higienie, a więc szczotkować i nitkować zęby, a także używać płynu do płukania ust. Co prawda jak na razie nie jest możliwe pożegnanie się z maseczkami, ale dbając o odpowiednią higienę jamy ustnej, możemy zminimalizować efekty uboczne, które wywołuje codzienne ich noszenie. Tok tok prKolagen typu I – czy to król kolagenu?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważnym składnikiem w organizmie człowieka jest kolagen. To cenne białko stanowi blisko 30% wszystkich białek znajdujących się w ciele, spełniając szereg zadań niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jednak pod ogólną nazwą kolagenu kryje się szereg form i typów, które różnią się funkcją i występowaniem. Jednym z nich jest właśnie kolagen typu I. Co sprawia, że jest on tak wyjątkowy i dlaczego coraz częściej wykorzystuje się go w medycynie estetycznej?

Tajemnica młodości Czym dokładnie jest kolagen? Najogólniej mówiąc, jest to proteina stanowiąca część tkanki łącznej. Nie bez przyczyny jego nazwa wywodzi się od greckiego kolla, czyli klej – kolagen w istocie wiąże ze sobą komórki skóry, kości, naczyń krwionośnych czy zębów, działając jak spoiwo. Oprócz formowania tkanek odpowiada także za regenerację i utrzymanie ich we właściwej kondycji. Kolagen charakteryzuje się niezwykle skomplikowaną budową i w zależności od miejsca występowania oraz pełnionej funkcji tworzy rozmaite, złożone formy, np. układy sieciowe lub włókna. Podstawową jednostką strukturalną białka są długie na 300 nm i szerokie na 1,5 nm superhelisy zbudowane z trzech łańcuchów polipeptydowych. Te z kolei są formowane z aminokwasów, wśród których wyróżniamy m.in. glicynę, prolinę, czy lizynę. Kolagen syntezowany jest w fibroblastach i wydzielany w postaci prokolagenu, który ulega konwersji w tropokolagen.

Kolagen – białko do zadań specjalnych Ciężko byłoby wymienić wszystkie funkcje kolagenu. Ze względu na jego wszechstronność i szerokie spektrum działania wyróżnia się aż 29 rodzajów tego białka, którego role różnią się w zależności od miejsca występowania, zawartości w tkankach oraz rodzaju struktury. Najpowszechniejszym i najbardziej wartościowym dla organizmu jest kolagen typu I. Występuje on w skórze, ścięgnach i tkance łącznej kości. Inne typy obecne są np. w chrząstkach (typ II, IX, X, XI), w tkance nabłonkowej (typ VII), czy w błonach śluzowych (VIII). Funkcje kolagenu podzielić możemy na zdrowotne oraz estetyczne. Do tych pierwszych należeć będzie m.in. wzmacnianie stawów, regeneracja uszkodzonych ścięgien i wiązadeł, pomoc w szybszym gojeniu się ran, ale także ochrona narządów wewnętrznych, wspieranie układu odpornościowego, czy usprawnienie krążenia krwi. Jeśli chodzi o kwestie urody, kolagen odpowiada za gładką i napiętą skórę. Dzięki niemu jest ona pozbawiona zmarszczek, cechuje się jędrnością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Niestety, wraz z wiekiem ilość kolagenu w skórze spada, co przyczynia się do utraty jej gęstości i elastyczności. Podczas gdy młoda osoba wytwarza ok. 3 kg białka rocznie, w okolicach 25. roku życia jego poziom zaczyna drastycznie spadać, by osiągnąć poziom krytyczny ok. 60 roku życia. Po tym czasie synteza kolagenu całkowicie ustaje. Efektem są pogłębiające się bruzdy, zwiotczenia i przesuszenie skóry.

Tropokolagen – najcenniejsza forma kolagenu w medycynie anty-aging Jednak spadek ilości kolagenu, to nie tylko zmarszczki i utrata gęstości skóry. To także pogłębiające się problemy z cellulitem oraz rozstępami, większa widoczność blizn i zachwianie równowagi natłuszczenia skóry. Nie dziwi więc, że spora część kobiet decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej, mogące wspomóc walkę ze starzeniem się skóry. Najpopularniejszym z nich jest aktualnie mezoterapia igłowa, podczas której w głębsze warstwy naskórka podawane są aktywne preparaty kolagenowe, mające przywrócić skórze pożądany wygląd. Wiemy już, że istnieje ponad 29 typów kolagenu. Jednak nie bez znaczenia jest, który z nich zostanie wprowadzony do skóry. W kontekście medycyny anti-aging najcenniejszymi właściwościami charakteryzuje się wspomniany wcześniej kolagen typu I w formie tropokolagenu. Dlaczego?

Tropokolagen to nanocząsteczka, która jest prekursorem dojrzałego kolagenu. Można ją scharakteryzować jako aktywne biologicznie białko, które cechuje natychmiastowość działania. To on jest głównym budulcem włókien i sieci kolagenowych w naszej skórze. Wraz z wiekiem, fibroblasty nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości kolagenu, by utrzymać naszą skórę w dobrej kondycji. I tutaj z pomocą przychodzi tropokolagen: wprowadzony za pomocą mezoterapii igłowej, uzupełnia ubytki, które wytworzyły się w sieciach i włóknach kolagenowych, regenerując je i przywracając ich naturalną spoistość. Efekt to napięta, jędrna i wygładzona skóra - wyjaśnia Stella Pizzoccaro, ekspert włoskiej firmy farmaceutycznej GUNA producenta wysokojakościowych, iniekcyjnych kolagenowych wyrobów medycznych Collagen Medial Devices. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów preparatów kolagenowych o różnych sposobach działania, dlatego przed terapią z ich użyciem, warto przeanalizować ich właściwości oraz bezpieczeństwo. Preparaty mogą się opierać przykładowo na naturalnym kolagenie wieprzowym lub syntetycznie wytwarzanym np. z kolagenu bydlęcego lub końskiego. Kolagen zawarty w naszych preparatach to kolagen wieprzowy w postaci tropokolagenu, zawiera on bardzo wysokie stężenie 3 aminokwasów: glicyna = 22,8%; prolina = 13,8%; hydroksyprolina = 13,0%. Jego wyjątkowość na tle innych form kolagenu polega na tym, że jest on w swej budowie najbardziej zbliżony do tego w naszej skórze - dokładnie takiego, który syntetyzują ludzkie fibroblasty. Może on więc nie tylko pobudzać organizm do reprodukcji kolagenu, ale również w momencie podania od razu wniknąć w osłabione sieci biorusztowania, wypełniając powstałe braki, dlatego więc jego działanie jest stosunkowo szybsze. – dodaje lek. Dorota Bednarczyk-Kocwa, dyrektor naukowy Ambra Group, dystrybutora produktów GUNA w Polsce.

Tropokolagen – najlepszy sposób na biolifting twarzy, szyi i dekoltu, a także rozstępy, cellulit i blizny Tropokolagen znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku bioliftingu twarzy, szyi i dekoltu. To także nieoceniona pomoc z walce z innymi niedoskonałościami skóry takimi, jak np. rozstępy, które powstają w wyniku zerwania włókien kolagenowych. Uzupełnienie ubytków poprzez iniekcję kolagenu typu I w formie tropokolagenu, pozwala na budowę mocniejszych włókien, które wykazują większą odporność na rozciąganie i przerwanie. Tropokolagen doskonale sprawdza się również w profilaktyce cellulitu, którego jedną z najważniejszych przyczyn jest osłabienie spoistości włókien kolagenowych, utrzymujących w ryzach komórki tłuszczowe. Kiedy dochodzi do spadku ilości kolagenu w organizmie, tkanka łączna staje się wiotka i rozciągliwa, pozwalając, by komórki tłuszczowe uległy przesadnemu rozrostowi. Dzięki uzupełnieniu braków kolagenowych, poprawia się metabolizm komórkowy skóry, co skutkuje przywróceniem jej odpowiedniej struktury. Nie można zapomnieć także o profilaktyce blizn, które są niczym innym, jak zaburzoną odbudową włókien kolagenowych. Aby proces gojenia się rany pozostawił jak najmniej widoczne rezultaty, zaleca się iniekcje tropokolagenu, który stymuluje fibroblasty do efektywniejszego procesu odbudowy tkanek.

Czy kosmetyki kolagenowe mogą przynieść takie efekty jak mezoterapia kolagenowa? Wiele osób zastanawia się jednak, czy koniecznie trzeba uciekać się do iniekcji, aby cieszyć się widocznymi efektami odmłodzenia, czy może wystarczy suplementacja w formie doustnej lub po prostu stosowanie kremów. Prawdą jest, że przyjmowanie kolagenu w formie tabletek czy roztworu do picia, może pomóc we wzmocnieniu istniejących już włókien kolagenowych, jednak ten sposób nie uzupełni go na tyle, aby efekt był zauważalny i zadowalający. Przyjmując suplementy doustne, musimy liczyć się z faktem, że kolagen najpierw musi zostać rozłożony na poszczególne aminokwasy, a następnie wykorzystany przez organizm do produkcji nowych włókien. Nie możemy jednak ukierunkować jego działania, co oznacza, że niekoniecznie trafi on wyłącznie tam, gdzie – w naszym odczuciu – jest najbardziej potrzebny w danym momencie. Czy w takim razie kremy, jako że są stosowane miejscowo, mają szansę zadziałać dokładnie w wybranym przez nas miejscu? Niestety i tutaj pojawia się problem: cząsteczki kolagenu są na tyle duże, że nie są w stanie sforsować bariery naskórka, co oznacza brak możliwości przedostania się ich do głębi skóry i „pracy” przy odbudowie biorusztowania. Kolagen w preparatach do stosowania zewnętrznego – w kremach i ampułkach, co prawda pomaga innym, mniejszym cząsteczkom pozostałych substancji, przedostać się do głębszych warstw skóry i zatrzymać je na miejscu, jednak sam pozostaje na powierzchni naskórka bez możliwości wniknięcia głębiej. Wniosek nasuwa się jeden: jedynym sposobem na dostarczenie skórze kolagenu, który będzie działał skutecznie oraz dokładnie w wybranym przez nas miejscu, jest zastosowanie mezoterapii kolagenowej.

Dzięki wykorzystaniu tropokolagenu, cząsteczki białka przedostają się do żądanego obszaru bezpośrednio, bez poddawania ich zachodzącym w organizmie procesom rozkładania białek na aminokwasy i późniejszej syntezy. Siła tropokolagenu podanego w mezoterapii polega na tym, że preparat ten ma działać natychmiastowo, reperując braki w strukturach sieci i wiązań, a także przyspieszyć procesy metaboliczne dokładnie tam, gdzie jest to wymagane. Jako biomateriał, tropokolagen jest nie tylko efektywny, ale i bezpieczny: jest strukturalnie podobny do kolagenu ludzkiego, dlatego nie wywołuje alergii, jest biodegradowalny i wysoce przyswajalny. W skrócie reasumując, warto szczególnie podkreślić, że kolagen w postaci tropokolagenu posiada bardzo ważne atuty – jest bezpieczny, naturalny i małoinwazyjny, przy jednoczesnej wysokiej skuteczności działania i potwierdzonej efektywności.

Naturalny efekt na długi czas Wszystkie typy „białka młodości”, jak powszechnie określa się kolagen, są potrzebne naszemu organizmowi i usprawniają jego działanie. Jednak w zakresie medycyny przeciwstarzeniowej bezkonkurencyjnym jest jedynie kolagen typu I w formie tropokolagenu. Dzięki jego wyjątkowemu działaniu, niskiej immunogenności i wysokiej skuteczności, najefektywniej przywraca twarzy młody wygląd, a pozostałym partiom ciała utracone piękno i świeżość. Nie można przy tym zapominać, że mezoterapia zawsze wymaga cykliczności stosowania. Pamiętajmy, że mezoterapia kolagenem to zabieg rewitalizujący, więc jego działanie jest długofalowe. Kuracje preparatami kolagenowymi są bezpieczne dla osób w każdym wieku, natomiast chcąc „zatrzymać czas” utrzymując młody wygląd na dłużej, można je już rozpocząć między 25 a 30 rokiem życia. Tok tok prJak nie odkładać zadań na później i na czas przygotować się do egzaminów?

Noworoczne porady psychologa

„Nie odkładaj na jutro tego, co możesz zrobić dziś” to znane przysłowie mogłoby być kwintesencją tego, jak radzić sobie z prokrastynacją. Mogłoby być, gdyby zjawisko było proste do zdefiniowania, a sposoby radzenia sobie z nim ograniczały się do nieodkładania zadań na później.

Problem jest bardziej złożony i dotyka nawet jednej czwartej społeczeństwa. Może być szczególnie uciążliwy dla uczniów i studentów, którzy przygotowują się do egzaminów, a także dla wszystkich, którym znowu nie udaje się realizować postanowień noworocznych. Bloger Tim Urban podczas konferencji TED Talks w zabawny sposób mówił o prokrastynacji. Przyznał, że doskonale wie, że odkładanie zadań na później nie ma sensu, ale nie jest w stanie odzwyczaić się od czekania ze zrobieniem ich na ostatnią chwilę. O swoim doświadczeniu napisał na blogu i był zdumiony odzewem. Dostał tysiące maili od ludzi z całego świata: pielęgniarek, bankierów, malarzy, inżynierów i mnóstwa doktorantów. Wszyscy przyznawali: „Mam ten sam problem”

Prokrastynacja to nie lenistwo Badania wskazują, że 15-25% społeczeństwa dotyka problem prokrastynacji. Ten procent jest znacznie wyższy wśród studentów, którzy nawet w 80-95% deklarują, że zdarza im się odkładać rzeczy na później. Młodzi ludzie zdecydowanie częściej odwlekają działanie. Wskazuje się na trzy główne powody, dla których tak się dzieje: neuronalny, społeczno-rozwojowy i poznawczy. W pierwszym przypadku winna może być kora przedczołowa odpowiadająca za funkcje wykonawcze, która u młodych osób wciąż się rozwija. W drugim, społeczno-rozwojowym, uczniowie czy studenci mogli nie mieć wielu okazji, by nauczyć się efektywnie radzić sobie z prokrastynacją, ponieważ nie muszą mierzyć się z takimi zadaniami, jak szukanie pracy czy zakładanie i utrzymanie rodziny. Z kolei argument poznawczy mówi o tym, że młodzi ludzie myślą o czasie jak o nieograniczonym zasobie. Mają poczucie, że zostało im go jeszcze wiele i nie muszą się spieszyć – wyjaśnia dr Alicja Gniewek, psycholożka i trenerka współpracująca z Wydziałem Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Chociaż zdefiniowanie prokrastynacji nie jest łatwe, badacze są pewni, że nie ma ona wiele wspólnego z lenistwem. Po pierwsze osoby odwlekające wykonanie zadania odczuwają ogromny niepokój i napięcie, a odkładanie go na później to sposób na radzenie sobie z niepewnością i lękiem, np. przed porażką, sukcesem czy nieznanym. To w rezultacie tylko eskaluje problem. Po drugie psychologia motywacji mówi wyraźnie, że człowiek jest z natury ciekawy, gotowy do podejmowania wysiłku, uczenia się i rozwijania. W przypadku lenistwa po prostu nie zależy mu na wykonaniu danego zadania.

„Muszę” zamień na „wybieram” Za lękami stoją w dużej mierze irracjonalne myśli, przekonania, a niekiedy także zaburzona pewność siebie: „jeśli nie zdam egzaminu, okaże się, że jestem bezwartościowy”, „ten egzamin zdecyduje o całym moim późniejszym życiu”, „zrobię wszystko albo nic”, „nie wiem, czy sobie poradzę”. Niestety prokrastynacja działa jak miecz obosieczny. Z jednej strony jej celem jest zmniejszenie napięcia i stresu, bo odkładamy wykonanie trudnego zadania. Z drugiej to niewykonane zadanie i towarzyszące mu poczucie winy ciągle zajmuje nam zasoby poznawcze i wywołuje lęk. W tej sytuacji paradoksalnie marnujemy energię i czas na myślenie o tym, że nie robimy tego, co powinniśmy – mówi dr Gniewek. Doświadczenie prokrastynacji może być szczególnie uciążliwe dla uczniów i studentów w czasie przygotowań do egzaminów ósmoklasisty, maturalnych czy na studiach. Są jednak sposoby, jak radzić sobie w tej niełatwej sytuacji. Pomóc może np. odpowiedzenie sobie na pytanie, co sprawia, że odkładam naukę na później.

Często w naszych głowach pojawia się myśl: „muszę zdać dobrze ten egzamin”. Takie zdanie nas obciąża, powoduje niechęć i presję. Lepiej zmienić „muszę” na „decyduję się”, „wybieram”. Dobrze jest też uświadomić sobie, że to moje zadanie i ja ostatecznie decyduję, czego chcę. Warto również podzielić projekt na mniejsze etapy, a także najpierw skoncentrować się na rzeczach najważniejszych i najtrudniejszych. Aby działać efektywnie, trzeba mieć też czas na mądry relaks, np. ćwiczenia, spacer czy spotkanie z przyjaciółmi – radzi psycholożka.

Źródłem frustracji mogą być również odkładane na później i ostatecznie niezrealizowane postanowienia noworoczne. Dr Gniewek podkreśla, że motorem napędzającym realizację celów jest ich atrakcyjność. Najlepiej odpowiedzieć sobie na pytanie, po co chcę to zrobić.

Ekspertka dodaje również, że postanowienia noworoczne powinny być konkretne, mierzalne, osiągalne i realne, a także powinniśmy wyznaczyć termin, w którym chcemy je zrealizować. Warto być dla siebie wyrozumiałym. Na dłuższą metę presja wewnętrzna czy zewnętrzna zazwyczaj się nie sprawdza. W budowaniu dobrych nawyków jest potrzebne pozytywne wzmocnienie. Nagradzaj się za każdy element wykonany zgodnie z celem. To zwiększa chęć do dalszego działania i wspiera pozytywną pętlę nawyków – dodaje dr Gniewek.

*****

ADAMED SmartUP – rekrutacja na ostatniej prostej

Do 15 stycznia trwa rekrutacja do nowej 8. edycji programu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP.

Zgodnie z sugestiami ekspertki warto nie odkładać decyzji o udziale w niej na ostatni dzień. Jej pierwszym etapem jest punktowana gra online. Osoby z najwyższymi wynikami w grze zostaną zaproszone do kolejnych etapów rekrutacji. Następnie 50 wybranych nastolatków weźmie udział w letnim innowacyjnym obozie naukowym, a najlepsi uczestnicy obozu będą mieli szansę na zdobycie rocznego programu konsultacji edukacyjnych i stypendium w wysokości 40 tys. zł. W programie ADAMED SmartUP mogą wziąć udział uczniowie z całej Polski zainteresowani naukami ścisłymi i przyrodniczymi, którzy mają 14-19 lat. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://adamedsmartup.pl/gra-rekrutacyjna/.W Karnawale baw się z głową. Pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i innych

Karnawałowe weekendy, odwiedziny najbliższych, domówki - bardzo łatwo przesadzić z używaniem alkoholu i przecenić swoje siły. Nie trać zdrowia!
Zachowaj czujność i ostrożność.
Pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i innych Każdy organizm inaczej reaguje na alkohol.
W jednym utrzymuje się dłużej, inny pozbywa się alkoholu szybciej.
Baw się mądrze i bądź pewien, kiedy już możesz prowadzić.
Pilnuj, aby twoje powroty do domu były bezpieczne dla Ciebie i innych. Zaopatrz się w alkomat.

A dzięki temu: przed imprezą - sprawdzisz dużo wcześniej ile możesz wypić, aby rano, nie było w Tobie ani kropli alkoholu po imprezie - sprawdzisz ile tego alkoholu w Tobie pozostało.
Dobrze jest wiedzieć, jakiego czasu potrzebuje nasz organizm, aby całkowicie oczyścić się z procentów. Każdy odpowiedzialny człowiek powinien zadać sobie takie pytanie, zanim zdecyduje się na zabawę, a potem myśląc, że już po wszystkim wsiąść za kierownicę.

Firma Ekspent działająca na rynku alkomatów, zaprasza na zakupy do swojego firmowego stoiska w Centrum Handlowym M1, ul. Kisielewskiego 8/16. Zaopatrz się w alkomat i już nie ryzykuj! Polecamy na: http://czest.info/zdrowieNie daj się alergii we własnym domu!

Alergia jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń współczesnej cywilizacji. Katar, kichanie, łzawienie oczu, duszności – osoby uczulone doskonale wiedzą, jak dokuczliwe potrafią być jej objawy. Tego typu uporczywe dolegliwości można jednak złagodzić. Wystarczy, że w naszych domach czy mieszkaniach zastosujemy wykończenie ścian, które ograniczy ilość alergenów unoszących się w powietrzu.

Alergia, czy jak kto woli uczulenie to silna reakcja układu odpornościowego na działanie obcych substancji (alergenów). Zmagali się z nią już starożytni Egipcjanie i Grecy, choć na dużo mniejszą skalę niż obecnie. Szacuje się, że współcześnie problem ten dotyka nawet 40% społeczeństwa. Chorują zarówno dzieci, jak i dorośli. To cena, jaką płacimy za postęp cywilizacyjny, który wpływa na nasze otoczenie i sposób życia. Urbanizacja, zanieczyszczenie powietrza, materiały budowlane/wykończeniowe emitujące lotne związki organiczne (LZO), wysoka wilgotność w mieszkaniach, spożywana żywość – wszystko to sprzyja reakcjom alergicznym. Do tego bardzo dużo, bo nawet 90%, czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach i wciąż za mało uwagi poświęcamy jakości powietrza, którym w nich oddychamy.

Co nam szkodzi? Najczęściej diagnozowaną odmianą jest alergia wziewna, wywołana przez niewidoczne gołym okiem cząsteczki, które są przez nas wdychane wraz z powietrzem. Towarzyszą jej najczęściej takie objawy jak np. wodnisty katar, zatkany nos, „seryjne” kichanie, suchy kaszel, podrażnienie oczu czy trudności z oddychaniem.

Może ją wywołać wiele czynników. Najczęstszą przyczyną alergii wziewnej we wnętrzach są roztocza kurzu domowego. Choć są obecne w naszym otoczeniu przez cały rok, to ich uciążliwość nasila się szczególnie zimą – wtedy rzadziej wychodzimy na zewnątrz, musimy ogrzewać pomieszczenia i mniej je wietrzymy. Podobnie wygląda sytuacja z zarodnikami grzybów pleśniowych, przy czym one największą aktywność wykazują latem i jesienią. Sprzyja im szczególnie wysoka wilgotność, o którą w domach nie trudno. Pranie, gotowanie, kąpiele, suszenie ubrań – codziennie generujemy znaczne ilości pary wodnej w naszych domach. Z kolei pyłki roślin dają się we znaki alergikom sezonowo, głównie w okresie pylenia. Najwcześniej, bo już na przełomie stycznia i lutego zaczynają pylić leszczyna i olcha, w marcu – brzoza i topola, w maju – trawy, żyto i chwasty.

Jak złagodzić objawy alergii? Stężenia alergenów, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach, mogą być bardzo wysokie – nawet, jeśli chodzi o pyłki roślin, które przedostają się do wnętrz przez otwarte drzwi, okna, nawiewniki okienne czy naturalną wentylację. Najlepszym sposobem na walkę z uczuleniem jest unikanie kontaktu z alergenami. Nie da się wyeliminować ich zupełnie z naszego otoczenia, ale istnieje skuteczny sposób, by je istotnie ograniczyć we wnętrzach naszych domów i mieszkań. Wystarczy, że zadbamy o odpowiednie wykończenie ścian wewnętrznych.

Wykańczając wnętrza, warto pomyśleć o systemie pokrycia ścian, który zadba o jakość powietrza w pomieszczeniach, oczyszczając je z zanieczyszczeń i utrzymując wilgotność na optymalnym poziomie, neutralizując w ten sposób znaczną część alergenów. Badania przeprowadzone przez niezależne jednostki naukowo-badawcze z Austrii oraz Niemiec wykazały, że system Baumit Ionit neutralizuje do 90% pyłków i do 50% drobnego kurzu. Redukuje również do 60% aerozoli – drobnych cząstek rozproszonych w powietrzu, wydychanych podczas mówienia czy zwykłego oddychania, mogących być nośnikiem bakterii i wirusów oraz źródłem zakażeń.

Jak to możliwe, że materiały użyte do wykończenia ścian mogą łagodzić alergie? Już wyjaśniamy. Farba Baumit IonitColor aktywnie wytwarza jony, które działają jak naturalne magnesy na unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia (pyłki, drobny kurz czy aerozole), przyciągają je i łączą w grupy o większym ciężarze, który z kolei powoduje ich opadanie na podłogę. Dzięki temu nie przedostają się do organizmu i mogą zostać usunięte podczas codziennego sprzątania. Z kolei masy szpachlowe Baumit IonitFino i Baumit IonitFinish, przeznaczone do stosowania jako podłoże dla farby Baumit IonitColor, regulują wilgotność w pomieszczeniu – pochłaniają nadmiar wody z powietrza i uwalniają w momencie, gdy zaczyna być zbyt sucho. Pomagają w ten sposób utrzymać wilgotność w przedziale między 40 a 60%, który jest najzdrowszy dla ludzi, a przy tym zapewnia optymalne warunki do produkcji jonów – cząsteczki wody zawarte w powietrzu przy kontakcie z pomalowaną powierzchnią (dzięki specjalnym składnikom zawartym w farbie Baumit IonitColor) ulegają naładowaniu i przyjmują postać jonów. W efekcie działania jonów powietrze w pomieszczeniu staje się czystsze, co z kolei przekłada się na łatwiejsze oddychanie, lepszą odporność organizmu oraz mniejsze ryzyko reakcji alergicznych a także infekcji spowodowanych przez wirusy i bakterie.

Jakość powietrza w naszych domach istotnie wpływa na nasze zdrowie oraz ogólne samopoczucie i to bez względu na to, czy jesteśmy podatni na alergie, czy też nie. Wybierając prozdrowotne materiały wykończeniowe, dbamy o przyjazny mikroklimat wnętrz, zapobiegając przy tym nieprzyjemnym dolegliwościom.

Innowacyjny system pokrycia ścian wewnętrznych Baumit Ionit pozwala ograniczyć ilość wdychanych zanieczyszczeń, w tym alergenów i aerozoli, dzięki czemu możemy w pomieszczeniach odetchnąć pełną piersią.

Buena Vista PRSzansa na lepsze widzenie w Nowym Roku: wizyta u optometrysty

Nowy Rok rozpocznij z troską o swój wzrok i oczy swoich najbliższych. Dajcie sobie szanse na dużo lepsze widzenie w Nowym 2022 Roku!

Udajcie się do optometrysty.
Już dziś umów się na profesjonalną wizytę:

Salon Promed w Częstochowie, Al. NMP 9, tel.: 34 361 57 67 zaprasza.

****
Optometrysta – specjalizuje się w zakresie doboru korekcji okularowej i aplikacji (dopasowania) soczewek kontaktowych, zdiagnozuje wadę wzroku, dysfunkcję widzenia obuocznego - powszechnie określanego zezem. W Salonie Optycznym PROMED wykwalifikowany optometrysta pomoże nam dobrać okulary lub soczewki.

Tutaj spotkacie najwyższej klasy specjalistów zarówno z zakresu optometrii jak i okulistyki. Odpowiednie procedury badania, w tym przypadku optometrycznego, gwarantują, że będziecie cieszyć się prawdziwym komfortem widzenia. Najwyższej klasy sprzęt to dodatkowo gwarancja komfortowego przebiegu badania.

W Promedzie od razu wybierzesz odpowiednie oprawki. Wszystko załatwisz w jednym Salonie.
Wykorzystaj Nowy Rok i zadbaj o swoje oczy!
Zapraszamy na badanie optometryczne i wybór odpowiednich oprawek do Salonu Promed w Częstochowie, Al. NMP 9. Tel.: 34 361 57 67

Sprawdź kto już skorzystał z wizyty i dołącz do najlepszych: http://czest.info/zdrowieJak rozmawiać z nastolatkami o zdrowiu psychicznym? UNICEF podpowiada

Nikt nie powinien radzić sobie sam z wyzwaniami zdrowia psychicznego. Niestety zbyt wiele dzieci jest pozostawionych samym sobie, zwłaszcza w okresie nastoletnim. Możesz to zmienić. Nie wiesz jak? UNICEF podpowiada, jak rodzice mogą wesprzeć swoje dzieci.

Nastolatkowie stanowią ok. 16% światowej populacji (1,2 mld osób). Okres dojrzewania, który przeżywają to czas, w którym zachodzi bardzo wiele zmian, m.in. biologicznych, społecznych i psychologicznych. Jest to trudny moment zarówno dla dzieci, jak i rodziców.
UNICEF przygotował kilka podpowiedzi dla rodziców i opiekunów nastolatków, które mogą pomóc w rozmowach na temat zdrowia psychicznego. Organizacja podzieliła dzieci na dwie grupy wiekowe (11-13 lat i 14-18), przybliżając ich etap rozwoju oraz wyzwania, z jakimi się mierzą. UNICEF podpowiada, jak rozpocząć rozmowę z nastolatkiem, jak ją poprowadzić oraz czego unikać.

Dzieci w wieku 11-13 lat Gdy dziecko wchodzi w okres dojrzewania, jest w stanie wyrazić swoje uczucia i dokonywać wyborów dotyczących przyjaciół czy aktywności pozalekcyjnych. Z tą niezależnością wiąże się większe skupienie na własnej osobie, zainteresowaniach i znajomych. Dzieci w tym wieku przechodzą wiele zmian fizycznych, takich jak rozpoczęcie miesiączkowania u dziewcząt czy mutacja głosu u chłopców. Niektóre dzieci mogą odczuwać niepokój w związku z tymi zmianami.
Dojrzewanie fizyczne w połączeniu z obawami o wygląd i rosnącym znaczeniem grupy rówieśniczej, mogą wpłynąć na samopoczucie i stan emocjonalny dziecka. Dzieci w tym wieku mogą doświadczać wahania nastrojów, problemów z odżywianiem czy przeciążenia nauką. Mogą także czuć smutek i niepokój, które niejednokrotnie prowadzą do braku pewności siebie czy niskiej samooceny. To może być trudny etap rozwoju. Świadomość, że dziecko może porozmawiać z rodzicem o swoich zmartwieniach lub problemach, ma ogromne znaczenie.

Jak rozpocząć i prowadzić rozmowę? Znajdź czas i miejsce na rozmowę z dzieckiem, bez presji i oczekiwań. Rozważ, czy nie rozpocząć rozmowy podczas prac domowych, gotowania lub wspólnej podróży. Niech toczy się ona naturalnie i będzie dialogiem, a nie tylko jednostronnym wypytywanie dziecka. Weź też pod uwagę nastrój młodego człowieka - jeśli ma zły dzień lub jest zajęte, wybierz inną porę.
Jeśli zauważysz zmiany w nastroju lub zachowaniu dziecka, delikatnie daj mu znać i zapytaj, czy chciałoby o tym porozmawiać. Komunikacja z dzieckiem powinna być otwarta i szczera. Słuchaj tego, co mówi dziecko i zachęcaj je do wyrażenia swojej opinii. Zachęć je do otwartości i zapewnij, że jesteś przy nim. Zapytaj dziecka, co jego zdaniem należy zrobić i zmienić. Jeśli dziecko nie ma pomysłu, to zaproponuj, że przejdziecie przez to razem i wypracujecie rozwiązanie. Wspieraj dziecko w tym, co pozwala mu czuć się lepiej.

Czego nie robić? Nie mów dziecku, co powinno zrobić. Zamiast tego zapytaj, jak możesz mu pomóc.
Nie ignoruj i nie umniejszaj emocji dziecka
Nie kłóć się. Jeśli dojdzie do kłótni, spróbuj jak najszybciej rozwiązać konflikt, przeproś i zacznij rozmowę od nowa.
Nie obwiniaj innych (szkoły, nauczycieli, przyjaciół) – to nie rozwiązuje problemu.
Nie porównuj. Unikaj mówienia np. „inne dzieci nie mają takich problemów”.

Pamiętaj, że cierpliwość i konsekwencja są kluczowe dla porozumienia. W tym wieku dziecko może okazywać rodzicom mniej uczuć i czasami wydawać się niegrzeczne lub porywcze. Chce być bardziej niezależne i mieć większą kontrolę, dlatego istnieje możliwość, że w rozmowach napotkasz opór. Pamiętaj, że to może zająć trochę czasu, ale zawsze staraj się jasno powiedzieć, że je kochasz i zależy Ci tylko na jego szczęściu i dobrym samopoczuciu.

Nastolatki od 14. do 18. roku życia W tym okresie nastolatki powoli wchodzą w dorosłość. Rozwijają własną osobowość i szukają większej niezależności oraz odpowiedzialności. Coraz częściej wchodzą w interakcje z innymi za pośrednictwem mediów społecznościowych i telefonów komórkowych. W rezultacie mogą spędzać mniej czasu z rodziną, a więcej z przyjaciółmi. To także czas zmian fizycznych, zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców, które mogą prowadzić do niepokoju związanego np. z wagą. Dzieci w tym wieku mogą przejawiać problemy z odżywianiem, odczuwać niepokój, mieć wahania nastrojów, a nawet stany depresyjne, co prowadzi do obniżenia samooceny lub innych, poważniejszych problemów.
Zły stan zdrowia psychicznego w okresie dojrzewania może iść w parze z innymi zagrożeniami i zachowaniami ryzykownymi, w tym używaniem alkoholu lub narkotyków, narastającą agresją, a także niebezpiecznymi zachowaniami seksualnymi. Ponieważ wiele zachowań zdrowotnych przenosi się z okresu dojrzewania do wieku dorosłego, bardzo ważne jest wspieranie nastolatków w kształtowaniu zdrowych nawyków. Ważne jest, aby dziecko odczuło, że zawsze możesz mu pomóc w trudnych chwilach. Okaż miłość, zrozumienie i wsparcie.

Jak rozpocząć i prowadzić rozmowę? Spróbuj stworzyć okazję do rozmowy, np. przez wspólne gotowanie. Zapytaj dziecko, jak minął mu dzień. Zadawaj otwarte pytania, aby zrozumieć, jak się czuje, np. „Czy możesz wyjaśnić, co masz na myśli, mówiąc…?” lub „Jak myślisz, że byś się czuł, gdyby…?”. Zapytaj o jego opinię, a nawet podziel się swoją, aby lepiej się zrozumieć.
Jeśli obawiasz się, że samookaleczanie się może stanowić problem nastolatka, to delikatnie podnieś ten temat i spróbuj dowiedzieć się, czy dziecko kiedykolwiek o tym myślało. Warto zacząć od ogólnego pytania, np.: „Niektórzy ludzie w twoim wieku krzywdzą się. Czy słyszałeś kiedyś o takich osobach od Twoich znajomych?”. Zapewnij dziecko, że zawsze jesteś przy nim mówiąc np. „Wiesz, że zawsze możesz ze mną porozmawiać o wszystkim”. Dzięki temu dziecko wie, że może z tobą porozmawiać i że chcesz mu pomóc.
Porozmawiaj z nastolatkiem o tym, ile czasu spędza w internecie i jakie ma nawyki w korzystaniu z sieci. Zapewnij dziecko, że jeśli ma kłopoty lub popełniło błąd - jesteś przy nim i możesz mu pomóc bez względu na wszystko. Otwarcie mów o swoich uczuciach. Pokazanie dziecku, jak radzisz sobie ze stresem, może być dla niego przykładem. Opowiedz też, jak radziłeś sobie z problemami, gdy byłeś w jego wieku.

Trudne doświadczenia nastolatków są elementem na drodze do stawania się niezależnymi osobami dorosłymi. Pomaganie dzieciom w utrzymaniu więzi ze szkołą, rodziną i przyjaciółmi zapobiega wielu destrukcyjnym zachowaniom, takim jak zażywanie narkotyków czy przemoc. Poświęć czas na znalezienie sposobów wspierania dziecka. Nie zawsze będzie to łatwe i może wymagać cierpliwości. Jeśli jednak czujesz, że Twoje wsparcie jest niewystarczające lub potrzebujesz pomocy, udaj się do specjalisty.
W Polsce specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej potrzebuje aż 630 tys. dzieci. Niestety większość z nich latami pozostaje bez odpowiedniego wsparcia. UNICEF Polska apeluje o poprawę dostępności do usług w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w naszym kraju. Każdy może podpisać się pod apelem za pośrednictwem strony: unicef.pl/apel-zdrowie-psychiczne.

****

O UNICEF UNICEF od 75 lat ratuje życie dzieci, broni ich praw i pomaga im wykorzystać potencjał, jaki posiadają. Nigdy się nie poddajemy!
Pracujemy w najtrudniejszych miejscach na świecie, aby dotrzeć do najbardziej pokrzywdzonych dzieci. W ponad 190 krajach i terytoriach pracujemy #dlakazdegodziecka, aby budować lepszy świat dla wszystkich. Przed, w trakcie i po kryzysach humanitarnych jesteśmy na miejscu niosąc ratującą życie pomoc i nadzieję dzieciom i ich rodzinom. Realizujemy nie tylko działania pomocowe, ale także edukacyjne. Wierzymy, że edukacja to jedna z najbardziej skutecznych form zmieniania świata. W Polsce pracujemy ze szkołami i samorządami, aby prawa dziecka były zawsze przestrzegane, a głos młodych ludzi słyszany i respektowany. Jesteśmy apolityczni i bezstronni, ale nigdy nie pozostajemy obojętni, gdy chodzi o obronę praw dzieci i zabezpieczenie ich życia i przyszłości. Więcej informacji na unicef.pl.Czy warto zdecydować się na wykupienie cateringu dietetycznego?

Obecnie catering dietetyczny cieszy się sporą popularnością. Na ten sposób odżywiania decyduje się wiele osób zarówno starszych i młodszych.

Opinie na ten temat są podzielone.

Zdaniem niektórych osób jest to drogie rozwiązanie, dla innych jest to oszczędność czasu i pieniędzy.

A jaka jest prawda?

Czy warto zdecydować się na wykupienie diety pudełkowe? Jeśli tak to jaka sprawdzi się najlepiej?
Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?
W takim razie koniecznie zdecyduj się na zapoznanie z naszym poradnikiem.

Jakie zalety ma catering dietetyczny czytaj: https://czest.info/catering-dietetyczny-czy-warto-wykupicAdamed Pharma będzie rozwijał innowacyjne rozwiązania terapeutyczne z wykorzystaniem technologii RNA

Adamed Pharma oraz konsorcjanci: Uniwersytet Gdański i Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie – rozpoczną prace badawczo-naukowe nad opracowaniem i rozwojem klinicznym nowoczesnych szczepionek opartych na technologii mRNA/VLP, skierowanych przeciwko pojawiającym się chorobom odzwierzęcym. Prace zostaną dofinansowane grantem Agencji Badań Medycznych.

W ramach konkursu Agencji Badań Medycznych, którego rozstrzygnięcie ogłoszono 29 listopada br., na „Rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA”, decyzją Komisji Oceniającej - Adamed Pharma wraz z dwoma partnerami tworzącymi konsorcjum, otrzyma grant w wysokości 58,5 mln zł. Głównym celem zgłoszonego projektu jest opracowanie innowacyjnej szczepionki opartej na technologii mRNA/VLP przeciw odzwierzęcym patogenom wirusowym mającym wpływ na zdrowie ludzi na całym świecie. Pandemia COVID-19 pokazała, że nowopojawiające się odzwierzęce wirusy mogą rozprzestrzeniać się w społeczeństwach na całym świecie z niespotykaną szybkością oraz równie szybko mutować w nowe warianty.

- Grant przyznany Adamed Pharma na realizację prac badawczo-rozwojowych w zakresie wykorzystania technologii RNA, które obejmą wyselekcjonowanie kandydatów na szczepionkę, rozwój przedkliniczny, opracowanie technologii wytwarzania oraz badanie kliniczne I fazy to dla nas i naszych partnerów z którymi będziemy je realizować - zarówno szansa rozwoju rodzimych, innowacyjnych produktów leczniczych przez nasze doskonałe zespoły R&D, ale także ważny krok na drodze partnerstwa publiczno-prywatnego, którego celem jest zapewnienie stabilnego, bezpiecznego i silnego zaplecza innowacyjnych produktów i leków RNA w kraju. – mówi Karolina Czekaj, Dyrektor ds. Finansów Korporacyjnych i Inwestycji Adamed Pharma S.A.

Założeniem projektu jest opracowanie szczepionki, która posiadać będzie znaczące przewagi nad obecnie dostępnymi preparatami. W przypadku szczepionki przeciw SARS-CoV-2 będą to korzystniejsze warunki przechowywania względem obecnych szczepionek mRNA. Nowa szczepionka ma również szansę wykazywać wyższą skuteczność względem nowych wariantów wirusa, które wykazują odporność przed obecnymi preparatami.

- Szczepienia są najlepszą i szeroko stosowaną formą zapobiegania chorobom zakaźnym. Technologia ich rozwoju ewoluowała wraz z rozwojem nauk medycznych, jednak dopiero ostatnie postępy w immunologii pozwoliły na zrozumienie molekularnych mechanizmów indukcji specyficznej odpowiedzi immunologicznej. Obecna wiedza z zakresu biologii komórki, genomiki i bioinformatyki pozwala na opracowywanie nowych technologii immunizacji i racjonalne projektowanie innowacyjnych szczepionek. Sukces powszechnych programów szczepień wykorzystujących szczepionki oparte na VLP (cząsteczkach wirusopodobnych) lub mRNA wykazał ich bezpieczeństwo i potencjał w zapobieganiu chorobom zakaźnym. Razem z zespołem Adamed i naszymi partnerami mamy ambicje wykorzystać tę wiedzę w misji tworzenia innowacyjnych rozwiązań, zapewniających bezpieczeństwo polskiemu pacjentowi. – dodaje Bartłomiej Żerek Dyrektor Departamentu Innowacyjnego Adamed Pharma S.A.

Prace naukowe zostaną przeprowadzone w ramach konsorcjum naukowo-badawczego firmy Adamed Pharma oraz Uniwersytetu Gdańskiego i Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Wnioskodawcy mieli możliwość aplikować o dofinansowanie składając projekty, które obejmują opracowanie i doprowadzenie do co najmniej I fazy badań klinicznych produktu leczniczego opartego o RNA ze szczególnym uwzględnieniem szczepionki lub innowacyjnego leku przeciw wirusom RNA lub osiągnięcia możliwości produkcyjnych ww. produktów leczniczych. W sumie w ramach konkursu wpłynęło 8 wniosków. Finansowanie w ramach konkursu otrzymało 5 projektów, dla których łączna kwota dofinansowania wyniesie 291 076 424,49 zł. walk.plTroska o zdrowie najbliższych idealnym świątecznym prezentem

Mikołaj, Boże Narodzenie, Nowy Rok to czas gdy obdarowujemy się prezentami.

Zastanawiamy się jak najlepiej wyrazić troskę o zdrowie najbliższych.
Jaki to będzie idealny prezent?
Piękne oprawki i odpowiednie badanie wzroku to najlepszy upominek!


Zatroszcz się o zdrowie tych których kochasz.
Nie zapomnij także o sobie.

Zadbajcie, aby świat dokoła wyglądał piękniej.
Stanie się tak, gdy zadbacie o swoje oczy!
Promed -Optyk zaprasza na zakupy idealnych prezentów.

Piękne oprawki dodadzą świętom uroku, poprawią nastrój i zapewnią wiele radości.

Odpowiednio dobrane szkła sprawią, że z przyjemnością wkroczycie w Nowy Rok!

Promed-Optyk zaprasza na profesjonalne badania i udane zakupy do Swojego Salonu:
Częstochowa, Al. NMP 9

Zaproś najbliższych, przyjdź do Salonu PROMED OPTYK i świętujcie razem!
https://czest.info/polecamyGładkie i jędrne ciało jak u nastolatki? To możliwe dzięki tym urządzeniom!

Aktywny tryb życia, dużo obowiązków i napięty plan dnia często nie pozwalają nam znaleźć chwili dla siebie, aby zatroszczyć o własne zdrowie i ciało.Zapominamy o tym, że nasz organizm powinien mieć czas na regenerację, a jego pielęgnacja jest jednym z filarów higienicznego trybu życia. Dbanie o ciało, skórę często jednak kojarzy się ze skomplikowanymi, długimi i inwazyjnymi zabiegami, wykonywanymi w profesjonalnych gabinetach kosmetologicznych. Ze względu na obecne, szybkie tempo życia i ciągły brak czasu, producenci elektroniki wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom. Im zawdzięczamy innowacyjne urządzenia, dzięki którym zabiegi, mające zbawienny wpływ na wygląd i kondycję organizmu, możemy przeprowadzić w domu. Zazwyczaj są one łatwe w obsłudze, całkowicie bezpieczne dla skóry, a dodatkowo ich zakup nie nadszarpnie budżetu. Jakie urządzenia do pielęgnacji twarzy wybrać?

Jakie produkty stosować? Jak zadbać o własną cerę? Te pytania najczęściej sobie zadajemy, gdy zastanawiamy się, jak skutecznie się o nią zatroszczyć. Najlepiej wybrać sprawdzone i niezawodne metody, które przyniosą widoczne korzyści. Skóra twarzy jest bardzo delikatna i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, dlatego wybierajmy sprzęty, które są bezpieczne i przeznaczone do samodzielnego stosowania. Jednym z nich jest urządzenie do peelingu kawitacyjnego Garett Beauty Sonic Scrub. Stanowi on doskonałą alternatywę dla mechanicznego oczyszczania twarzy. Skutecznie usuwa martwy naskórek, odblokowuje pory i chroni przed powstawaniem zaskórników. Jego zastosowanie przynosi natychmiastowe efekty, zapewnia głębokie oczyszczenie skóry, co podnosi skuteczność działania kosmetyków oraz gwarantuje odżywioną i promienną cerę.

Pielęgnacja 2 w 1

Coraz więcej osób szuka multifunkcyjnych produktów, oferujących szerokie spektrum działania. Doskonałym przykładem jest Garett Beauty Vital Skin. Znajdziemy w nim m.in. technologię EMS, opartą o prąd impulsowy niskiej częstotliwości. Jej zastosowanie zapewnia lepsze wnikanie substancji odżywczych, zawartych w kosmetykach, do głębokich warstw skóry. Garett Beauty Vital Skin poprawia krążenie krwi i pobudza tkankę do regeneracji, w czym pomaga fototerapia. Zabiegi, wykonywane przy jego pomocy, mają działanie antiaging, czyli spowalniają procesy starzenia się. Regularne stosowanie Garett Beauty Vital Skin ujędrnia i napręża skórę, jednocześnie wygładzając zmarszczki i modelując owal twarzy. Masaż impulsami EMS można także przeprowadzić na innych partiach ciała. Wspomoże on proces redukcji cellulitu czy tkanki tłuszczowej.

Skuteczne urządzenie do pielęgnacji ciała

Każdy, niezależnie od wieku, chce mieć skórę gładką i jędrną niczym nastolatek. Pomoże to uzyskać połączenie odpowiednio dopasowanych kosmetyków oraz masażu, który rozluźni sztywne, obolałe mięśnie i poprawi pracę układu krążenia. Garett Beauty Powerful Mini przyniesie ulgę zmęczonym mięśniom, np. po treningu, ale przede wszystkim sprawi, że poczujemy się bardziej zrelaksowani, a skóra stanie się jędrniejsza.

Kolejnym bardzo popularnym zabiegiem na ciało jest depilacja. Jedną z najskuteczniejszych metod jest IPL. Polega ona na eliminacji owłosienia przy wykorzystaniu silnie pulsującego światła o szerokim spektrum częstotliwości. Korzystanie z depilatora Garett Beauty Light jest całkowicie bezpieczne, ponieważ uszkadza jedynie cebulki włosowe, ale nie podrażnia skóry. Wykonanie jednej sesji nie jest czasochłonne i praktycznie bezbolesne.

Pielęgnacja skóry powinna być obowiązkowym elementem codziennej rutyny. Zadbajmy o to, aby była ona odżywiona, zregenerowana i oczyszczona. Zakup urządzenia do domowego studia urody to jednorazowy wydatek, który zwróci się już po trzecim użyciu. Ponadto produkt będzie w zasięgu ręki i umożliwi dbanie o własne ciało zawsze wtedy, gdy będziemy mieć na to ochotę.„Na cebulkę” – sposób na modne i rozsądne stylizacje

W ostatnim czasie w kwestii ubioru wiele osób zaczęło stawiać głównie na wygodę. Zatęskniliśmy też za prostymi przyjemnościami, takimi jak spędzanie czasu na zewnątrz.

Wszystko to znalazło odbicie w panujących trendach – w tym roku „modnie” oznacza „praktycznie”. Jak stworzyć takie stylizacje?

Już podpowiadamy!Być może powrót do mody na lata dwutysięczne niektórych napawał pewnym niepokojem – w końcu królujące wtedy zimowe stylizacje, składające się z krótkiej kurtki i biodrówek to przecież zbrodnia na zdrowiu! Dobra wiadomość jest taka, że na szczęście rzeczywistość okazała się bardziej optymistyczna.

Rozsądna moda: trend „na cebulkę”

Obserwując tegoroczne kolekcje domów mody oraz sieciówek odzieżowych można stwierdzić z ulgą, że moda stała się bardzo rozsądna. Główne trendy na jesień i zimę to przede wszystkim warstwy i ciepłe, miękkie materiały. Czyli dokładnie to, co poleciłaby nam troskliwa mama i babcia: strój „na cebulkę”.

– „Na cebulkę” – tego sposobu ubierania chyba nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Doskonale sprawdza się zimą, kiedy więcej warstw oznacza lepszą izolację przed chłodem. Pełny potencjał uwalnia jednak w miesiącach przejściowych, kiedy pogoda i temperatura w ciągu dnia zmieniają się jak w kalejdoskopie. A jeśli planujemy, np. w weekend, spędzić dużo czasu na zewnątrz, styl „na cebulkę” powinien być wręcz obowiązkowy – opowiada stylistka sieci sklepów KiK.

Czas na przegrupowanie

Jeśli chcemy wykorzystać do maksimum potencjał ubierania się warstwowo, warto sprawdzić, czy w naszej szafie nie brakuje wszystkich istotnych elementów. Te można podzielić na cztery grupy:

Pierwsza warstwa: podkoszulki, rajstopy, legginsy i kalesony oraz odzież termiczna. – To warstwa najbliżej ciała, więc ubrania muszą być wygodne, mieć dopasowany rozmiar (nie za duże ani nie za ciasne) i być wykonane z oddychających materiałów. Nie warto jej pomijać – cienka koszulka na ramiączkach wbrew pozorom może znacząco pomóc zatrzymać ciepło i ochronić nas przed nieprzyjemnymi podmuchami wiatru wdzierającego się pod luźny sweter czy płaszcz – napomina ekspertka KiK.

Druga warstwa: bluzy, swetry, bluzki z długim rękawem i spodnie lub spódnice i sukienki oraz marynarki. – To ma być baza naszego outfitu, więc warto zadbać, by wszystko do siebie pasowało, zwłaszcza jeśli planujemy zdejmować kurtkę czy płaszcz (np. w pracy centrum handlowym czy u znajomych). W tym roku szczególnie modne są spodnie o luźnym fasonie, pod którymi nie widać nawet najgrubszych rajstop czy legginsów, a także bardzo długie rękawy i koszule, których mankiety albo kołnierzyk wystają spod swetra czy okrycia wierzchniego – tłumaczy specjalistka.

Trzecia warstwa: okrycia wierzchnie. – W tym sezonie projektanci mody i sklepy odzieżowe wychodzą naprzeciw zmarzluchom – można przebierać w puchówkach, kożuszkach, futerkach i pikowanych ciepłych kurtkach oraz płaszczach we wszystkich rozmiarach i długościach. Znalezienie dla siebie idealnego fasonu oraz koloru nie powinno być problemem – mówi ekspertka.

Czwarta warstwa: czapki, opaski, nauszniki, szaliki, kominy, kołnierze i poncza. – „Załóż czapkę!”. Do chóru mam i babć dołączył też świat mody. Czapki i szale oraz kołnierze (w formie krótkiego swetrowego golfu lub kołnierza bluzy z suwakiem pod szyją) to najmodniejsze akcesorium w tym sezonie. Wzorów, fasonów i kolorów jest tyle, że nikt nie ma wymówki – na pewno znajdzie coś, co będzie pasować! – komentuje specjalistka związana z marką KiK.

Wszystko jest dla wszystkich

Wszystkie powyższe rady i sugestie są uniwersalne, tak jak uniwersalny jest sposób ubierania się „na cebulkę”. To świetne rozwiązanie dla dzieci (od niemowląt do tych najstarszych), nastolatków i dorosłych, niezależnie od wieku i płci. Ten uniwersalizm dotyczy też stylu – „na cebulkę” można się ubrać elegancko, casualowo, w stylu sportowym, na wycieczkę, do pracy i na każdą inną okazję. Jaki z tego wniosek? W tym sezonie warto być modnym!

Buena Vista PRDbaj o formę w okresie jesienno-zimowym. Kupuj świeże i zdrowe produkty

Jesień i zima to zawsze czas, gdy częściej dopadają nas infekcje, a niekorzystna aura wpływa na obniżenie humoru. W tym roku jednak mamy do czynienia z sytuacją ekstremalną. Panująca pandemia nie tylko zagraża naszemu zdrowiu, ale też wielu osobom spędza sen z powiek. W takich okolicznościach szczególnie powinniśmy zadbać o naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Popraw odporność i samopoczucie......
a ponieważ....przez żołądek do całego organizmu ...

na zakupy świeżych produktów niezbędnych do przygotowania zdrowych posiłków zaprasza

Stowarzyszenie Kupców na:
Ryneczek z 60 - letnią tradycją,
na Wały Dwernickiego 11,
w Częstochowie.
Tu zrobisz zakupy z radością!
Polecamy na zdrowieZadbaj o swoje zdrowie w jesienne wieczory

Wycisz się i zmotywuj do działania. Szkoła Tańca Snake Dance zaprasza na zajęcia JOGI
Brak Ci entuzjazmu i motywacji?
Twój organizm domaga się wyciszenia?
Potrzebujesz wsparcia i lepszej kondycji?
Przyjdź na zajęcia JOGI do Centrum Nauki Tańca Snake Dance.

Rezerwacje miejsc: biuro@snake-dance.pl, tel.: 792 001 003, w biurze Al. NMP 21, 2 piętro Sprawdź jak jeszcze zdrowo możesz spędzić czas podczas jesiennych wieczorów: www.snake-dance.plOczyszczacz powietrza Sharp FP-J80EUW – najlepszy wybór do walki z alergią

Alergia to choroba cywilizacyjna, coraz więcej osób dorosłych i dzieci obecnie ma alergię. Nie łatwo ją leczyć oraz nie łatwo jest z nią funkcjonować, ponieważ bywa bardzo uciążliwa.

Dla chorych na alergie wziewne bardzo dobrym i skuteczny wsparciem w walce z tą chorobą są oczyszczacze powietrza Sharp.

Jakie korzyści dla alergików, płyną z posiadania oczyszczacza powietrza Sharp?

Jaki model urządzenia wybrać?

Czytaj na: https://czest.info/oczyszczacz-powietrza-Sharp-najlepszy-do-walki-z-alergia oraz https://czest.info/zdrowieJak kochać swoje oczy

Badania wykazały, że ludzie boją się utraty wzroku bardziej niż jakiegokolwiek innego zmysłu, a jednak niewiele osób dba o swoje oczy od najmłodszych lat.

Jak więc kochać swoje oczy?

„Przewodnik o Dobrym Zdrowiu Oczu” przygotowany przez IAPB przedstawia 4 etapy właściwego postepowania:

1 - zapobiegaj,
2 - chroń,
3 - dbaj,
4 - zarządzaj priorytetami.

Zdrowy styl życia, w tym zbilansowana dieta i regularne ćwiczenia, to pierwszy krok do zapobiegania. Możesz chronić swój wzrok przed promieniowaniem UV za pomocą wysokiej jakości okularów przeciwsłonecznych i prawidłowe dbanie o ich czystość, szczególnie jeśli nosisz makijaż.

Co najważniejsze, powinieneś zarządzać czasem spędzonym przed ekranem i robić regularne przerwy. Przydatną praktyczną zasadą jest zasada 20-20-20: na każde 20 minut spędzonych na korzystaniu z ekranu należy przez 20 sekund odwracać wzrok na coś, co znajduje się w odległości 20 stóp (około 6 metrów).
Aby chronić wzrok, nie ma nic lepszego niż regularne, kompleksowe jego badanie przez wykwalifikowanego specjalistę.

Okulary lub soczewki kontaktowe wykonane zgodnie z aktualną receptą pozwolą Ci normalnie żyć na co dzień. Badanie wzroku nie tylko sprawdza widzenie, ale jest też ważnym obszarem dbania o swoje zdrowie. Tylna część oka to jedyna część ciała, w której naczynia krwionośne można ocenić wzrokowo, bez konieczności inwazyjnego zabiegu. Umożliwia to wykrycie szerokiego zakresu problemów zdrowotnych np. cukrzycy, nadciśnienia czy schorzeń neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, teraz nadszedł czas, aby uczynić badania oczu częścią okresowych badań zdrowotnych!!!!

#LoveYourEyes – życiowa misja dla każdego.

PROMED OPTYK z Częstochowy wspierając Światowy Dzień Wzroku. pomaga w edukacji rodziny i przyjaciół o znaczeniu zdrowia oczu.

Pokochaj swoje oczy i umów się na badanie:
#PromedOptyk, Al. NMP 9, Częstochowa, tel.: 34 361 57 67Tej jesieni porządnie rozciągnij swoje ciało pod okiem wykwalifikowanej instruktorki.

Centrum Nauki Tańca Snake Dance zaprasza na NOWY KURS Rozpoczęcie juz 3 listopada 2021!

STRETCHING Z KASIĄ

Zapraszamy na godz.: 18.30.

Zapisy na zajęcia:
biuro@snake-dance.pl
,
tel.: 792-001-003
Biuro CNT SNAKE DANCE: Al.NMP 21
Przy okazji zajęć odwiedź kawiarenkę DANCE COFFE i zrelaksuj się przy pysznej kawie i ciachu!


Polecamy: www.Czest.Info[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Zakochany mózg - Julia Fisher

Zastanawiasz się jak działa mózg, gdy jesteśmy na zabój zakochani i dlaczego miłość odczuwamy jak motyle w brzuchu? Jak utrzymać długoletni związek i nadal pozostać zakochanym?
Znasz to uczucie, gdy serce pęka z miłości?
Wiesz jak radzić sobie ze złością, lękiem i innymi emocjami?
Dlaczego tak ważna jest dla nas oksytocyna?
Odpowiedź na te i wiele innych pytań o związek emocji z mózgiem znajdziesz w porywającej książce dr Julii Fischer Zakochany mózg i inne niezwykłe stany

Premiera - 3 listopada 2021!

ODKRYJ, JAK ZMIENIAJĄ CIĘ EMOCJE

Gęsia skórka, łzy radości, zimny pot… – co mają
wspólnego z naszym mózgiem?

CZY BATONIK MOŻE USPOKOIĆ TWOJĄ ZŁOŚĆ?
Szybciej bijące serce, czerwienienie, jąkanie, bezsenność oraz miękkie kolana.
Co objawia się w taki sposób? I jaki ma z tym związek nasz ośrodek nagrody?
Julia Fischer zaprasza w niesamowitą podróż po świecie emocji! Po nitce neuronów do kłębka mózgu i fascynujących procesów biochemicznych zachodzących w całym naszym organizmie.
Julia Fischer, lekarka i popularyzatorka nauki, zaprasza w niesamowitą podróż po świecie emocji. Uczucia decydują o naszym nastroju, zachowaniu, naturze, a także o zdrowiu. Skąd pochodzą, co robią w naszym ciele i jak dzięki tej wiedzy możemy zmienić nasze życie. Autorka wyjaśnia na przykładach z życia jak działa mózg, gdy przeżywamy różne stany.

Ta lektura spowoduje prawdziwy wyrzut endorfin!„Jak oddychanie wpływa na jakość naszego życia?” – film dokumentalny w ARTE.tvOddychanie jest tak naturalnym procesem, że w ogóle się nad nim nie zastanawiamy. Tymczasem oddech to kwintesencja życia. Zaczynamy je wraz z pierwszym zaczerpnięciem powietrza i umieramy, wydając ostatnie tchnienie. Okazuje się jednak, że sposób, w jaki oddychamy, ma wpływ na jakość naszego życia. Temat ten porusza reżyserka Sandra Klösges w filmie „Oddychanie.

Nieświadomy a niezbędny proces”, który można obejrzeć za darmo na platformie VOD ARTE.tv
https://www.arte.tv/pl/videos/099619-000-A/oddychanie/.

Jaki jest wpływ oddychania na nasz organizm?
Jak sposób, w jaki oddychamy, wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Czy dzięki prawidłowemu oddechowi możemy mieć zdrowsze, mniej stresujące i dłuższe życie ? Reżyserka Sandra Klösges skupia się na naszej najbardziej podstawowej potrzebie i bada ten automatyczny, nieświadomy, a jednocześnie istotny proces.
Oddychanie obejmuje zespół złożonych zjawisk, na które przyzwyczajony organizm nie zwraca uwagi. Oskrzela, siedziba tego odruchowego procesu powtarzanego dwadzieścia tysięcy razy dziennie, gromadzą kilkaset milionów maleńkich pęcherzyków, które zapewniają przepływ tlenu we krwi. Ten gigantyczny obszar jest prawie czterdziestokrotne większy niż powierzchnia naszej skóry. Jednak w jaki sposób cenny tlen dostaje się do organizmu? W jakim stopniu nasz sposób oddychania, zależny od naszego stylu życia, wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie? W poszukiwaniu odpowiedzi twórcy filmu udają się na szczyty gór, na dna mórz i w głąb lasów, znanych z zalet swojego powietrza. Rozmawiają też z naukowcami badającymi związek pomiędzy częstością naszych oddechów a stresem układu nerwowego.

Film „Oddychanie.
Nieświadomy a niezbędny proces” (2021) jest dostępny bezpłatnie do 16 grudnia pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/099619-000-A/oddychanie.Zadbaj o pogodę ducha dzięki planowaniu podróży o każdej porze roku!

Wykorzystaj rodzinne spotkania do zaplanowania wyjazdów letnich i zimowych!

Gdy tęsknisz za upałem, nie możesz doczekać się lata, chcesz aby zima minęła Ci szybko - zarezerwuj swoje wymarzone wakacje w najkorzystniejszej cenie.
Zadbaj o swoją pogodę ducha! Łatwiej będzie znieść zimę, gdy zaplanujemy letni wypoczynek!
A może wolisz zimowe sporty?
Sprawdź jak aktywnie spędzić nadchodzącą porę roku.

Rezerwuj dziś! Zyskaj najlepsze ceny.
Każda pora roku jest dobra dla Twoich podróży.

LATO i ZIMA czekają na Ciebie!

Biuro Podróży #GandalfCzęstochowa zaprasza do rezerwacji najlepszych ofert na #LATO2022!

Wykonaj: FIRST CALL
Sprawdź: www.gandalf.pl; Częstochowa, Al. NMP 64, tel.: 664 139 387


Polecamy na zdrowieOdzież medyczna i kosmetyczna - cechy, na które należy zwracać uwagę

Profesjonalna, dobrze dobrana odzież może być naszym sprzymierzeńcem w pracy.

Z pewnością wiedzą o tym lekarze, pielęgniarki, a także kosmetyczki, fryzjerzy, czy fizjoterapeuci.

Tutaj przecież odpowiedni uniform to podstawa i konieczność. Jak jednak wybrać najlepszy, a zatem zapewniający komfort pracy i sprawiający, że będziemy w niej po prostu dobrze, atrakcyjnie się czuć? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając bluzy medyczne, fartuchy kosmetyczne oraz inne elementy tego rodzaju odzieży.

Zapraszamy: https://czest.info/odziez-medyczna-kosmetyczna10 października to Światowy Dzień Wzroku - BADAJCIE WZROK NIM GO STRACICIE!

Zrób Święto Twoim Oczom.

Z okazji Światowego Dnia Wzroku skorzystaj z badań, udaj się do specjalistów.

Zapobiegaj chorobom oczu. Badaj wzrok regularnie.

Ponad 1,6 miliarda ludzi na świecie ma krótkowzroczność, a ok 1,1 mld osób na świecie niedowidzi, liczby te stale rośną.

Niezmiernie ważne jest, aby pójść na wizytę do specjalisty, gdy tylko dostrzeże się pierwsze niepokojące objawy lub wcześniej profilaktycznie.
Zaburzeń widzenia można zapobiec poprzez wdrożenie kompleksowych działań diagnostycznych i leczniczych. Ok 1,1 mld osób na świecie niedowidzi, ale ich stan wzroku można skorygować okularami. Badanie oczu umożliwia wykrycie różnych, groźnych chorób, niezwiązanych z oczami, np. cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego czy anemii.

Na badania okulistyczne i optometryczne zaprasza:

#PROMED OPTYK, Częstochowa, Al. NMP 9 zaprasza:

umów wizytę specjalnie dla siebie: tel.: 34 361 57 67Zapytaj stomatologa: Kamień nazębny - nieestetyczny, niehigieniczny - jak się go pozbyć?

Kamień nazębny to zmora większości z nas. Nieestetyczne, żółte przebarwienia pojawiają się niezależnie od płci i wieku i są zaskakująco trudne do samodzielnego usunięcia. Kamień nazębny nie tylko brzydko się prezentuje, ale także przysparza wielu problemów natury higienicznej: powoduje infekcje, zakażenia, a także jest jednym z głównych winowajców nieświeżego oddechu. Jak pozbyć się kamienia nazębnego? Czy za pomocą domowych sposobów możemy sobie z nim poradzić? Wyjaśniamy.

Poznaj swojego wroga, czyli co to jest kamień nazębny?

Aby skutecznie walczyć z kamieniem, najpierw należy dowiedzieć się, skąd pochodzi i jakie czynniki faworyzują jego wzrost. Kamień nazębny to nic innego jak płytka nazębna, która uległa mineralizacji. Proces ten zachodzi, kiedy resztki pokarmowe wymieszane ze śliną nie są od razu usuwane z powierzchni zębów. Pozostawione przez długi czas wapnieją i twardnieją, stając się bardzo trudne do usunięcia. Odpowiedzialne za tę sytuację są bakterie bytujące w naszej jamie ustnej. Czekają one na resztki jedzenia, które odkładają się na zębach po każdym posiłku. Jak tylko napotkają pozostałości po posiłku, przystępują do akcji – zaczynają się rozmnażać, czego skutkiem jest właśnie kamień nazębny.

Jak wygląda kamień?

Niektóre osoby przez długi czas nie zauważają u siebie jego obecności, gdyż pojawienie się kamienia w dużej mierze zależy od indywidualnych predyspozycji – niektórym wystarczy kilka tygodni braku odpowiedniej higieny jamy ustnej, by zacząć zauważać nieestetyczny żółtawy nalot, inni z kolei nawet po kilku miesiącach umiarkowanej higieny dostrzegają ledwie widoczne białawe zmiany na niektórych zębach. Niezależnie jednak od skłonności do pojawiania się kamienia, defekt ten najczęściej pojawia się po wewnętrznej stronie zębów (co utrudnia dostrzeżenie go na czas), najpierw w okolicach dziąseł (tzw. kamień naddziąsłowy), a następnie pod dziąsłami. Ten rodzaj kamienia często skutkuje krwawieniem podczas szczotkowania zębów oraz nieprzyjemnym zapachem z ust. Kamień poddziąsłowy jest znacznie bardziej niebezpieczny, ponieważ w zaawansowanych stadiach może doprowadzić nawet do paradontozy. Kamienia nie da się usunąć szczoteczką ani nicią dentystyczną, dlatego jeśli zauważamy u siebie nieregularny w formie, żółtawy lub brązowawy osad, który nie poddaje się tradycyjnym metodom usuwania zabrudzeń z jamy ustnej, najprawdopodobniej mamy do czynienia z kamieniem nazębnym.

Wygraj bitwę o piękny uśmiech - sposoby zwalczania kamienia nazębnego

- Walka z przykrym defektem, który odbiera czar naszemu uśmiechowi, jest wbrew pozorom dość prosta, jednak kluczem do sukcesu jest systematyczność i odpowiednio dobrana technika oczyszczania płytki. Dentyści najczęściej polecają skaling i piaskowanie. Te dwie metody pozbywania się kamienia nazębnego są powszechnie znane i cenione przez pacjentów we wszystkich grupach wiekowych. Dają świetne rezultaty i powtarzane regularnie pozwalają na całkowite pozbycie się kamienia nazębnego. - przekonuje Romana Markiewicz-Piotrowska, lekarz stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.

Czym jednak różni się skaling od piaskowania?

Oba zabiegi wchodzą w skład higienizacji zębów i służą przywracaniu im świeżego i czystego wyglądu, jednak da się dostrzec między nimi kilka różnic. Skaling jest w stanie usunąć z powierzchni zęba powierzchniowe przebarwienia oraz grube złogi kamienia nazębnego. Wykorzystywany jest do usuwania zarówno kamienia naddziąsłowego, jak i poddziąsłowego. Skaling może być przeprowadzony przy użyciu rozmaitych technik: do dyspozycji pacjentów są ultradźwięki, które rozbijają osad, laser lub specjalne roztwory chemiczne, które po nałożeniu na zęby rozpuszczają nagromadzony nalot. Zwolennikom tradycyjnych metod poleca się skaling mechaniczny, wykorzystujący frezy lub skaling tradycyjny, przy użyciu dłuta i pilników. Najlepiej zapytać swojego dentystę, jaki rodzaj skalingu będzie najodpowiedniejszy dla danego pacjenta. Piaskowanie natomiast usuwa jedynie powierzchniowe osady oraz przebarwienia, np. po winie, kawie, czy papierosach. Polecany jest szczególnie tym osobom, których zęby są ciasno stłoczone, gdyż roztwór jest w stanie dotrzeć do najwęższych bruzd i niedostępnych dla szczoteczki przestrzeni międzyzębowych. Dzieje się tak, gdyż roztwór wodny wraz z substancją czyszczącą (popularnie nazywaną właśnie „piaskiem”) wyrzucany jest z piaskarki stomatologicznej pod dużym ciśnieniem, co przekłada się na wysoką skuteczność nawet w bardzo trudno dostępnych szczelinach. Jest to zabieg bezbolesny i trwa przeciętnie 20-30 minut. Bardzo często piaskowanie wykorzystywane jest jako uzupełnienie skalingu, jako że pomaga w pozbyciu się resztek, których skaling nie był w stanie usunąć. Końcowym etapem higienizacji jest polerowanie zębów.

Po usunięciu kamienia nazębnego zaleca się nie pić ani nie jeść przez 2 godz. (można pić jedynie czystą wodę), natomiast przez 24 godziny po zabiegu odradza się spożywania pokarmów oraz napojów barwiących, tj. czerwonego wina, kawy, herbaty, jagód, czy buraków. Palacze powinni powstrzymać się od palenia tytoniu. U niektórych osób może wystąpić nadwrażliwość zębów, jednak jest to stan krótkotrwały i przejściowy.

Domowe recepty na usunięcie kamienia nazębnego – warto, czy niekoniecznie?

Wiele osób odczuwa niechęć do wizyt w gabinetach stomatologicznych, nawet jeśli zabieg, który mają w planie, nie wiąże się z bólem. Złe doświadczenia i zakorzeniony strach skutecznie powstrzymują niejednego amatora kawy, czy czerwonego wina przed rozwiązaniem problemów z kamieniem nazębnym. Właśnie dlatego tak popularne stały się cudowne receptury, które bez wysiłku, bólu, a co najważniejsze – bez wizyty u dentysty – rzekomo są w stanie rozprawić się z nawet najgrubszym kamieniem nazębnym. W internecie znaleźć można wiele przepisów, które wykorzystują ogólnie dostępne produkty do przyrządzenia past, mikstur i roztworów mających szybko i tanio wybielić zęby i poprawić jakość naszego uśmiechu. Do najpopularniejszych z nich zalicza się mieszanina sody oczyszczonej oraz oleju kokosowego lub węgla aktywowanego i wody. Takimi pastami szczotkuje się zęby przez kilka dni, aż do uzyskania pożądanego efektu. Nie mniej znana metoda polega na płukaniu jamy ustnej roztworem octu jabłkowego.

Jak do tych metod odnoszą się specjaliści?

-Często ostrzegam moich pacjentów, że zarówno domowe wybielanie zębów, jak i próby pozbycia się kamienia często przynoszą więcej szkody, niż pożytku – przekonuje Romana Markiewicz-Piotrowska, lekarz stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz. Jeśli chodzi o sodę oczyszczoną oraz węgiel aktywowany, substancje te posiadają właściwości ścierne, które uszkadzają szkliwo podczas szczotkowania. Ocet jabłkowy natomiast, chociaż nie posiada drobinek mogących w sposób mechaniczny zetrzeć szkliwo, wykazuje właściwości demineralizacyjne, co oznacza, że przyczynia się do kwasowej erozji szkliwa. Wskutek takiego działania warstwa ochronna zębów staje się słabsza, bardziej podatna na uszkodzenia oraz na występowanie próchnicy. Co więcej, wiele osób stosujących takie metody pozbywania się kamienia notuje zwiększoną wrażliwość zębów w kontakcie z gorącymi lub zimnymi napojami, a także słodyczami, czy niektórymi owocami. – dodaje stomatolog. Wygląda na to, że nie warto eksperymentować ze zdrowiem.

Problem kamienia nazębnego, choć wstydliwy i powodujący wiele dodatkowych kłopotów, takich jak np. nieświeży oddech, da się dość łatwo wyeliminować. Aby jednak pozbycie się tej przykrej dolegliwości było trwałe, a przede wszystkim bezpieczne, najlepiej jest udać się do najbliższej poradni stomatologicznej i zapytać o metodę usuwania kamienia, która najpełniej będzie odpowiadała naszym potrzebom. Warto przełamać opory, tym bardziej że zabiegi usuwania kamienia są bezbolesne, a efekt czystego, świeżego uśmiechu naprawdę wart jest swojej ceny.

Tok Tok PR

Ogólnopolskie Targi NATURA ZDROWIE I URODA

Przed nami TARGI NATURA ZDROWIE I URODA

Już 9-10 października 2021 w MCK KatowiceTargi „NATURA 2021 - zdrowie i uroda” to wydarzenie skierowane do ogromnej rzeszy społeczeństwa interesującej się zdrowym stylem życia.

W sercu Śląska, w nowoczesnym i prestiżowym obiekcie MCK przez dwa dni odbędą się spotkania tych, którym NATURA jest bliska sercu.


TEMATYKA TARGÓW:

żywność prosto z Natury, naturalne diety i suplementy
zielarstwo, ziołolecznictwo, terapie naturalne
naturalne kosmetyki, środki czystości, akcesoria do domu
terapie naturalne dla duszy i umysłu
zdrowa woda - nasze źródło życia
wszystko inne co kojarzy się ze zdrowym, ekologicznym stylem życia prosto z NATURY
wyroby handmade
Targi „NATURA 2021 zdrowie i uroda”, mają na celu pokazanie i promowanie wszelkich przejawów dbania o zdrowie własne i kondycję naszej planety, przy użyciu naturalnych metod, znanych od wieków lecz często już zapomnianych.

Znajdzie się więc na targach miejsce dla wszystkich, którzy w szeroko pojętym znaczeniu holistycznie podchodzą do dbania o zdrowie własne i innych oraz dążą do przywrócenia równowagi ekologicznej i energetycznej na naszej Ziemi.
Kilkadziesiąt stoisk targowych zaciekawi swoją ofertą odwiedzających, którzy będą mogli dowiedzieć się na temat wielu preparatów zdrowotnych i kosmetycznych, można też będzie dokonać zakupów w promocyjnych w cenach targowych. Będzie krystalicznie czysta i zdrowa woda, ajurwedyjska medycyna prosto z Indii, naturalne preparaty medyczne i suplementy, zioła, probiotyki najnowszej generacji, CBD, konopie, miody, oleje, olejki i zapachy, naturalne kosmetyki i wiele, wiele innych prozdrowotnych preparatów. Będzie też można kupić mnóstwo książek w „zdrowej księgarni” oraz sprawdzić stan swojego organizmu na wiele sposobów. Dodatkowo, a może nawet przede wszystkim podczas targów „NATURA 2021 zdrowie i uroda", będzie można pochłonąć olbrzymią dawkę wiedzy na temat własnego zdrowia jak i zdrowia naszej planety, uczestnicząc w wykładach i warsztatach, które przez całą sobotę i niedzielę, będą towarzyszyć targom.
Każdy znajdzie coś dla siebie.

Poznaj szczegółowy program Targów:

https://czest.info/Ogolnopolskie-Targi-NATURA-ZDROWIE-URODA-2021OKULARY DO KOMPUTERA – ZABAWA, CZY JUŻ ZAWODOWSTWO?

Panuje powszechne przekonanie, że okulary z dobrym antyrefleksem są wystarczającym zabezpieczeniem podczas pracy przed monitorem komputera.

Antyrefleks minimalizuje odbicia światła od powierzchni soczewek, więc bezwzględnie powinien znajdować się na okularach do tego przeznaczonych, ale tak naprawdę stanowi on tylko konieczne minimum.


Dzisiejsze czasy wymuszają jednak coraz dłuższy czas pracy z komputerem, niejednokrotnie przekraczający 6-8 godzin. Taki czas pracy to już zawodowstwo niezależnie czy się bawimy czy pracujemy. Zawodowiec nie stosuje zwykłych zabezpieczeń, tylko fachowe, profesjonalne okulary ochronne.

Zaopatrzenie okularów do komputera w specjalną powierzchnię filtrującą to zatem konieczność.

Stosowanie okularów z powierzchnią filtrującą wspomaga nasze oczy również na co dzień, podczas pracy przy sztucznym oświetleniu oraz w trakcie prowadzenia samochodu.

Powinniśmy zadbać także o dzieci, które bardzo dużo czasu spędzają z tabletami i telefonami.

W SALONIE PROMED OPTYK w Częstochowie specjaliści doradzą i polecą szkła najbardziej odpowiednie dla dzieci, dorosłych, do pracy, nauki i zabawy.

Tu wykonasz specjalistyczne badania optometryczne i okulistyczne. Wybierzesz odpowiednie oprawki lub soczewki.

Zapraszamy:

Promed Optyk, Al. NMP 9, Częstochowa, tel.: 34 361 57 67

Żródło: PROMED OPTYK CzęstochowaPóki piękna pogoda - grilluj na świeżym powietrzu!

Zapatrz się w niezbędny asortyment do grillowania: tacki, serwetki, eko sztućce i wykorzystuj czas na świeżym powietrzu ile się da. Po grillowaniu łatwo i szybko posprzątasz korzystając z gąbeczek, szczotek, płynów, worków, które także zakupisz w firmie GREEN PACK Szymanek Opakowania

Cały zakupiony asortyment wykorzystasz także podczas przyjęć w domach, w zbilżające się wielkimi krokami długie i chłodniejsze wieczory. Zapraszamy

do siedziby - Wierzchowisko, ul Długa 14
do filii - ul. Krakowska 2
a także on-line: www.greenpack.pl

Udanego, pełnego ciepłego słońca, jesiennego tygodnia!!

Życzy czest.info/zdrowieŻycie polskich rodzin w cieniu AZS już niebawem może się zmienić

Atopowe zapalenie skóry dotyka całe rodziny. Cierpią dorośli, cierpią dzieci, a życie wszystkich członków rodziny podporządkowane jest chorobie. Ciągła frustracja i zmęczenie spowodowane nawracającymi zaostrzeniami, nieustającym świądem i brakiem snu powodują, że atmosfera w domu staje się napięta i często nie do wytrzymania.

Choć fizycznie cierpią jedynie pacjenci, to w wyniku atopowego zapalenia skóry upośledzone zostaje funkcjonowanie całej rodziny. Zgodnie z przeprowadzonymi przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych i Fundację Alabaster, na początku września 2021 badaniami, nieskutecznie leczone AZS tworzy lub nasila istniejące zaburzenia w funkcjonowaniu rodziny, nierzadko uniemożliwia konstruktywne radzenie sobie z problemami życia codziennego, doprowadzając czasami do jej rozpadu. Ponad 65% pacjentów i opiekunów dzieci z AZS przyznało, że w ich domach AZS niejednokrotnie było przyczyną kłótni,na związki 4% respondentów, nadszarpnięte pod wpływem choroby, rozpadły się. Jedyną szansą na skuteczną pomoc jest dostęp do refundowanej terapii biologicznej. Ponad 88% ankietowanych zgodnie przyznało, że uzyskanie dostępu do refundowanych i skutecznych terapii biologicznych zmieniłoby ich życie i poprawiłoby relacje w rodzinie. Od 1 listopada będą mieli na to szansę.

– Na kolejnej liście leków refundowanych pojawi się lek biologiczny, na który tak długo czekaliśmy. Decyzje już zostały podjęte. Taką informację otrzymaliśmy wczoraj z Ministerstwa Zdrowia od Ministra Macieja Miłkowskiego, za co z całego serca dziękujemy. To najlepszy prezent, jaki pacjenci mogli otrzymać z okazji Światowego Dnia AZS – z radością mówi Hubert Godziątkowski Prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła i nawrotowa dermatoza o charakterze ogólnoustrojowym i podłożu genetycznym, na którą w Polsce cierpi ok. 700 000 osób a 6,5% z nich ma postać ciężką. Mimo że zmiany widoczne są głównie na skórze, w postaci okrutnie swędzących i zarazem bolesnych wyprysków, sączących się pęcherzyków czy nadkażonych ran, to choruje całe ciało pacjenta. Choroba dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych, a jej skutki odczuwane są przez całe rodziny.

– AZS jest bardzo wymagające i ma ogromny wpływ nie tylko na życie chorego, ale również jego bliskich czy opiekunów. Nieustanne smarowanie ciała, pranie, specjalna dieta, częste wizyty lekarskie, świąd, brak snu, problemy ze znalezieniem pracy, potrzeba dostosowania życia zawodowego do choroby dziecka lub swojej (ponad 60% respondentów z powodu AZS musiało dostosować swoje życie zawodowe do choroby swojej lub choroby dziecka/bliskiego), wysokie koszty leczenia, a w przypadku dzieci zaburzenia w kontaktach z rówieśnikami, absencja w szkole, problemy z nauką to główne problemy jakich doświadcza osoba z AZS i jej najbliżsi – podkreśla Monika Wyrzykowska Prezes Fundacji Alabaster. – Ci chorzy nie mogą normalnie funkcjonować, rezygnują z pracy, nie wychodzą z domu, bo się wstydzą. Wielu z nich ma depresję, myśli samobójcze. Są stygmatyzowani, gdyż choroba ta jest uważana za zakaźną, choć AZS nie można się zarazić – dodaje Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych. Są dni, że pacjenci nie są w stanie ruszyć się rano z łóżka, zmusić do jakiejkolwiek czynności.

Jak wynika z przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych i Fundację Alabaster badań, prawie 83% badanych uważa, że AZS wpływa na ich życie rodzinne. Prawie 90% dorosłych pacjentów deklaruje, że w fazie zaostrzenia nie jest w stanie wykonywać podstawowych czynności domowych takich jak sprzątanie, gotowanie, prasowanie itd., a 13 % nie jest w stanie zająć się swoimi pociechami.

– AZS wpływa na każdą dziedzinę życia pacjenta i jego bliskich – na jego funkcjonowanie w rodzinie, na kontakty towarzyskie, relacje intymne, na pracę. Prawie 38% ankietowanych biorących udział w naszym badaniu potwierdziło, że życie wszystkich członków ich rodziny podporządkowane jest AZS, a 65% wskazało, że AZS, a raczej wszystko co tej chorobie towarzyszy, czyli niewyspanie, stres, brak czasu, frustracja i poczucie wyczerpania i niezrozumienia, wreszcie samotność, jest przyczyną rodzinnych kłótni – zaznacza Godziątkowski

„Kłótnie, napięcie, ciągłe pretensje, bo jestem akurat posmarowana i nie mogę czegoś w danej chwili zrobić w domu. Nie mogę prać, prasować, zmywać, uszykować obiadu rodzinie. Przy zaostrzeniu, czyli bardzo często, mąż nie może mnie przytulać i dotykać, bo jestem posmarowana maściami :( - czytamy w jednej z udzielonych przez ankietowanych odpowiedzi.

Wiele związków nie wytrzymuje próby, na którą wystawia ich los.

„Ciągłe awantury, stres, frustracja i niewyspanie strasznie niszczą nasz związek. W sumie to nawet zniszczyły, ale jeszcze jesteśmy ze sobą. Jednak to zupełnie nie jest to, co przed narodzinami synka. Pojawienie się dziecka i tak znacząco wpływa na małżeństwo, a dziecka z chorobą potrafi je zniszczyć. Nam się chyba nie udało wytrzymać…”

„AZS niszczy mój związek, chociaż mam bardzo dobrego i cierpliwego męża, który mnie kocha. Jestem natomiast zła, że nie mogę mu dać tego samego i obwiniam się za moją chorobę”.

„Ojciec dziecka po 20 latach małżeństwa i 3 latach choroby córki zostawił rodzinę”.

„Opieka nad synem czasem pochłania tyle czasu i energii, że nie mam już sił dla pozostałych dzieci i męża. Podczas nasilenia objawów u syna czuję się przemęczona. Wtedy nietrudno o wybuchy złości i konflikty z dziećmi i z mężem” – czytamy.

Cierpią wszyscy - chorzy, ich rodziny, opiekunowie

– Gdy w domu pojawia się AZS, funkcjonowanie rodziny ulega zmianie na wielu płaszczyznach, w tym więzi i postaw emocjonalnych. Rodzice, starając się pomóc choremu dziecku, koncentrują na nim całą swoją uwagę, czasem kosztem pozostałych członków rodziny. Dzieci zdrowe boleśnie odczuwają taką sytuację, czując się skrzywdzone i traktowane niesprawiedliwie, a nawet odrzucone – zwraca uwagę Monika Wyrzykowska – Jeśli drugie dziecko czuje się odrzucone, jeśli dom pełen jest napięć i konfliktów, to pojawiają się również nieprawidłowe relacje dzieci z rodzicami, a to może skutkować zaburzeniami zachowań, odżywiania, rozwoju emocjonalnego albo reakcjami psychosomatycznymi zarówno u dzieci chorych, jak i zdrowych. Co więcej, te zaburzenia mogą się utrwalić i pozostać z dzieckiem na całe życie.
W dorosłym życiu, w sytuacjach trudnych, pełnych napięcia czy stresu, mogą się pojawić takie same reakcje, jak w dzieciństwie, np. bóle brzucha, bóle głowy, trudności z oddychaniem, zaburzenia odżywiania. To właśnie w dzieciństwie budujemy swój obraz i postawę wobec samego siebie. To, jaki on jest, ma wpływ na przyszłe działania człowieka i na jego relacje społeczne – dodaje.

Aż 55% opiekunów dzieci z AZS deklaruje, że przez chorobę swojego dziecka żyją w poczuciu winy i czują, że życie ucieka im przez palce. Spośród wszystkich bezdzietnych dorosłych z AZS, aż 55% wyjawiło, że nie zdecydowało się na posiadanie dziecka w obawie przed „przekazaniem choroby” potomstwu 24% opiekunów dzieci z AZS, ze względu na koszty leczenia i sytuację ekonomiczną rodziny, nie zdecydowało się na kolejne dziecko.

„Jako młoda osoba w ogóle nie sądziłam, że się z kimś zwiążę. Teraz jestem w związku małżeńskim. Choć bardzo chciałabym mieć dziecko, świadomie zrezygnowałam z macierzyństwa w obawie, że przekażę dziecku AZS i będzie musiało mierzyć się z tym całe życie, tak jak ja. Chyba nie umiałabym się pogodzić z tym, że moje geny są tego przyczyną” – odpowiedziała jedna z respondentek.

– Znając realia życia z AZS, młodzi ludzie mają o wiele mniejszą chęć do zakładania rodziny i posiadania dzieci. Niektórzy żyją nadzieją, że ich dziecko będzie zdrowe i decydują się podjąć ryzyko. Dużo zależy od stopnia nasilenia choroby. Jeśli osoba cierpi na ciężką postać AZS, bycie w dobrej relacji partnerskiej, a tym bardziej pełna opieka nad dziećmi, jest niezwykle trudna – zaznacza Wyrzykowska.

Jak zatem pomóc pacjentom z atopowym zapaleniem skóry i ich rodzinom/opiekunom?

– To, czego potrzebują pacjenci to przede wszystkim dostęp do skutecznej terapii i wsparcie psychologiczne. O ile chorzy na łagodniejsze postacie AZS mogą być leczeni aktualnie dostępnymi terapiami i takie leczenie jest w miarę skuteczne, to pacjenci z ciężką postacią AZS na takie leczenie nie odpowiadają. Dla nich jedyną szansą jest leczenie biologiczne – zwraca uwagę Godziątkowski.

– Zaś rodzinom chorych, szczególnie rodzicom dzieci chorych na AZS potrzebne jest wsparcie emocjonalne, ale też wiedza odnośnie tego, jak radzić sobie z chorobą dziecka czy bliskiej osoby. To jako organizacja staramy się w miarę naszych możliwości zapewnić. Kluczem do poprawy sytuacji jest jednak skuteczna terapia. Aż 88% ankietowanych zgodnie przyznało, że uzyskanie dostępu do refundowanych i skutecznych terapii biologicznych zmieniłoby ich życie i poprawiłoby relacje w rodzinie. Dzięki decyzji Ministra Macieja Miłkowskiego marzenia wielu polskich rodzin z AZS wreszcie będą mogły się spełnić – dodaje.

***

Światowy Dzień AZS to międzynarodowe święto osób z Atopowym Zapaleniem Skóry oraz całej społeczności działającej na rzecz walki z tą chorobą. Obchodzony jest 14 września każdego roku w kilkudziesięciu państwach na całym świecie, także w Polsce.
Badanie nt. wpływu AZS na życie rodzinne i relacje przeprowadzone online w dniach 27.08.2021 - 07.09.2021 na grupie 267 respondentów, pacjentów i rodziców dzieci z AZSDbaj o zdrowie. Czytaj książki, które Ci w tym pomogą.

Pokonać chorobę - David Fajgenbaum

Bestseller


PRZEJMUJĄCE WSPOMNIENIA MŁODEGO LEKARZA, U KTÓREGO WYKRYTO RZADKĄ ŚMIERTELNĄ CHOROBĘ. W AKCIE DESPERACJI SAM ZAJĄŁ SIĘ BADANIAMI NAD SKUTECZNYM LEKIEM. I WYGRAŁ.

David Fajgenbaum jest lekarzem.
Na studiach odnosił sukcesy sportowe.
Przezywano go Bestią ze względu na jego wytrzymałość psychiczną i fizyczną. Pewnego dnia zaczął odczuwać ogromne, niewytłumaczalne zmęczenie.
W ciągu kilku tygodni jego narządy wewnętrzne przestały działać. Nikt nie potrafił postawić diagnozy.
David jakimś cudem przeżył, jego choroba jednak nie zniknęła.

- Niezwykle poruszające i bardzo osobiste wspomnienia gorączkowego pędu lekarza, aby znaleźć lekarstwo na chorobę, która go dotyka. – KIRKUS REVIEWS

„ - Jestem pacjentem ze śmiertelną chorobą, która zabiła mnie prawie pięć razy. Jestem też lekarzem, który wygrał nieubłaganą walkę z czasem stawiając sobie diagnozę i wynajdując skuteczny lek” – David Fajgenbaum„5 typów osobowości, które mogą zniszczyć ci życie - Bill Eddy

Jak radzić sobie z ludźmi wysoko konfliktowymi Na zaburzenia psychiczne opisane w tej książce cierpi co dziesiąta osoba. Może to być twój szef, kolega z pracy, członek rodziny. Jeśli do tego ma tendencję do wysoko konfliktowych zachowań – UWAŻAJ!

Niektórzy problematyczni ludzie nie są jedynie trudni w obejściu – są wręcz niebezpieczni.
Znasz kogoś, kto ma ekstremalne wahania nastrojów? Kogoś, kto we wszystkim węszy spisek lub kto ciągle skłóca ludzi?

Kogoś, kto wini innych za swoje problemy?
Gdy wysoko konfliktowa osoba cierpi na jedno z pięciu zaburzeń osobowości – typ borderline, narcystyczny, paranoidalny, antyspołeczny lub histrioniczny – potrafi dawać się ponieść silnym emocjom lub wybuchać gniewem i być agresywna.

A gdy już znajdziesz się na jej celowniku, zerwanie relacji może być bardzo trudne.
Istnieją jednak sposoby, by się przed tym uchronić. Wykorzystując metody rozwiązywania konfliktów oparte na empatii, Bill Eddy – prawnik i terapeuta z ogromnym doświadczeniem w prowadzeniu mediacji – nauczy cię, jak:
zauważyć charakterystyczne oznaki pięciu wysoko konfliktowych osobowości, zarówno u innych, jak i u siebie; radzić sobie w relacjach z wysoko konfliktowymi osobami w pracy i w życiu prywatnym;
bezpiecznie unikać groźnych i stresujących interakcji z wysoko konfliktowymi osobami lub kończyć z nimi relacje. Bill Eddy – prawnik i wybitny specjalista z dziedziny psychologii i mediacji. Autor poradników psychologicznych i bloga „Psychology Today”, odwiedzanego przez ponad 3,5 miliona użytkowników rocznie. Na przykładach doradza, jak zidentyfikować toksycznych ludzi i radzić sobie z wysoko konfliktowymi osobowościami. Doświadczenie wyniesione z sali sądowej przekłada na codzienne życie, w prosty sposób tłumacząc złożone mechanizmy psychologiczneNowe okulary na Nowy Rok Szkolny!

Rozpoczęcie roku szkolnego to najlepszy moment, aby zadbać o swój wzrok i swoich najbliższych. Teraz, gdy nauka wymaga dłuższego czasu na pracę przy komputerze, bardzo ważną rolę odgrywają dobrze dobrane soczewki lub okulary. Aby każdy z nas był dobrze przygotowany do nauki i pracy, także tej zdalnej, powinniśmy przed jej rozpoczęciem zbadać wzrok i zaopatrzyć się w odpowiednie okulary.

Zatroszcz się o wzrok swojego dziecka i dobrze przygotuj go do nauki w nowym roku szkolnym. Zacznij od wizyty u optomerysty.

W Salonie Optycznym PROMED wykwalifikowany optometrysta pomoże nam dobrać okulary lub soczewki.

Optometrysta – specjalizuje się w zakresie doboru korekcji okularowej i aplikacji (dopasowania) soczewek kontaktowych, zdiagnozuje wadę wzroku.

Tutaj spotkacie najwyższej klasy specjalistów zarówno z zakresu optometrii jak i okulistyki. Odpowiednie procedury badania, w tym przypadku optometrycznego, gwarantują, że będziecie cieszyć się prawdziwym komfortem widzenia. Najwyższej klasy sprzęt to dodatkowo gwarancja komfortowego przebiegu badania.

- W naszych gabinetach wykonasz SPECJALISTYCZNE BADANIA OKULISTYCZNE, pracujemy na nowoczesnych urządzeniach wykorzystujących najnowsze technologie. Dzięki nim wykonujemy badania na najwyższym, europejskim poziomie. Tu wykonamy profesjonalne, kompleksowe badania okulistyczne oraz leczenie chorób oczu. U nas możesz wykonać między innymi: badanie dna oka, gonioskopię, bezdotykowy pomiar ciśnienia wewnątrz gałkowego, USG oka, diagnostykę i leczenie zeza - zaprasza Paweł Szczerbiński, wykwalifikowany optometrysta, właściciel Salonu Promed - Optyk. W Promedzie od razu wybierzesz odpowiednie oprawki. Wszystko załatwisz w jednym Salonie.

Nowe, odpowiednio dobrane okulary na Nowy Rok Szkolny poleca


Salon Promed , Częstochowa, Al. NMP 9, tel.: 34 361 57 67 Polecamy na: http://czest.info/zdrowieProblemy ze zdrowiem na wakacjach? Dowiedz się, jak może Ci pomóc farmaceuta!

Sezon wakacyjny rozpoczął się na dobre, a wraz z nim podróże. Każdy choć raz w życiu doświadczył problemu zdrowotnego w czasie wakacji. Nikt nie chce poświęcać czasu na wizytę u lekarza, a czasem po prostu nie jest w stanie się do niego dostać.

O ile problem nie wymaga interwencji lekarskiej, z pomocą przychodzi farmaceuta. W jakim zakresie może jej udzielić?
W świetle ustawy o zawodzie farmaceuty, która weszła w życie 16 kwietnia tego roku, jego kompetencje jeszcze bardziej zyskały na znaczeniu z korzyścią dla pacjentów. Wakacje obfitują w problemy zdrowotne, którym może skutecznie zaradzić farmaceuta, udzielając porady w aptece. Mowa o tak zwanych konsultacjach farmaceutycznych, przeglądach lekowych czy wykonywaniu nieinwazyjnych badań diagnostycznych tj. pomiar tętna, oddechu czy masy ciała. To wszystko zawiera w sobie opieka farmaceutyczna, którą specjalista sprawuje nad pacjentami. Oczywiście rozszerzenie tych kompetencji potrzebuje zmian w infrastrukturze aptek, odpowiednich uregulowań i rozporządzeń, ale już dziś farmaceuta może pomóc, udzielając porady na miejscu.

Pomoc w przypadkach nagłych

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, kiedy nie ma dostępu do lekarza, a czas ma duże znaczenie, farmaceuta może wydać lek na podstawie recepty farmaceutycznej. Dotyczy to leków przepisywanych przez lekarza. Lek wydawany jest wtedy w najmniejszym pakowaniu. Trzeba pamiętać, że ten wyjątek nie dotyczy leków zawierających substancje psychotropowe i odurzające. Za lek zapłacimy wtedy 100% ceny. Mimo to, warto pamiętać o takiej możliwości, bo niejednokrotnie może to uratować życie lub pozwolić na uniknięcie uszczerbku na zdrowiu. Warto podkreślić, że to farmaceuta decyduje o zasadności wydania leku. Bierze pod uwagę nagłość zdarzenia, szansę na szybką konsultację u lekarza w danym momencie. Trzeba pamiętać, że posiada on niezbędną wiedzę, a jego możliwości są określane przez prawo.

Uczulenie, wysypka i inne wakacyjne dolegliwości

Lato to czas, w którym alergicy narażeni są na pylenie wielu roślin. Niejednokrotnie będąc na wakacjach próbujemy też nowych smaków nie wiedząc o tym, że coś, co jemy pierwszy raz w życiu może nas uczulić. Do grupy problemów skórnych charakterystyczny dla czasu wakacji zalicza się również poparzenie słoneczne, które jest chyba najbardziej powszechne wśród dolegliwości skórnych w okresie letnim. W tych przypadkach warto skorzystać z porady farmaceuty. Czasem domowe sposoby leczenia nie działają, a coś, co wygląda na błahy problem może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Farmaceuta pomoże przy wyborze odpowiednich środków bez recepty, które łagodzą objawy uczulenia, poparzenia słonecznego czy wysypki.

Farmaceuta bez tabu

Warto pamiętać o grupie problemów zdrowotnych, które wiążą się ze zdrowiem intymnym. Okres wakacyjny sprzyja również wakacyjnym zauroczeniom, miłości, które mogą prowadzić do przygodnych stosunków seksualnych. To z kolei może być przyczyną chorób wenerycznych, zakażeń bakteryjnych, które potrafią zamienić wakacje w przykry czas, o którym chcielibyśmy zapomnieć. Problemy ze zdrowiem intymnym mogą mieć też źródło w kąpielach w zbiornikach wodnych, zwłaszcza u kobiet, ze względu na specyficzną budowę anatomiczną cewki moczowej. Jeśli termin wizyty u lekarza lub e-wizyty nie jest dostępny od ręki, warto jeszcze przed nią poprosić o pomoc farmaceutę. Ma on wiedzę na temat środków bez recepty, które mogą przynieść ulgę, złagodzić nieprzyjemne objawy, tak by czas wakacji nie stał się koszmarem. Farmaceuta ma obowiązek udzielić porady, wydać stosowne leki i uczynić to w sposób, który nie będzie krępował pacjenta. Ta grupa chorób jest tak samo powszechna jak każda inna, stąd nie powinna dziwić farmaceuty. To od jego profesjonalizmu i empatii zależy, jak potoczy się konsultacja. My z kolei mamy prawo do najlepszej opieki również w aptece.
- Farmaceuci często są pierwszymi specjalistami, do których pacjenci przychodzą o poradę. Wpływ na to mogą mieć różne czynniki m. in.: brak możliwości szybkiej wizyty u lekarza, sytuacja nagłego zagrożenia zdrowia, a czasem po prostu wstyd, zwłaszcza jeśli chodzi o dolegliwości intymne. Dla farmaceuty tabu nie powinno istnieć. To zawód zaufania społecznego. Ma on nieść pomoc chorym bez względu na okoliczności i powód wizyty w aptece. Ustawa o zawodzie farmaceuty formalizuje to, do czego jako farmaceuci jesteśmy zobowiązani. Mam pewność, że dzięki jej wprowadzeniu zmieni się postrzeganie tej grupy zawodowej, dzięki czemu będzie ona mogła odciążyć system ochrony zdrowia m.in. poprzez przeglądy lekowe czy konsultacje zdrowotne - Dr n. farm. Piotr Merks, wykładowca Collegium Medicum UKSW w Warszawie

Zmiany konieczne na etapie studiów

Zapisy ustawy o zawodzie farmaceuty pozwalają na pełne wykorzystanie kompetencji tej grupy specjalistów, pogłębiając tym samym współpracę na linii lekarz-farmaceuta. To dzięki tej współpracy możliwa jest najlepsza opieka nad pacjentkami, ale żeby do tego doszło potrzebna jest odpowiednia współpraca i komunikacja. Jak wynika z badań, przeprowadzonych w ramach VII edycji programu edukacyjnego Recepta na sukces skierowanego do studentów farmacji i kierunku lekarskiego, 81% studentów farmacji uważa, że na studiach nie są przygotowywani do współpracy z lekarzem. Takiego samego zdania jest 76% studentów kierunku lekarskiego. Z kolei na pytanie o to, czy współpraca między lekarzem, a farmaceutą powinna być elementem programu studiów, twierdząco odpowiada 91% przyszłych farmaceutów. Takiego samego zdania jest jedynie 42% przyszłych lekarzy. Może to wynikać z faktu, że wiedza studentów kierunku lekarskiego na temat uprawnień farmaceuty jest bardzo nikła. 18% z nich nie wie jakie są inne uprawnienia farmaceuty niż wydawanie leków, a 44% w ogóle nie odpowiedziało na pytanie w ankiecie. Te wyniki pokazują, że zbyt mało w procesie kształcenia mówi się o współpracy tych dwóch zawodów. Program Recepta na sukces zainicjowany przez Gedeon Richter Polska wspiera studentów i w ramach aktywności organizuje streamingi ze specjalistami, podczas których edukuje przyszłych lekarzy i farmaceutów oraz odpowiada na pytania i niepewność, z którą się mierzą. Wejście w życie ustawy o zawodzie farmaceuty to wyzwanie, dlatego VII już edycja programu sygnowana jest hashtagiem #WSPÓLNIEwobliczuzmian. lovebrandsmedical.plJak sprawdzić, czy okulary przeciwsłoneczne chronią przed słońcem? Co mówią oznaczenia na okularach

Lato, wakacje dużo, dużo słońca! Chroń nie tylko swoją skórę. Zadbaj także o oczy! Główną rolą okularów przeciwsłonecznych jest ochrona naszych oczu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jednak samo przyciemnienie okularów to nie wystarczająca ochrona przed słońcem.
- Źle dobrane okulary przeciwsłoneczne mogą stać się przyczyną poważnych schorzeń narządu wzroku. Należ bardzo poważnie podchodzić do kwestii ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV - mówi Paweł Szczerbiński, optometrysta z Salonu Promed Optyk w Częstochowie. Które okulary przeciwsłoneczne naprawdę chronią?
Co mówią oznaczenia na okularach - co wybrać: 1,2,3, a może 4?
Co oznacza UV400?
Dlaczego warto zainwestować w dobre okulary słoneczne
Jakie normy muszą spełniać okulary, aby dobrze chronić Twoje oczy?
Jak jeszcze zabezpieczyć oczy?

Na te i wiele innych pytań uzyskasz odpowiedź, gdy odwiedzisz Salon Promed Optyk w Częstochowie i zapytasz ekspertów.

Tu profesjonalna obsługa doradzi Ci w doborze oprawek i odpowiednich soczewek, a tym samym zyskasz pewność, że Twoje okulary słoneczne odpowiednio chronią Twoje oczy.

W ofercie firmy Promed-Optyk można znaleźć najlepsze, znane marki światowych producentów.

Zapraszamy: Al. NMP 9, CzęstochowaSOS dla skóry latem Podrażnienia skórne? Oparzenia słoneczne? Jak skutecznie regenerować skórę doświadczoną letnimi ekscesami

Nie jest tajemnicą, że aloes posiada szereg dobroczynnych właściwości, które mają pozytywny wpływ na skórę. Wiele osób jednak nie wie, że substancje czynne zawarte w tej pożytecznej roślinie mają zdolność błyskawicznej regeneracji przesuszonej i podrażnionej skóry.

Regeneracyjne i łagodzące moce aloesu idealnie wpisują się w potrzeby skóry po opalaniu, dlatego często kosmetyki pielęgnacyjne lub ratunkowe oparte są o aloes, dzięki czemu skutecznie minimalizują nieprzyjemne skutki nadmiernej ekspozycji słonecznej.
Dlaczego kosmetyki po opalaniu są takie istotne i nie powinno się z nich rezygnować nawet na krótkim urlopie? A także, czego oprócz aloesu warto szukać w kosmetykach plażowych?

Poniżej wyjaśniamy.

Ochrona przed opalaniem – tylko połowa sukcesu

O tym, że należy chronić skórę przed wyjściem na słońce, wie chyba każdy. Kremy, mleczka i spraye z filtrami przeciwsłonecznymi są podstawowym wyposażeniem wszystkich wakacyjnych kosmetyczek. Jednak, mimo iż dobre kosmetyki do opalania chronią skórę przed promieniami UV i nawilżają skórę, czasami nie są w stanie przeciwdziałać wszystkim skutkom nadmiernej ekspozycji słonecznej Dzieje się tak z wielu przyczyn. Powodem może być niedostateczna ilość kremu nałożona na ciało, zbyt rzadkie aplikacje, zbyt niska wartość filtru SPF w stosunku do karnacji lub po prostu niskiej jakości produkt. Skutek jest taki, że na skórze pojawia się rumień lub bąble, obserwuje się znaczne przesuszenie naskórka, wysyp piegów, a w dłuższej perspektywie – plamy soczewicowate, wybroczyny i teleangiektazje (tzw. pajączki). Nie trzeba przypominać, że brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej skończyć się może nawet rakiem. Dlatego właśnie należy dokładać starań, aby wychodząc na słońce nakładać odpowiednią ilość kremu i powtarzać aplikację co 2-3 godz. Jednak stosowanie kosmetyków do opalania to nie jedyna przysługa, jaką możemy wyświadczyć doświadczonej letnimi ekscesami skórze.

Podrażnienie? konieczne ukojenie!

Aby chronić skórę jeszcze skuteczniej i zapewnić jej bezpieczeństwo, na jakie zasługuje, zaleca się uzupełnienie plażowej pielęgnacji kosmetykami „po”. Mleczka i kremy po opalaniu z pewnością nie są tak często stosowane, jak kremy przeciwsłoneczne, a szkoda. Dzięki nim możliwe jest bowiem zahamowanie szkodliwych zmian wywołanych przez zbyt długie opalanie. Czego możemy się spodziewać po aplikacji tego rodzaju produktu? Większość dobrej jakości preparatów po opalaniu zawiera czynniki chłodzące i odświeżające, takie jak mięta lub ogórek, które koją rozgrzaną skórę i przywracają jej równowagę. Zaaplikowane zaraz po zejściu ze słońca zapobiegają rozwojowi rumienia i sprawiają, że ból i swędzenie są mniej dotkliwe. W składzie kosmetyków „po” warto szukać także składników łagodzących, np. pantenolu lub bisabololu. Zwłaszcza ten drugi zasługuje na uwagę ze względu na swoje naturalne pochodzenie i łagodność działania. Bisabolol to substancja czynna zawarta w ekstrakcie z rumianku. Posiada zdolność naprawy uszkodzonego naskórka, pomaga leczyć rany i ekspresowo regeneruje podrażnioną skórę. Nie należy zapominać także o obecności naturalnych olejków – najbardziej polecane są oleje arganowy i kokosowy. Dogłębnie odżywiają, zapewniają odnowę komórkową i nie pozwalają na dalszą utratę wilgoci.

Kosmetyki po opalaniu to konieczność?

Jednak składniki nawilżające oraz odżywcze znaleźć możemy w co drugim kremie do ciała. Czy nie wystarczy więc po opalaniu użyć zwykłego balsamu, który zwykle aplikujemy po kąpieli? Niestety, nie wystarczy – przekonuje Aneta Chachuła ekspert włoskiej marki Equilibra specjalizującej się w produkcji naturalnych dermokosmetyków na bazie surowego aloesu. Nie wystarczy, po pierwsze dlatego, że kosmetyki po opalaniu zawierają znacznie większy procent składników nawilżających w porównaniu z przeciętnymi balsamami.
Przesuszona słońcem, wiatrem i solą skóra potrzebuje przede wszystkim dogłębnego nawilżenia. Naturalne humektanty, np. aloes, w wysokim stężeniu są w stanie ukoić rozpaloną skórę i przyspieszyć proces gojenia się podrażnień. Po drugie, kosmetyki po opalaniu posiadają o wiele lżejsze, najczęściej jedwabiste lub żelowe formuły, które nie obciążają podrażnionego naskórka i pozwalają mu oddychać. Wreszcie po trzecie – produkty „po” bardzo często zawierają kompleksy wspierające utrzymanie opalenizny na długi czas.

Może to być wyciąg z marchwi lub masło shea – te naturalne składniki sprawią, że złota skóra będzie nam towarzyszyć jeszcze przez długi czas. – dodaje ekspert Equilibra.

Skuteczna pomoc w wygodnej formie

Oferta kosmetyków po opalaniu jest dość szeroka. Z pewnością warto jest zaopatrzyć się w lekki krem lub mleczko, najlepiej w formie sprayu. Formuła ta pozwala na aplikację kosmetyku praktycznie bez konieczności dodatkowego rozsmarowywania. Jak wiadomo, podrażniona słońcem skóra jest ekstremalnie wrażliwa na dotyk, więc możliwość spryskania jej nawilżającym produktem i pozostawienia na skórze jest nieocenioną zaletą. Idealnie, jeśli produkt posiada specjalną główkę rozpylającą 360° umożliwiającą aplikację produktu w każdej pozycji. Godne polecenia są także przezroczyste żele, które nie obciążają skóry, ale powlekają ją delikatną warstwą ochronną. Dzięki nim skóra pozostaje przyjemnie chłodna i ukojona na długi czas.

Kolejnym produktem, na który warto zwrócić uwagę, są maseczki na tkaninie. Twarz wyjątkowo często ulega poparzeniom słonecznym, gdyż prawie zawsze jest wystawiona na działanie promieni UV. Skutkiem są zaczerwienienia, zmarszczki mimiczne i daleko posunięte przesuszenie. Specjalistyczne maski powinny więc zawierać składniki, które po pierwsze, będą działały antyoksydacyjnie i zahamują procesy fotostarzenia (np. jagody goji), po drugie głęboko odżywią (np. dzięki masłu karite), po trzecie ukoją (tutaj znów bezkonkurencyjny okazuje się aloes), a dodatkowo głęboko nawilżą (warto szukać kosmetyków z opuncją sycylijską lub papają). Maseczki to nieoceniony sposób na ekspresowe przywrócenie cery do stanu równowagi. Taką maseczkę można dostać gratis kupując komplet kosmetyków do opalania dobrej marki. Wybierając się więc na wakacyjne zakupy kosmetyczne warto rozejrzeć się za zestawem, który będzie zawierał prezent w postaci przydatnej maseczki łagodzącej skutki opalania.

Niezwykle istotne jest także, aby nie pozostawiać dzieci bez ochrony posłonecznej. Ich skóra jest wrażliwa bardziej, niż skóra dorosłych i częściej ulega poparzeniom. Kremy i mleczka z najwyższym dostępnym filtrem to absolutny must have każdego rodzinnego wypadu. Najlepsze firmy kosmetyczne posiadają także żele i mleczka chłodzące dla najmłodszych – także tutaj warto szukać wysokiej zawartości aloesu – około 40% jest wartością optymalną.

Mniej znaczy więcej?

Wygląda na to, że aby w pełni chronić się przed działaniem promieni UV, należy zaopatrzyć się w całkiem spory ekwipunek: preparat do opalania, krem dla dzieci, żel chłodzący, mleczko kojące dla najmłodszych, maseczki... Czy to wszystko zmieści się do standardowej kosmetyczki? Jeśli postawimy na tzw. travel kit, jest na to spora szansa! – przekonuje Aneta Chachuła, ekspert Equilibra. Jestem wielką fanką zestawów podróżnych nie tylko dlatego, że są bardzo poręczne i praktyczne, ale także ze względu na ekologiczność takiego rozwiązania. Często zdarza się, że kupujemy wielkie tuby kosmetyków, wybierając się na tygodniowe wakacje i koniec końców wracamy z opakowaniami wykorzystanymi tylko w połowie. Jako że przydatność przeciętnego kremu do opalania wynosi 12 miesięcy, przed kolejnym urlopem musimy go po prostu wyrzucić. Opakowania o mniejszych gabarytach rozwiązują ten problem, a przy tym idealnie mieszczą się do bagażu podręcznego. Jest to szczególnie ważne przy podróżach samolotem, gdzie maksymalna pojemność opakowania zabieranego na pokład wynosi jedynie 100 ml. – dodaje ekspert Equilibra.

Jednak o ekologiczność kąpieli słonecznych możemy zadbać na więcej sposobów. Najprostszym z nich jest wybieranie kosmetyków, które powstały w zgodzie z naturą. Co to oznacza w praktyce? Kosmetyki pod szyldem eco-friendly nie posiadają filtrów uznanych za szkodliwe dla rafy koralowej, są wolne od łatwopalnych propelentów oraz zawierają wysoki procent składników pochodzenia naturalnego. Wypoczywając w pięknych okolicznościach przyrody, warto zadbać o świadomy wybór.

Także od nas zależy, czy za rok nasza ulubiona plaża będzie tak piękna, jak teraz. Tok tok prZaćma pogarsza wzrok Polaków

Problem dotyczy nie tylko seniorów, ale także osób młodszych.

Jak wygląda to w województwie śląskim?

Jak pokazują dane Narodowego Funduszu Zdrowia wzrok Polaków pogarsza się w bardzo szybkim tempie. Spada nie tylko liczba zabiegów przywracających sprawne i ostre widzenie, ale także liczba zdiagnozowanych u pacjentów przypadków. Tylko w woj. śląskim, w 2020 r. udało się wykryć 11426 przypadków zaćmy u pacjentów powyżej 70 roku życia. Dwa lata wcześniej (dane za rok 2018) było ich niemal 17500. Wpływ na ten stan ma przede wszystkim pandemia i obawa pacjentów przed zakażeniem COVID 19 w gabinecie okulistycznym.

Aby nakłonić pacjentów do powrotu do gabinetów okulistycznych, regularnych badań i troski o wzrok, a także do stawiania się na umówione już zabiegi na zaćmę, Polskie Towarzystwo Okulistyczne zainicjowało kampanię społeczną „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie”. Znakomici eksperci, w tym prof. dr. hab. n. med. Jacek P. Szaflik, światowej klasy specjalista w dziedzinie okulistyki, przekonują, że nie ma żadnych przeciwskazań do wizyt w bezpiecznych, pracujących z zachowaniem najwyższych standardów sanitarnych gabinetach, a także uświadamiają jak bardzo zaćma wpływa na obniżenie komfortu widzenia.
W tym celu powstały dedykowane, dostępne m.in. na kanale YouTube oraz Facebook, spoty reklamowe przedstawiające istotę problemu i zachęcające osoby, szczególnie z grupy 70+, do ponownego rejestrowania się na wizyty i zabiegi. Bardzo ważnym, obecnym w kampanii głosem stanowiącym wsparcie dla innych jest p. Andrzej Szeląg, pacjent prof. dr. hab. n. med. Jacka P. Szaflika, mówiący o poprawie komfortu widzenia poprzez zabieg na zaćmę, który wykonany został w czasie pandemii.

Problem dotyczy też młodszych

Problemy z widzeniem i pojawiającą się zaćmą dotyczą także osób młodszych.
Podobnie jak w przypadku osób 70+, również w innych grupach wiekowych (40-49 lat, 50-59 lat, 60-69 lat), widoczne są drastyczne spadki dotyczące postawionych diagnoz. W zależności od grupy sięgają one od 37% do 42%. Warto pamiętać, że wzrok zbadać można także u lekarza optometrysty, który podczas nawet niezobowiązującej wizyty może sprawdzić pojawiające się objawy zaćmy.

Pokonaj zaćmę, popraw widzenie

Pomimo że operacja zaćmy jest zabiegiem niskiego ryzyka i znacząco poprawia komfort życia, coraz mniej pacjentów decyduje się na ten krok. Głównym powodem tak niskiego wyniku w ostatnich latach jest przede wszystkim pandemia oraz strach przed zarażeniem się koronawirusem. Dlatego też Polskie Towarzystwo Okulistyczne - pomysłodawca i organizator, razem z partnerami - Bausch Health Poland, Alcon, Adamed, Senju Poland, OFTA - powołało do życia kampanię społeczną „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie”. Kampania skierowana została przede wszystkim do lekarzy, osób starszych a także ich rodzin, a jej głównym celem jest zachęcenie do powrotu do diagnostyki i leczenia okulistycznego ze szczególnym naciskiem na seniorów 38prPielęgnacja ciała krok po kroku. Sprawdź!

Każde ciało jest piękne i wyjątkowe. To, jak o nie dbamy, ma bezpośrednie przełożenie na nasze samopoczucie.

Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna oraz dopasowana do potrzeb pielęgnacja – warto zwrócić na to uwagę i otoczyć swoje ciało troską taką.

Przedstawiamy kilka prostych zasad pielęgnacji, które sprawią, że Twoja skóra będzie odżywiona i zadbana:

https://czest.info/pielegnacja-ciala-krok-po-krokuZOBACZ WIECEJ - korzystaj z nowoczesnej technologii. Jeszcze precyzyjniej badaj swoje oczy.

Rozwój technologii, coraz nowocześniejsze urządzenia, postęp w nauce i medycynie sprawił, że NADESZŁA NOWA ERA W PRECYZJI POMIARU Twojego wzroku!Dziewięć kamer i 45 milionów punktów odniesienia zapewnia maksymalną precyzję danych centracji. Urządzenie generuje cyfrową rekonstrukcję twarzy 3D, awatar, co pozwala na dokładne określenie położenia konkretnej, wybranej przez użytkownika oprawy przed oczami.

Odległość szkła od rogówki, kąt pochylenia oprawy i wiele innych indywidualnych cech użytkownika można teraz wykorzystać do najbardziej indywidualnych szkieł progresywnych i innych zaawansowanych optycznie szkieł.

Bardzo dokładne określenie położenia środków optycznych szkieł, pozwala na perfekcyjny montaż w wybranej przez Klienta oprawie okularowej.

A #okulary to przecież tylko z pozoru jeden przedmiot. Tak naprawdę to proces zdarzeń, które muszą nastąpić po sobie - każdy na najwyższym poziomie dokładności - aby można było mówić o prawdziwym komforcie widzenia. Im bardziej zaawansowane szkła tym poziom dokładności odgrywa istotniejszą rolę. Przykładem mogą tu być szkła progresywne, w których problemy z widzeniem często u podstawy mają niedokładne, bądź błędne pomiary.

W salonie "PROMED OPTYK" precyzję pomiarów określa najnowsze i o najwyższej precyzji urządzenie ZEISS VISUFIT 1000, dzięki, któremu specjaliści dokonają badania dokładnie i bezdotykowo. Dzięki dokładności pomiarów teraz możesz WIDZIEĆ WIĘCEJ

Zapraszamy na nowoczesne i profesjonalne badania: Salon Promed Optyk, Częstochowa, Al. NMP 9, tel.: 34 361 57 67

Polecamy na: http://czest.info/zdrowieBezpiecznie na słońcu - Krem, sztyft, mleczko, a może spray do opalania? Czym różnią się kosmetyki do opalania i które sprawdzają się najlepiej w praktyce.

Zaczyna się sezon urlopowy. Większość z nas z pewnością wyjedzie nad morze lub nad jezioro, by zrelaksować się, zażywając kąpieli słonecznych. Jednak aby letni wypoczynek był nie tylko przyjemny, ale i bezpieczny, należy zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Na rynku dostępnych jest wiele produktów do opalania: olejki, mleczka, kremy czy spraye.

Co wybrać, by cieszyć się piękną opalenizną i zdrową skórą bez podrażnień?

Kąpiele słoneczne – ryzyko, którego nie wszyscy są świadomi

Skóra wystawiona na długotrwałe działanie promieni UVA i UVB jest narażona na szereg niebezpieczeństw, z których najmniej poważnymi są oparzenia słoneczne i przedwczesne starzenie się skóry, a jednym z najpoważniejszych – czerniak, czyli nowotwór złośliwy skóry i błon śluzowych. Aby uniknąć negatywnych skutków promieniowania i skutecznie chronić się przed słońcem, trzeba używać odpowiednich kosmetyków wyposażonych w filtry.

Wybierając kosmetyki do opalania należy zwrócić uwagę, by na opakowaniu widniały dwa symbole: UVA oraz UVB. Dlaczego to takie istotne? UVA oraz UVB to dwa odrębne typy fal, które w różny sposób oddziałują na naszą skórę: pierwsze wnikają w nią głęboko, powodując fotostarzenie i przyczyniając się do zaburzeń pigmentacji, drugie wywołują oparzenia słoneczne i alergie. Oba typy mogą przyczynić się do powstawania raka, dlatego tak ważne jest, aby przed wyjściem na słońce zapewnić skórze odpowiednią ochronę. Istotny jest także stosunek wartości ochrony UVA do UVB. Unia Europejska zaleca, aby wynosił on 1 do 3. Jeśli ten wymóg jest spełniony, na opakowaniu znajdziemy symbol UVA w kółeczku. A więc w jakie kosmetyki inwestować, by ochrona przeciwsłoneczna była trwała, a przy tym wygodna?

Mleczka – poręczne i nowoczesne, a przy tym komfortowe w użyciu

Mleczka to najchętniej wybierana forma kosmetyków przeciwsłonecznych. Są lekkie i delikatne, o konsystencji podobnej do zwykłych mleczek nawilżających, jakich używa się np. po kąpieli. Szybko się wchłaniają i nie zostawiają na skórze lepkiego filmu. Cechę tę docenią szczególnie osoby, które nie lubią wrażenia „tłustości” po zastosowaniu kosmetyku do opalania. Mleczka pozostawiają skórę matową i aksamitną: nie przykleją się do niej włosy, a na plaży – piasek (w odróżnieniu od np. olejków, które powodują efekt natłuszczenia i rozświetlenia).

Oprócz tradycyjnej formy kosmetyku (tuba lub butelka), na rynku pojawiły się także mleczka w innowacyjnej formie sprayu. Jest to ukłon w kierunku osób, dla których komfort aplikacji jest równie istotny, co stopień ochrony. Jakimi zaletami cechują się kosmetyki w sprayu? Najważniejszą z nich jest wygodne dozowanie. Dzięki aerozolowi łatwiej jest zaaplikować odpowiednią ilość kosmetyku na skórę oraz dotrzeć z nim nawet do trudno dostępnych miejsc, takich jak plecy, czy tył ud. Najlepsze firmy na rynku proponują spraye z rozpylaczem typu 360°, które można stosować w każdej pozycji, nawet trzymając opakowanie do góry dnem, co jeszcze bardziej zwiększa komfort i szybkość aplikacji. Co więcej, tego rodzaju opakowanie gwarantuje zużycie produktu w 100%, gdyż kosmetyk nie osiada na ściankach i pozwala się zużyć do ostatniej kropli. Spray to także higiena i czystość w każdych warunkach: metalowe opakowanie nie rozbije się ani nie odkształci, a forma szczelnie zamykanej główki rozpyłowej pozwala uniknąć niekontrolowanego rozlania się mleczka i np. pobrudzenia koca, wnętrza torby, czy plecaka. Warto szczególnie podkreślić, ze kosmetyki w sprayu są idealne dla dzieci. Rodzice z pewnością docenią ten rodzaj opakowania. Szybka aplikacja kosmetyku w dowolnej pozycji jest wyjątkowo wygodna i pozwala sprawnie zabezpieczyć małego wiercipiętę przed słońcem.

Dodatkowo wiele wiodących firm kosmetycznych na rynku rezygnuje ze stosowania w swoich produktach szkodliwych dla przyrody filtrów tak, aby użytkownicy mogli cieszyć się słońcem w sposób odpowiedzialny. Kosmetyka plażowa rozwija się bardzo dynamicznie, proponując miłośnikom kąpieli słonecznych coraz to nowe rozwiązania. Innowacje te idą w parze ze wzrostem świadomości ekologicznej i odpowiedzialnym podejściem do ochrony przyrody. Na rynku istnieją już kosmetyki do opalania, które nie tylko cechują się wygodą, posiadają lekkie formuły i nowoczesne aplikatory, ale są także przyjazne naturze, a więc nie zawierają składników, które wpływałyby negatywnie na oceany, rafy koralowe lub były toksyczne dla zwierząt. Będąc odpowiedzialnym konsumentem, warto wybierać produkty bliskie naturze, które aktywnie wspierają nasz ekosystem. Troska o przyrodę to w końcu troska o nas samych. – zauważa Aneta Chachuła ekspert włoskiej marki Equilibra specjalizującej się w produkcji naturalnych dermokosmetyków na bazie surowego aloesu.

Kremy – dla tradycjonalistów ceniących klasyczne rozwiązania

Kremy do opalania sprawdzają się w przypadku osób stawiających na tradycyjne, gęste formuły. Tego rodzaju kosmetyki można dozować z precyzją i nakładać grubszą lub cieńszą warstwą i w konsekwencji mieć większą kontrolę nad tym, gdzie trafia kosmetyk i jak dokładnie chcemy go rozprowadzić. Formuły kremowe są niezastąpione także, jeśli chodzi o twarz – dzięki bogatym składom chronią przed promieniowaniem podczerwonym (anty-IR), zapobiegają tworzeniu się wolnych rodników i degradacji kolagenu. Jest to szczególnie istotne w kremach przeciwstarzeniowych: promienie UV, które działają niezależnie od pory roku i aktualnej pogody, destrukcyjnie wpływają na cerę. Dlatego właśnie kobiety dojrzałe (i nie tylko) powinny używać kremów z filtrem przez okrągły rok.

Krem, podobnie jak mleczko, nie powleka skóry tłustą warstwą, ale w zależności od formuły, pozostawia ją aksamitną lub satynową. Kremy rzadziej niż olejki brudzą ubrania, choć zaleca się zaczekać z założeniem sukienki kilkanaście minut od aplikacji. Konieczność wstrzymania się z wyjściem na słońce bezpośrednio po nałożeniu kosmetyku ma także inną, ważniejszą przyczynę. 20-30 min jest niezbędne, aby produkt zaczął działać i rzeczywiście chronić skórę, dlatego po posmarowaniu się kosmetykiem, najlepiej jest odczekać pół godziny i dopiero po upływie tego czasu wyjść z mieszkania. Kolejnym błędem popełnianym przez niedoświadczonych plażowiczów jest nakładanie zbyt małej ilości kremu. Zaleca się aplikację 2 mg produktu na każde 2 cm2 skóry, co w praktyce daje około 35 g kosmetyku dla osoby dorosłej (6 małych łyżeczek).

W ofercie dobrych firm kosmetycznych naleźć można różne wysokości filtrów – od 15-20 SPF, idealnych dla osób z ciemniejszą karnacją, które już zażywały kąpieli słonecznych, aż do 50 SPF, które są przeznaczone dla dzieci i osób z wrażliwą i jasną cerą. Warto przypomnieć, że wysokość faktora służy do obliczenia, ile czasu można spędzić na słońcu bez ryzyka ewentualnych poparzeń. Osoba o przeciętnie jasnej karnacji może opalać się bez żadnej ochrony przez ok. 10 min. Jeśli natomiast zastosuje filtr o faktorze 30, będzie mogła przebywać na słońcu 30 razy dłużej, a więc 300 min (5 h). Myli się jednak ten, kto uważa, że jedna aplikacja kosmetyku wystarczy na cały dzień. Proces smarowania się preparatem ochronnym należy powtarzać co 3-4 godziny oraz każdorazowo po wyjściu z wody lub wytarciu się ręcznikiem.

Sztyfty ochronne, czyli kosmetyki do zadań specjalnych

Niektóre części ciała są szczególnie podatne na negatywne działanie promieniowania UV. Delikatne okolice oczu, powieki, znamiona, pieprzyki, blizny, przebarwienia i tatuaże powinny być chronione przed słońcem z najwyższą troską. To samo dotyczy ust. Większą uwagę przykłada się do ich stanu zimą, jednak wargi cierpią również latem, pierzchnąc i ulegając podrażnieniom. Warto wiedzieć, że usta zawierają bardzo mało melaniny, co czyni je jeszcze bardziej podatnymi na niebezpieczne poparzenia.

Do smarowania szczególnie wrażliwych miejsc należy używać produktów o bogatych formułach i gęstej konsystencji, która z jednej strony gwarantuje najwyższą ochronę przeciwsłoneczną, a z drugiej dobrze się wchłania, nie pozostawiając smug i plam na skórze. Takimi kosmetykami do zadań specjalnych są sztyfty przeciwsłoneczne. Różnią się one od zwykłych szminek nawilżających gabarytami, ochroną przed promieniowaniem podczerowonym (anty-IR) oraz specjalistycznym składem, który zapewnia kompleksową i wielogodzinną ochronę przed operującym słońcem. Długi czas działania kosmetyków ochronnych określa się w kategoriach fotostabilności. Fotostabilny sztyft to taki, którego filtr nie ulega degradacji pod wpływem promieniowania. Warto szukać takiej informacji na stronie producenta.

Kolejną zaletą sztyftów jest fakt, że umożliwiają one precyzyjną aplikację w trudno dostępnych miejscach, takich jak np. małżowiny uszne, czy skóra pod kolanami. Poręczna forma i niewielkie rozmiary sprawiają, że sztyft przeciwsłoneczny możemy mieć zawsze przy sobie i używać tak często, jak tego potrzebujemy. Jednak nie tylko sztyfty należą do kosmetyków o niewielkich gabarytach. Skondensowane formuły najlepszych kremów i mleczek do opalania również gwarantują niespotykaną wcześniej wydajność. Coraz częściej spotyka się kosmetyki o rozmiarze travel size, które bez problemu zmieszczą się do damskiej torebki, plecaczka, czy nawet saszetki nerki. Dzięki temu ochronę słoneczną możemy mieć zawsze pod ręką.

Naturalna broń w walce o zdrową i piękną skórę

Niezależnie od tego, jaką formę kosmetyku przeciwsłonecznego wybierzemy, musimy zwrócić uwagę na jego skład. Ważne, aby stawiać na produkty testowane pod kątem tolerancji nawet przez osoby, których skóra jest wrażliwa i skłonna do alergii. Z tego względu najlepsze będą kosmetyki nieperfumowane, z dużą ilością składników pochodzenia naturalnego, a więc bezpieczne dla skóry.

- Czego należy szukać w składzie kremów i mleczek do opalania? Warto zwrócić uwagę na naturalność, pochodzenie, jakość oraz sposób pozyskiwania składników obecnych w kosmetyku. – wyjaśnia ekspert Equilibra. Jednymi z topowych kosmetyków do opalania są te, zawierające aloes. Ta roślina idealnie sprawdza się jako składnik produktów do opalania, bo ze swojej natury wykazuje silne działanie nawilżające i ochronne. Zostało udowodnione, że aloes jest w stanie zregenerować podrażnioną słońcem skórę, przyspieszyć procesy odbudowy tkanek i ukoić ból, pieczenie i swędzenie. Aloes jest niekwestionowanym faworytem, jeśli chodzi o naturalną ochronę przeciwsłoneczną. Ważne jest jednak aby pozyskiwany i przetwarzany był w sposób pozwalający na zachowanie jego cennych wartości – dodaje ekspert.

Czy aloes to jedyny komponent, którego warto szukać w składzie kosmetyków do opalania?

Dobrze jest zwrócić uwagę także na naturalne olejki, takie jak arganowy lub kokosowy. Chronią one skórę przed procesami fotostarzenia, odżywiają i zmiękczają skórę. Obecność wit. E spowolni działanie wolnych rodników, natomiast ekstrakt z marchwi, dzięki obecności ß-karotenu, pobudzi komórki do produkcji melaniny, co przyspieszy proces opalania się na piękny, złoty kolor. Ochrona przeciwsłoneczna to konieczność.

Oprócz doraźnych korzyści w postaci wolnych od poparzeń ramion i pleców, kosmetyki do opalania zapewniają nam długodystansowe benefity, takie jak ochrona przed rakiem i zmianami w pigmentacji. Należy pamiętać o regularnej aplikacji produktów do opalania nie tylko na plaży czy nad jeziorem. Uczestnicy górskich wycieczek i fani długich spacerów są narażeni na szkodliwe działanie promieni UVA i UVB tak samo, jak plażowicze, dlatego tak ważne jest, by stosować dobre, sprawdzone produkty do opalania niezależnie od okoliczności przyrody, w jakich się znajdujemy. Tok Tok prChroń #oczy przed promieniowaniem #UV

Lato, wakacje, urlopy to czas na #wypoczynek. Czy wypoczywają także Twoje oczy?

Wycieczki, wyjazdy, letnie podróżowanie - obojętnie gdzie wybieracie się na wymarzony wypoczynek, pamiętajcie o ochronie oczu przed promieniowaniem #UV!

Przed wyjazdem odwiedźcie salon Promed Optyk, gdzie specjaliści zadbają o komfort widzenia, odpoczynek oczu, a tym samym o bezpieczne podróżowanie całej rodziny.

Tu dowiesz się: jak sprawdzić, czy Twoje okulary przeciwsłoneczne chronią przed słońcem, dowiesz się co mówią oznaczenia na okularach które okulary przeciwsłoneczne naprawdę chronią? jak wybrać odpowiednie oprawki i soczewki Zainwestuj w odpowiednie okulary przeciwsłoneczne.

Wybieraj spośród światowych marek: CHRISTIAN DIOR, THIERRY LASRY, TOM FORD, L'WREN SCOTT, PRADA, VOGUE, VERSACE, EMPORIO ARMANI, DOLCE&GABBANA, RAY-BAN, OAKLEY, CONVERSE, JAGUAR, DAVIDOFF, DE STIJL, SUPERDRY, TOMMY HILFIGER, JOOP!, MORGAN, RED BULL, TOUS, HARLEY DAVIDSON

Zapraszamy: Promed-Optyk, Al. NMP 9, Częstochowa Polecamy na: https://czest.info/zdrowieNagła utrata smaku? Powodem wcale nie musi być Covid!

Na przestrzeni ostatniego roku nagła utrata smaku stała się jednym z najbardziej niepokojących objawów, który przez trwającą pandemię, raczej wszystkim kojarzy się z zakażeniem koronawirusem. Warto jednak wiedzieć, że za zaburzeniami smaku może stać mnóstwo innych przyczyn, w tym te stomatologiczne. Zanim więc dopadnie nas strach związany z nagłą utratą smaku i ewentualną infekcją SARS-CoV-2, lepiej dowiedzieć się czegoś więcej o innych powodach zaburzeń smakowych.

Całkowicie lub wybiórczo

Tematyka zaburzeń smaku jest dość złożona i może mieć związek z wieloma procesami, które na co dzień zachodzą w naszym organizmie. Jeżeli mamy do czynienia z całkowitą utratą smaku, to wtedy tę przypadłość nazywamy ageuzją. Jeśli natomiast upośledzenie zmysłu smaku nie jest całkowite, to taki stan medycy określają dysgeuzją. Warto dodać, że druga z tych sytuacji występuje zdecydowanie powszechniej niż pierwsza. Zanim jednak przejdziemy do tego, jakie formy może przybierać dysgeuzja i co jest jej przyczyną, przyjrzyjmy się najpierw samemu zmysłowi smaku.

Jak działa… smak?

Smak jest jednym z pięciu „klasycznych” zmysłów, które wyróżnił już grecki filozof Arystoteles. Jego prawidłowe odczuwanie jest o tyle ważne, że świadczy o naszym zdrowiu. Cały proces odczuwania smaku jest dość skomplikowany. Niemniej jednak dla uproszczenia można powiedzieć, że główną rolę w tym zakresie odgrywają dobrze nam znane kubki smakowe, jak również trzy nerwy: twarzowy, językowo-gardłowy i błędny. Przekazują one odczucie smakowe wprost do naszego mózgu. Kubki znajdują się przede wszystkim na języku, ale nie tylko. Są zlokalizowane także w nabłonku podniebienia miękkiego, tylnej ścianie gardła, nagłośni oraz w górnej części przełyku, a dokładniej w około 1/3 jego długości. Szacuje się, że liczba tych receptorów smakowych u każdego dorosłego człowieka wynosi około 10 tysięcy! Przy czym 1/3 z nich występuje jako samodzielne kubki smakowe, a pozostałe są umiejscowione w brodawkach smakowych. Skoro jest ich tak dużo i są rozmieszczone w różnych miejscach, to odczuwanie smaku nie powinno stanowić większego problemu. Jednak jak się okazuje, czasem jest inaczej.

Za mocno, za słabo

Zmysł smaku nie jest niezniszczalny. Mogą go osłabić trzy podstawowe typy zaburzeń smaku, czyli dysgeuzji. Pierwsza z nich to hipergeuzja objawiająca się, jak sama nazwa wskazuje, zbyt mocnym odczuwaniem smaków, przy czym wszystkie z nich są odbierane zbyt intensywnie. Druga to hipogeuzja, czyli zmniejszona zdolność rozpoznawania smaków. Trzecia zaś to kakogeuzja. Pacjent z tym zaburzeniem całkowicie inaczej odczuwa smaki. Zwykle stają się one nieprzyjemne, co niekiedy jest powiązane z chorobami psychicznymi.

Co jednak sprawia, że ludzie w ogóle mają problemy z prawidłowym „odczytywaniem” smaków? Według przeprowadzonych do tej pory badań na funkcjonowanie zmysłu smaku negatywnie wpływają palenie papierosów, alkohol, a także nasz wiek, gdyż wraz z nim liczba kubków smakowych zmniejsza się. Najczęściej odczuwamy regres możliwości naszego węchu po 65 roku życia. Na „jakość” zmysłu smaku źle oddziałują również niektóre przyjmowane leki. Wśród nich można wymienić m.in. inhibitory konwertazy angiotensyny, metronidazol czy niektóre leki przeciwpadaczkowe i antybiotyki. Nie bez wpływu na osłabienie doznań smakowych pozostają również niedobory witamin A i C czy zaburzenia metabolizmu niektórych jonów metali, takich jak: miedź, nikiel, kobalt czy cynk.

Specjaliści wyjaśniają

Wielu specjalistów zwraca uwagę, że większość przyczyn zaburzeń zmysłu smaku jest bezpośrednio powiązana ze schorzeniami stomatologicznymi i laryngologicznymi! – Prawdą jest to, że niemały wpływ na odczuwanie smaku przez pacjentów może mieć stan ich jamy ustnej czy zębów. Dlatego zanim zaczniemy szukać przyczyn głębiej, warto sprawdzić tę kwestię – podkreśla Romana Markiewicz-Piotrowska, lekarz stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz. Wśród schorzeń, które mogą mieć bezpośredni wpływ na nieprawidłowe funkcjonowanie zmysłu smaku, najczęściej wymienia się: zapalenia przyzębia, dziąseł czy afty. Przyczyną niedogodności są niekiedy także protezy zębowe! Co ciekawe, smak można czasowo „stracić” w wyniku znieczulenia nerwów podczas standardowych zabiegów stomatologicznych.

Osłabienie smaku może być także spowodowane przez inne schorzenia oddziaływujące na cały organizm, takie jak m.in. cukrzyca, niedoczynność tarczycy, udar mózgu, stwardnienie rozsiane. A także dolegliwości miejscowe, takie jak stany zapalne w obszarach, które są związane z odczuwaniem smaku. Oczywiście ograniczenie tego zmysłu może być również powiązane z obecnie trwającą pandemią koronawirusa. Zjawisko to nie zostało jeszcze do końca wyjaśnione, ale postawiono już w tym temacie kilka hipotez. Na przykład naukowcy z brazylijskiego Sao Paolo twierdzą, że SARS-CoV-2 oddziałuje na skład ludzkiej śliny. Obniża zawartość wielu białek o właściwościach przeciwwirusowych, co może wpływać na funkcjonowanie naszego smaku.

Pierwsza pomoc

Jak nietrudno zauważyć, na dysfunkcję smaku może mieć wpływ niezwykle wiele czynników i schorzeń. Dlatego aby zmierzyć się z tą dolegliwością, należy udać się do lekarza. Najlepiej ustalanie przyczyn rozpocząć od stomatologa, laryngologa i neurologa.

TokTok PRKorzystaj z nowości i jeszcze precyzyjniej badaj swoje oczy

NADESZŁA NOWA ERA W PRECYZJI POMIARU

#Okulary to tylko z pozoru jeden przedmiot. Tak naprawdę to proces zdarzeń, które muszą nastąpić po sobie - każdy na najwyższym poziomie dokładności - aby można było mówić o prawdziwym komforcie widzenia.Jednym z istotniejszych procesów, jest dokładne określenie położenia środków optycznych szkieł, które będą montowane w wybranej przez klienta oprawie okularowej.

Im bardziej zaawansowane szkła tym poziom dokładności odgrywa istotniejszą rolę. Przykładem mogą tu być szkła progresywne. Nie każdy wie, że komfort widzenia w nich jest wprost proporcjonalny do dokładności wykonanych pomiarów. Oznacza to, że zamiast 100% komfortu, przy braku dokładności pomiarów, użytkownik będzie mógł na przykład wykorzystać mniej niż 70%. Problemy z widzeniem w szkłach progresywnych często u podstawy mają niedokładne, bądź błędne pomiary. W salonie "PROMED OPTYK" precyzję pomiarów określa najnowsze i o najwyższej precyzji urządzenie ZEISS VISUFIT 1000

45 MILIONÓW PUNKTÓW REFERENCYJNYCH

Dziewięć kamer i 45 milionów punktów odniesienia zapewnia maksymalną precyzję danych centracji. Urządzenie generuje cyfrową rekonstrukcję twarzy 3D, awatar, co pozwala na dokładne określenie położenia konkretnej, wybranej przez użytkownika oprawy przed oczami. Odległość szkła od rogówki, kąt pochylenia oprawy i wiele innych indywidualnych cech użytkownika można teraz wykorzystać do najbardziej indywidualnych szkieł progresywnych i innych zaawansowanych optycznie szkieł.

BEZDOTYKOWO

Precyzja zależy również od wygody pracy, szczególnie dzisiaj ma to znaczenie.

Urządzenie dokonuje pomiarów bezdotykowo, a obsługujący steruje nim bezprzewodowo. Opatentowany system plamki laserowej dokładnie określa ustawienie oczu przy obserwacji nieskończoności, oraz pozwala uniknąć konwergencji, nawet na niewielkich odległościach. Dzięki dokładności pomiarów możesz WIDZIEĆ WIĘCEJ

Zapraszamy na profesjonalne i nowoczesne badania: Salon Promed Optyk, Częstochowa, Al. NMP 9, tel.: 34 361 57 67 Polecamy na: http://czest.info/zdrowieWykonaj test na COVID-19 na lotnisku Warszawa/Modlin – szybko i bezpośrednio przed wylotem

Dobre wieści dla podróżujących samolotem z portu lotniczego Warszawa/Modlin: już od 19 marca bezpośrednio na lotnisku będzie można wykonać testy diagnostyczne w kierunku COVID-19. Nowy punkt diagnostyczny Centrum Medycznego Damiana otwarty będzie 24 godziny na dobę, oferując podróżnym dwa rodzaje testów – antygenowe i RT-PCR, których wyniki wydawane są w języku polskim i angielskim.Pandemia COVID-19 zmieniła wiele aspektów naszego życia, w tym również kwestie dotyczące podróżowania samolotami. Jeżeli zamierzamy skorzystać z tej formy transportu w większości przypadków musimy posiadać aktualne wyniki testów w kierunku koronawirusa. Dotyczy to zarówno podróży służbowych jak i zbliżającego się okresu świątecznego, majówki oraz sezonu wakacyjno-urlopowego.

Dlatego, z myślą o wszystkich podróżujących, uruchomiono Punkt Testów na COVID-19 na lotnisku Warszawa/Modlin – jednym z najpopularniejszych polskich portów lotniczych.

- Decyzję o współpracy z lotniskiem Warszawa/Modlin podjęliśmy w oparciu o rosnące zapotrzebowanie pacjentów na szybki dostęp do wykonania testu tuż przed wylotem. Wciąż wiele osób podróżuje, zarówno w celach zawodowych, jak i rodzinnych czy wypoczynkowych, a wtedy aktualny, negatywny wynik badania jest niezbędny. Aby oszczędzić pasażerom stresu związanego z koniecznością wykonania testu oraz uzyskania zaświadczenia o jego negatywnym wyniku, uruchomiliśmy punkt zlokalizowany na lotnisku, w którym szybko i wygodnie mogą oni wykonać test w kierunku koronawirusa. To rozwiązanie, które pozwoli tym samym oszczędzić czas, którego często brakuje podczas przygotowań do podróży ­– komentuje Dominika Korczak, Dyrektor ds. Komunikacji i Oferty Produktowej.

- Bezpieczeństwo zawsze było priorytetem branży lotniczej. Dziś, gdy zmagamy się z pandemią koronawirusa zapewnienie pasażerom dostępu do szybkich testów jest niezbędne, by rynek lotniczy się odbudował. Dzięki współpracy z Centrum Medycznym Damiana nasi pasażerowie mogą wykonać testy na COVID-19 bezpośrednio przed odlotem, już na terenie lotniska – komentuje Leszek Chorzewski, p.o. Prezesa Zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin.

Punkt wymazowy jest zlokalizowany na parkingu znajdującym się przed terminalem lotniska. Pasażerowie podróżujący z Lotniska Warszawa/Modlin mogą w nim wykonać dwa rodzaje testów: antygenowy oraz RT-PCR (w zależności od wymogów wynikających z kierunku podróży).

W przypadku testu antygenowego na wynik oczekuje się ok. 15 minut. Natomiast jeżeli pasażer decyduje się na wykonanie testu RT-PCR powinien pojawić się odpowiednio wcześniej, ponieważ odbiór wyniku jest możliwy najwcześniej po 6 godzinach. Nie ma konieczności dokonywania zapisów na badanie.

Koszt wykonania szybkiego testu antygenowego wynosi 170 zł, natomiast RT-PCR – 450 zł. Płatność za usługę może być dokonana wyłącznie kartą. Punkt będzie czynny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Nie tylko Lotnisko Warszawa/Modlin

To już kolejny punkt do wykonywania testów w kierunku COVID-19 Centrum Medycznego Damiana, który tym razem powstał we współpracy z podwarszawskim lotniskiem. W październiku 2020 r. w ośmiu miastach uruchomione zostały laboratoria, w których bez skierowania można poddać się badaniu. Specjalne diagnostyczne namioty stanęły w Łodzi, Lublinie, Mysłowicach, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku. Ponadto w grudniu otwarty został dodatkowy punkt zlokalizowany w Szczecinie.

****

Centrum Medyczne Damiana

Centrum Medyczne Damiana (CMD) istnieje od 1994 r. Zapewnia pacjentom szeroki zakres opieki medycznej w ośmiu przychodniach w Warszawie oraz w Szpitalu. Pracują w nich lekarze wszystkich specjalności, z wieloletnią praktyką kliniczną zdobytą w wiodących placówkach polskich i zagranicznych.

Centrum Medyczne Damiana oferuje kompleksowy zakres konsultacji lekarzy, badań diagnostycznych; obrazowych i laboratoryjnych, rehabilitację i profilaktykę zdrowotna. W Szpitalu Damiana wykonywane są operacje w zakresie chirurgii ogólnej, ortopedii, okulistyki, laryngologii i ginekologii.

Zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów gwarantowane są w oparciu o długoletnie doświadczenie lekarzy pracujących w Centrum Medycznym Damiana i najwyższe standardy w procesie leczenia. Wysoka jakość znalazła odzwierciedlenie w zdobytych przez CMD certyfikatach i nagrodach, takich jak: „Akredytacja Centrum Monitorowania Jakości”, Certyfikat ISO, „Szpital bez bólu”, „Bezpieczny Pacjent”, „Godło Quality International 2017” oraz „Miejsce przyjazne przyszłej Mamie”.

W ciągu 25 lat swojego istnienia Centrum Medyczne Damiana ugruntowało swoją silną pozycję na rynku prywatnych usług medycznych. O unikatowości jego usług świadczą: indywidualne, przyjazne podejście do pacjentów, kompleksowa opieka medyczna, wysokie kwalifikacje personelu, a także zwracanie szczególnej uwagi na profilaktykę zdrowia.

Centrum Medyczne Damiana angażuje się także w działania charytatywne i współpracuje z m.in. z takimi organizacjami jak: UNICEF Polska, WOŚP oraz Fundacja Spełniamy Marzenia.

Centrum Medyczne Damiana należy do Grupy Medicover.[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Przełomowa terapia - Charles Graeber

Szansa na pokonanie raka nigdy wcześniej nie była tak duża

Sprawdzona, skuteczna i bezpieczna terapia, dostępna dla ciebie już teraz Szansa na wyjście z raka i powrót do zdrowia nigdy wcześniej nie była tak duża

Lekarze potwierdzają, że immunoterapia daje spektakularne efekty w leczeniu nowotworów.

Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej uznało ją za jedną z pięciu przełomowych terapii w dziejach medycyny. Za badania nad immunoterapią w leczeniu raka w 2018 roku Nagrodę Nobla z medycyny odebrali Amerykanin James P. Allison i Japończyk Tasuku Honjo. W swojej najnowszej książce bestsellerowy autor Charles Graeber szczegółowo opisuje zdumiewające odkrycie naukowców, które pozwala uaktywnić układ odpornościowy pacjenta do skutecznej walki z nowotworem.

Przełomowa terapia to niezwykła historia wyścigu z czasem, chorobą i naszym własnym ciałem. Od dziesięcioleci lekarze zastanawiali się, czemu ludzki organizm nie rozpoznaje niebezpieczeństwa, jakim są komórki nowotworowe, i pozwala im się rozwijać. To dlatego rak jest dla nas tak zabójczy.

Dziś znamy już odpowiedź i wiemy, co należy zrobić. Immunoterapia to prawdziwy przełom i nasza wielka szansa na wygranie życia.

Polecamy na: https://czest.info/zdrowieMaty antyzmęczeniowe: gdzie i którą z nich ułożyć?

Maty antyzmęczeniowe – najczęściej piankowe na nitrylowej podkładce – mają w założeniu odciążać stawy i kręgosłup osób pracujących przy danym stanowisku. Można je stosować wewnątrz i na zewnątrz budynków, ale żeby naprawdę spełniły swoje zadanie, trzeba je odpowiednio dobrać. Gdzie i którą z nich ułożyć? Czytaj dziś na: http://czest.info/Maty-antyzmeczenioweW Salonie PROMED OPTYK - nowa era w precyzji pomiaru

Zapewnij sobie pełen komfort badania i widzenia jak nigdy dotąd!
DBAJ O OCZY!
Korzystaj z profesjonalnych badań.
Już teraz bezdotykowo!!
Nowa cyfrowa platforma pomiarowa z 9 kamerami pozwoli na precyzyjne dopasowanie okularów.SALON OPTYCZNY, GABINET OKULISTYCZNY i OPTOMETRYCZNY
PROMED-OPTYK zaprasza na: BADANIE WZROKU POD OKULARY I SOCZEWKI KONTAKTOWE

SPECJALISTYCZNE BADANIA OKULISTYCZNE
Wada wzroku to nie choroba. Nie leczymy jej tylko kompensujemy okularami lub soczewkami kontaktowymi. Ważne jednak, aby było to zrobione w odpowiedni sposób.

W gabinetach Promed-Optyk spotkacie najwyższej klasy specjalistów zarówno z zakresu optometrii jak i okulistyki. Odpowiednie procedury badania, w tym przypadku optometrycznego, gwarantują, że będziecie cieszyć się prawdziwym komfortem widzenia.

Najwyższej klasy sprzęt to dodatkowo gwarancja komfortowego przebiegu badania.

Umów wizytę specjalnie dla siebie:
Częstochowa, tel.: 34 361 57 67, Al. NMP 9

Polecamy na: https://czest.info/zdrowie11 najczęściej zadawanych pytań na temat szczepień przeciw COVID-19

Od końca grudnia 2020 roku trwają w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. Nadal jednak wielu Polaków waha się, czy zgłosić się do tej akcji.W celu rozwiania wątpliwości Anna Bagnowska, specjalista zdrowia publicznego, ekspert ds. epidemiologii SQD Alliance, odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące naboru do Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Jaka jest skuteczność szczepionki przeciwko COVID-19?
Ideą szczepień jest uniknięcie zachorowania na COVID-19 lub łagodniejsze jej przejście, co w efekcie ma zbudować odporność zbiorową i wygasić epidemię. Badania kliniczne szczepionek dopuszczonych do obrotu wykazały wysoką i porównywalną skuteczność ochrony przed COVID-19 tj. na poziomie 95% 7. dnia po drugiej dawce: Comirnaty firmy Pfizer i BioNtech i 94,1% po 14 dniach po drugiej dawce: COVID-19 Vaccine Moderna firmy Moderna. W obu przypadkach okres utrzymywania się ochrony pozostaje przedmiotem dalszych badań. Należy jednak pamiętać, iż wykrycie przeciwciał neutralizujących w klasie IgG (grupa najtrwalszych przeciwciał) nie jest równoznaczne z trwałością odpowiedzi immunologicznej lub nieobecność tych przeciwciał oraz nie jest równoznaczne z brakiem trwałej odporności. W związku z czym, dane dotyczące trwałej odpowiedzi immunologicznej, zarówno po zakażeniu SARS-CoV-2 jak i po szczepieniach, uzyskamy realnie za 2-3 lata.

Kiedy uzyskamy odporność zbiorowiskową przed COVID-19?
Przy założeniu, że osoby zaszczepione nie zachorują, szacuje się, iż odporność populacyjną uzyskamy po zaszczepieniu 60-70% społeczeństwa. Biorąc pod uwagę, iż część osób przejdzie łagodnie chorobę – odsetek osób zaszczepionych w społeczeństwie musiałby być wyższy.

Czy szczepionka jest bezpieczna, kto o tym decyduje?
Przed wprowadzeniem szczepionek na rynek są one poddawane rygorystycznym testom. Dodatkowo serie szczepionek poddawane są badaniom jakościowym przez niezależne od producenta państwowe laboratorium kontroli jakości. Prace nad szczepionkami obejmują badania przedkliniczne, w tym badania na zwierzętach, badania kliniczne u ludzi, w których w zależności od fazy badania oceniane jest bezpieczeństwo szczepień, odpowiedź układu immunologicznego, skuteczność, występowanie niepożądanych odczynów poszczepiennych, reakcje z innymi szczepionkami. W procesie weryfikacji bezpieczeństwa szczepień szczególną rolę odgrywają niezależne agencje dopuszczające produkty lecznicze. Do najbardziej popularnych zaliczamy: Europejska Agencja Leków (EMA),
Federalna Agencja Leków (FDA) w USA,
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL).

Czy obawiać się szczepionki dopuszczonej do obrotu w tak krótkim czasie?
Wymogi bezpieczeństwa dotyczące szczepionek przeciwko COVID-19 są takie same, jak dla każdej innej szczepionki na terenie Unii Europejskiej i nie zostały one obniżone w kontekście pandemii. Badania rozpoczęły się w chwili opublikowania sekwencji genetycznej wirusa SARS-CoV-2 tj. już w połowie stycznia ubiegłego roku, a dwa miesiące później opracowano pierwsze prototypy preparatów szczepionkowych. Zastosowano również znane od wielu lat technologie. Europejska Agencja Leków (EMA) wdrożyła szereg mechanizmów wspierających prace rozwojowe nad szczepionkami przeciw COVID-19, które usprawniają proces ich dopuszczenia do obrotu. W efekcie skrócono czas procedur rejestracyjnych, jednak same badania wykonano według najwyższych standardów bezpieczeństwa, podobnie jak w przypadku innych szczepionek.

W jakiej grupie osób prowadzono badania kliniczne?
Badania kliniczne III fazy (ostatnia faza badań przed wprowadzeniem produktu do obrotu) były prowadzone w grupie ok 44 000 uczestników (Comirnaty firmy Pfizer i BioNtech) i ponad 30 000 uczestników (COVID-19 Vaccine Moderna firmy Moderna).

Czy zalecane jest szczepienie po przebyciu COVID-19?
Według CDC (Center for Disease Control and Prevention) i PHE (Public Health England) przebycie choroby, nie jest przeciwwskazaniem do szczepień. Ponadto osoby, które obecnie są zakażone SARS-CoV-2, ale nie wykazują żadnych objawów mogą zostać zaszczepione.

Jakie są przeciwwskazania do szczepień?
Podstawowym przeciwwskazaniem do szczepień jest reakcja anafilaktyczna po podaniu pierwszej dawki szczepionki, ciężka reakcja alergiczna na substancję czynną lub inny składnik szczepionki, ostry przebieg choroby zakaźnej z gorączką. Szczepionki nie zostały dopuszczone dla niektórych grup pacjentów, m.in. dzieci i młodzieży, osób w trakcie leczenia immunosupresyjnego, kobiet w ciąży lub karmiących piersią – z uwagi na to, że nie prowadzono badań klinicznych w takich grupach.

Czy szczepionki będą chronić w przypadku mutacji wirusa?
Wirusy, w zależności od ich rodzaju, mogą mutować w różnym tempie. Powszechnie są dostępne szczepionki przeciwko chorobom wirusowym, które zachowują skuteczność wiele lat (np. szczepionki przeciwko WZW typu b). To w jakim tempie wirus SARS-CoV-2 będzie mutował społeczność naukowa i organy regulacyjne będą monitorowały.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po szczepieniu COVID-19?
Każdy produkt leczniczy, w tym również szczepionki, mogą powodować działania niepożądane. Najczęstszymi niepożądanymi skutkami poszczepiennymi były:
ból w miejscu wstrzyknięcia,
zmęczenie,
ból głowy, mięśni, stawów,
dreszcze,
gorączka i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia.
Działania te miały zazwyczaj nasilenie łagodne oraz ustępowały w ciągu kilku dni od podania szczepionki.

W jaki sposób przebiega proces szczepienia Polaków?
Szczepionka nie jest obecnie dostępna komercyjnie. Szczepienia są dobrowolne, bezpłatne i realizowane zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19. Proces szczepień będzie oparty o zaproszenie (e-skierowanie) ważne 60 dni od dnia wystawienia, generowane w systemie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień. Dodatkowo lekarz będzie miał możliwość wystawienia pacjentowi indywidualnego e-skierowania. Po otrzymaniu e-skierowania, pacjent będzie mógł umówić wizytę poprzez infolinię lub Internetowe Konto Pacjenta (pacjent.gov.pl). Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma wiadomość SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia, każda osoba umawiana jest automatycznie na 2 wizyty. Szczepienia przebiegać będą następującymi etapami:
Etap 0:
Pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Etap 1:
Pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe oraz nauczyciele.

Etap 2:
Osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

Etap 3:
Przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Niezależnie od tego w jakiej grupie jesteśmy, warto już teraz zadbać o dostęp do rzetelnych źródeł i obiektywnych informacji nt. szczepionek przeciw COVID-19. Nie brakuje dzisiaj miejsc w sieci, które mylnie interpretują wypowiedzi naukowców, bądź nie przedstawiają pełnego obrazu dostępnych informacji na ten temat. Jednym z działań, które pomogą w rozwianiu wszelkich wątpliwości są spotkania z ekspertami ds. epidemiologii, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania. Włączenie do swoich działań walki z pandemią takich elementów, jak webinaria czy live chaty z ekspertami, to doskonałe rozwiązanie głównie dla firm. Na przykładzie spotkań online, które prowadzą eksperci SQD Alliance, pracownicy firmy mogą zadać pytania, skonsultować swoje obawy, a w efekcie pracodawca wykona kolejny krok w kierunku budowania kultury bezpieczeństwa epidemiologicznego w przedsiębiorstwie, a przede wszystkim realnie wpłynie na bezpieczeństwo swoich pracowników. Commplace PRWietrzenie mieszkania a koronawirus – co warto wiedzieć?

W okresie pandemii koronawirusa czas, który spędzamy w domu znacznie się wydłużył – już nie tylko w nim wypoczywamy, lecz także pracujemy. Dlatego szczególnie teraz warto zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy. Wyjaśniamy, dlaczego wietrzenie pomieszczeń jest takie ważne oraz czy istnieje sposób na to, by w jego wyniku nie dochodziło do „kłótni temperaturowych”.Zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza w budynkach od zawsze było ważne, jednak w dobie zagrożenia koronawirusem nabiera szczególnego znaczenia. Naturalne oczyszczanie powietrza we wnętrzach – coraz bardziej szczelnych w epoce budownictwa energooszczędnego – jest mocno ograniczone, czemu sprzyja słaba wentylacja. W efekcie, do zakażeń częściej dochodzi właśnie w wyniku przebywania z zainfekowaną osobą w jednym pomieszczeniu, nie na otwartej przestrzeni. Idąc tym tropem, można zauważyć pewną zależność – im dłużej pozostajemy w tym samym miejscu, tym prawdopodobieństwo, że zostaniemy zakażeni jest większe. Dlaczego tak się dzieje? Już tłumaczymy.

Wyemitowane z dróg oddechowych (poprzez wydech, rozmowę, kaszlnięcie czy kichnięcie) aerozole stają się nośnikiem patogenu. Najbardziej narażone na ich działanie są osoby znajdujące się najbliżej osoby zakażonej. Nie oznacza to jednak, że przebywając w dalszej odległości możemy czuć się bezpieczni. Wraz z upływem czasu zawirusowane cząsteczki rozprzestrzeniają się po całym pomieszczeniu. Im jest ono mniejsze i słabiej wentylowane, tym ryzyko, że zainfekujemy się jest większe. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy w tej walce skazani na porażkę.

Wietrzenie to podstawa!

Ryzyko zakażenia koronawirusem wśród osób przebywających ze sobą w zamkniętej przestrzeni, możemy zminimalizować poprzez regularne wietrzenie pomieszczeń. Nawet jeśli w budynku przebywa nosiciel i wydycha zawirusowany aerozol, dostarczając dużo świeżego powietrza z zewnątrz, rozrzedzamy go, obniżając jego stężenie i zmniejszając w ten sposób ryzyko infekcji. Im więcej powietrza wpuścimy do środka, tym stężenie wydychanych kropelek z dróg oddechowych będzie mniejsze.

Otwierajmy okna!

Wietrzenie zamkniętych przestrzeni jest zalecane niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych, a także, gdy złapiemy infekcję czy po przebytej chorobie. Zaleca się wietrzyć pomieszczenia przynajmniej 3 razy dziennie po 10-15 minut. Powinniśmy o tym pamiętać także bezpośrednio po każdej wizycie gości.

Regularne otwieranie okien pomaga zachować odpowiednią cyrkulację powietrza, ułatwiając tym samym utrzymanie właściwej temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniach (szczególnie w sezonie grzewczym), a także pozbycie się szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń. W ten sposób nie tylko zapobiegniemy rozwojowi grzybów, w tym pleśni, lecz także pozbawimy chorobotwórcze patogeny (również koronawirusa) warunków do bytowania w powietrzu i na powierzchniach, takich jak podłogi, meble czy inne elementy wyposażenia wnętrz.

Wentylacja a temperatura powietrza

Niestety, oprócz pozytywnych skutków, jakie niesie ze sobą wietrzenie pomieszczeń, częste otwieranie okien może wpływać na relacje międzyludzkie i być podłożem… regularnych kłótni. Tak, tak. A to dlatego, że odczuwanie temperatury jest kwestią indywidualną i zależną od wielu czynników. Czy istnieje zatem złoty środek, który umożliwiłby wymianę powietrza zimą bez gwałtownego spadku temperatury wewnątrz?

Eksperci z parku badawczego Baumit Viva, którzy badają wpływ na zdrowie materiałów budowlanych, porównali zależności zachodzące między zachowaniem wentylacji a rodzajem konstrukcji, przeprowadzając symulację cyrkulacji powietrza w różnych typach domów. W listopadzie 2020 r. zrealizowano scenariusz wentylacji oparty o aktualne zalecenia w zakresie przeciwdziałania Covid-19. Okna otwierano na 15 minut i zamykano na 30 minut, następnie ponownie otwierano na kwadrans i zamykano na pół godziny, po czym znowu otwierano na 15 minut, rejestrując przez cały cykl temperaturę pokojową. Jak się okazało, w ocieplonych domach o masywnych ścianach z betonu temperatura powietrza w pomieszczeniach w czasie cykli wentylacyjnych utrzymywała się na znacznie wyższym poziomie niż w budynkach o niższym ciężarze ściany. Zaobserwowano również, że w domach o pełnych ścianach (z betonu czy z cegły) po zamknięciu okien temperatura w pomieszczeniu szybciej osiągała zadaną wartość docelową 21°C niż w przypadku domów drewnianych o konstrukcjach szkieletowych.

O jakość powietrza we wnętrzach powinniśmy zawsze dbać, bez względu na okoliczności. Łącząc odpowiednie rozwiązania budowlane z regularnym wietrzeniem pomieszczeń, zapewnimy sobie mikroklimat, który sprzyja zdrowiu i oszczędnościom.

Więcej informacji o badaniach parku badawczego Baumit Viva w kontekście zdrowego mieszkalnictwa znajdziecie na stronie internetowej: https://viva.baumit.com/pl/.

Uwaga! Artykuł nie jest zaleceniem zdrowotnym, a skupia się wyłącznie na wpływie wentylacji na temperaturę w pomieszczeniu.

Buena Vista PRJesteś po 40 - stce? Sprawdź swoje oczy!

To może być: CZAS NA OKULARY PROGRESYWNENiemal wszyscy po 40 roku życia zaczynamy mieć problemy ze wzrokiem.
Zaczyna się rozmazywać tekst w gazecie, powiększamy wiadomości na smartfonie, często szukamy lepszego oświetlenia.

To presbiopia.
Presbiopia jest efektem naturalnych zmian układu wzrokowego, które zachodzą z wiekiem. Zdecydowana większość z nas nie wie o tym i nie wie jak można sobie z tym radzić.

Presbiopia to nie choroba.
Wystarczą dobrze dobrane okulary przez wykwalifikowanego optometrystę.

CENTRUM OKULARÓW PROGRESYWNYCH

Promed - OPTYK zaprasza:
- Optyką zajmujemy się od ponad 20 lat. Kształciliśmy się w tym zakresie, a teraz pracujemy dla Was.
20 lat to czas doświadczeń, stałego rozwoju, zdobywania wiedzy i umiejętności.
Już od drugiego roku działalności, od 2004 roku jesteśmy corocznie odznaczani tytułem specjalisty w dziedzinie szkieł progresywnych.

- mówi wykwalifikowana kadra, prowadząca wykłady na uczelniach (UAM Poznań – Uniwersytet Varilux) oraz dla członków Cechów Optycznych i indywidualnych salonów optycznych.

PROMED - OPTYK jako jeden z nielicznych salonów w Polsce, oferuje szkła progresywne najnowszej generacji X, wykonane na zamówienie w systemie obróbki cyfrowej z wykorzystaniem nanotechnologii - Varilux X 4D.

- Jesteśmy pewni swojej pracy. Zarówno pod kątem badania wzroku (wykonujemy specjalne testy przy doborze szkieł progresywnych), jak i co do produktu, który oferujemy- dodaje właściciel salonu, optometrysta Paweł Szczerbiński.

W Centrum Okularów Progresywnych Promed Optyk możesz przymierzyć próbne okulary progresywne o Twoich mocach.
Specjaliści zdiagnozują problem i podpowiedzą rozwiązanie.
Korzystając z usług Promed Optyk będziecie zadowolonymi użytkownikami szkieł progresywnych.

****

Centrum Okularów Progresywnych Promed - Optyk z Częstochowy plasuje się w pierwszej dziesiątce w rankingu najlepszych optyków w Polsce przeprowadzonego przez magazyn Gentleman